w ,

Chemia do oczka wodnego… czyli co i w jakim celu stosować?

oczko wodne

Utrzymanie oczka wodnego to dość przyjemne zadanie, o ile oczywiście ma się podstawową wiedzę na ten temat. Jeśli chcemy, aby ten element ogrodowej aranżacji stanowił estetyczną i ciekawą dekorację, a przy tym pozwalał na relaks, to o większości detali musimy pomyśleć już na etapie budowy. Zapewnienie dla oczka optymalnej głębokości, prawidłowe zabezpieczenie brzegów, optyczne poszerzenie jego konstrukcji, zasadzenie roślin wodnych i przybrzeżnych – wymieniać można by było bardzo długo.

 

Oczywiście nie obędzie się bez regularnej konserwacji i czyszczenia (np. z zmętniających wodę glonów), a jeśli trzymamy w zbiorniku ryby to należało by zatroszczyć się również o ich potrzeby. W wielu z tych przypadków pomocne okazują się środki chemiczne do oczka wodnego, a jest ich kilka. Z jakimi preparatami warto się zatem zaprzyjaźnić? Kolejne akapity powinny wyjaśnić tę sprawę.

Coś do walki z glonami

Rozwój glonów to dla właścicieli oczek wodnych duże utrapienie. Co prawda nie są one groźnymi organizmami i nie zagrażają naszemu zdrowiu, ale już rybom mogą zaszkodzić – no i wyglądają mało estetycznie, stwarzając wrażenie zapuszczonego i mętnego zbiornika. Specjalistyczna chemia przeznaczona do ich zwalczania może być więc bardzo wygodnym rozwiązaniem, gdyż jej regularne użycie pomaga w utrzymaniu czystości i to niewielkim nakładem pracy i środków. Dawkę dostosowuje się tu do wielkości basenu, a dzięki pompie jest ona równomiernie rozprowadzana. Podczas wyboru warto jednak pamiętać, aby wybrany środek chemiczny miał informacje o bezpieczeństwie dla zwierząt – zarówno tych wodnych, jak i dla naszych domowych i niesfornych pupilów. W tym drugim przypadku popularne są również odstraszacze zwierząt, które działają przede wszystkim poprzez ich zmysł zapachu.

Nawóz dla roślin w oczku wodnym

Specyfika roślin wodnych, które z łatwością każdy z nas może zasadzić w swoim oczku wodnym (używa się do tego między innymi specjalnych koszy) dość wyraźnie wskazuje, że nie potrzebują one ziemi by zdrowo rosnąć. Środowisko w 100% wodne wystarcza im w zupełności, ale czasem skład wody nie jest optymalny, a wtedy zaczynają usychać lub ich kolory, które miały stanowić ozdobę, stają się przytłumione. I tu z pomocą przychodzą właścicielom ogrodowych zbiorników specjalne, płynne nawozy, które są w stanie nie tylko naprawić szkody, ale i pomóc w walce z glonami oraz utrzymać odpowiednią gospodarkę ważnych dla wodnej flory składników – np. żelaza.

Preparaty wspomagające

Ilość procesów zachodzących w oczkach wodnych – czy to zarybionych czy też nie – stwarza często wyzwanie dla zakładających je osób. Istnieją jednak preparaty chemiczne, które mogą ułatwić wiele z nich lub niewielkim kosztem zadbać o estetykę wody. Należą do nich między innymi:
– środek wspomagający namnażanie się bakterii, które mają za zadanie zwalczyć szkodliwe mikroorganizmy, czy też metale ciężkie i zanieczyszczenia,
– preparat wspomagający aklimatyzację ryb stawowych,
– środek przyspieszający samoczyszczenie się oczka wodnego,
– aktywny tlen,
– preparat do stabilizacji pH (jego działanie można sprawdzić stosując odpowiednie testy akwarystyczne),
– środek do uzdatniania wody,
– preparat witaminowo-mineralny do wspomagania wzrostu ryb i roślin wodnych.

Portal Zoologiczny.Sklep.pl wsparł nas merytorycznie. 

Originally posted 2017-02-09 08:31:46.

Studenci Uniwersytetu Przyrodniczego uwarzyli najlepsze piwo na świecie

Pamiętaj, twój przedogródek to ty!