w ,

Jak zbudować oczko wodne krok po kroku

jak zbudować oczko wodne

Najistotniejsze w budowie oczka wodnego, poza odpowiednim wykonaniem, które zagwarantuje trwałość tego elementu małej architektury, jest przemyślany wybór miejsca na nasz mikro-staw. Oczko wodne wcale nie musi być duże, a jego głębokość jest relatywna, w zależności od tego jakiego typu rośliny i ryby wybierzemy, by urozmaicić ten element swojego ogrodu.

Estetyka i funkcjonalność nie zawsze idą tu równym krokiem, jednak ich obecność jest nieodzowna do osiągnięcia satysfakcji z wysiłku, jaki włożymy w samodzielną budowę oczka wodnego. Bazując na odpowiednim przygotowaniu merytorycznym oraz praktycznym można stworzyć naprawdę udaną konstrukcję – bez względu na jej kształt i pojemność. Nie zapomnijmy jednak, że naturalny ekosystem wymaga drobnej regulacji przejrzystości wody, dlatego kilka elementów budowy może się okazać newralgicznie ważne dla późniejszego wysiłku utrzymania wszystkiego w czystości.

jak zbudować oczko wodne

Oczko wodne wizualnie

Efekt wizualny wbrew pozorom może być bardzo ważny. Jego odpowiedni projekt może zdziałać bardzo wiele pod względem optycznego uatrakcyjnienia konstrukcji oraz samego otoczenia oczka wodnego. Jak to osiągnąć? Najczęściej wykorzystywanymi metodami, są:
– nieregularny kształt (dzięki niemu wizualnie wydłużymy powierzchnię oczka i nadamy mu bardziej profesjonalny charakter wykonania),
– rośliny wodne i przybrzeżne na przeciwległym brzegu (poprzez ograniczenie widoczności optyczna wielkość oczka zwiększy się, a sama konstrukcja będzie wyglądała naturalniej i klimatycznej),
– drewniany podest (w przypadku większych oczek wodnych może stać się on miejsce relaksu, poza tym będzie schludnym urozmaiceniem projektu),
– stylizowana plaża (podniesienie komfortu podczas wypoczynku).

Budowa

Nie trzeba chyba nikomu uświadamiać, że przedsięwzięcie związane z budową oczka wodnego wymaga przede wszystkim projektu, który następnie należy skonfrontować z rzeczywistością poprzez zaznaczenie pożądanego obrysu na ziemi. Jeśli wszystko się zgadza z naszą wizją można zacząć kopać. Warto przy tym nie zapomnieć o kilku zasadach budowy oczka wodnego:
– głębokość większa niż 100 cm nie ma żadnego praktycznego uzasadnienia,
– chcąc umieścić w oczku kosze z roślinnością wodną warto przygotować dla nich półki ok. 30 cm pod powierzchnią wody (max. 60 cm),
– lekka nierówność dna polegająca na jednostronnym spadku w którąś ze stron,
– brzegi winny znajdować się na równym poziomie, a ziemie z wykopu warto przeznaczyć na uformowanie terenu wokół oczka wodnego.
Newralgicznie ważne jest również, aby po wykopie na dnie nie pozostały żadne kamienie, korzenie lub inne elementy mogące wpłynąć na spadek szczelności konstrukcji. Gdy wykop będzie już uformowany można przystąpić do rozsypania ok. 5 cm warstwy piasku przykrywającej dno, wyłożenia włókniny oraz czarnej foli izolacyjnej o grubości 1 mm, która wypełni cały obrys zbiornika. Tak przygotowane oczko zalewamy wodą, a gdy folia uleży się pod jej ciężarem obcinamy ją na brzegach i maskujemy kamieniami, piaskiem, żwirem oraz roślinnością.

Przejrzystość tafli wodnej

Mogło by się wydawać, że im mniejsze oczko tym łatwiej przyjdzie nam utrzymanie wszystkiego w czystości. Teoria ta jest jednak błędna, gdyż to właśnie w takich zbiornikach najszybciej namnażają się glony z uwagi między innymi na idealny dostęp do słońca, o które w zasadzie nie muszą rywalizować. Mały obszar to także słaby przyrost mikroorganizmów odpowiadających za naturalną regulację równowagi ekologicznej wody, w tym również za pozbywanie się glonów. Słabe napowietrzenie również stanowi tu przeszkodę. Co jednak jeśli nie mamy miejsca na ogrodzie na większą konstrukcję? Doskonałym wyjściem, z tej wydawać by się mogło patowej sytuacji, są środki chemiczne i specjalistyczne urządzenia, które uregulują życie i przejrzystość tafli wody:
– lampy ultrafioletowe do redukcji przyrostu glonów,
– zestawy napowietrzające (szczególnie ważne, jeśli oprócz roślin planujemy również posiadanie w oczku wodnym ryb),
– filtry i pompy filtracyjne,
– skimmer.

O porady eksperta zapytaj Kupić-Oczko-Wodne.pl

Originally posted 2017-03-22 08:32:25.

W 2021 roku ponad 60 proc. odpadów powinno trafiać do recyklingu. Dziś jest ich czterokrotnie mniej

Huśtawka ogrodowa. Jak ją zrobić?