w

Kwiecień w ogrodzie: niezbędne prace – część 1

kwiecień w ogrodzie
Kwiecień to bardzo intensywny miesiąc dla każdego działkowca. Wraz z nadejściem wiosny w pełnym rozkwicie, musimy przygotować ogród na wysiew, by w perspektywie kilku miesięcy zapełni się barwami i zielenią.

Po pierwsze: sprzątanie

Zdejmujemy okrycia z roślin, grabimy i zbieramy wszystkie resztki, żeby przygotować ziemię do splhniania i użyźniania. Byliny, czyli rośliny dwuletnie, można rozmnożyć rozdzielając ich kępy.

Po drugie: wysiew

W kwietniu wysiewamy przede wszystkim rośliny jednoroczne, nie tylko kwiaty upiększające nasz ogród, ale też zioła, które będziemy wykorzystywać przez całe lato.

Rosliny jednoroczne, które można wysiewać w kwietniu, to między innymi nagietek, powój, groszek pachnący. W przypadku ziół, w grę wchodzi swojskis zczypior, mięta i pietruszka, a także szałwia, koper czy rumianek.

Po trzecie: przycinanie

W kwietniu trzeba również zająć się drzewami i krzewami, zwłaszcza kwitnącymi, żeby upiększyły działkę lub ogród jak najszybciej. Przycinanie dotyczy forsycji, porzeczek alpejskich oraz wierzb szczepionych na pniu, ale dopiero po ich przekwitnięciu. Kwiecień to również czas na formowanie wysadzonych żywopłotów.

W przypadku drzew owocowych, kwiecień to ostatni moment, bu usunąć suche lub chore pędy i przerzedzić korony. Miejsca po cięciu najlepiej nasmarować maścią ogrodniczą, żeby do drzew nie wkradły się szkodniki lub grzyby.

Przycinania w kwietniu wymagają także odsłonięte krzewy róż, które można skrócić nawet o połowę.

Po czwarte: pielęgnacja trawnika

Trawnik najpierw należy oczyścić z liści i suchych źdźbeł. Kolejny krok to przeprowadzenie wertykulacji, czyli przewietrzenie trawnika, a następnie zagrabiamy trawnik, ewentualnie dosypując piasek, jeśli gleba jest zbyt twarda. Ostatni etap to nawożenie, wyrównywanie podłoża i dosiewanie trawy tam, gdzie jej brakuje.

Po piąte: nawożenie

Kwiecień to również moment przygotowania gleby do przyjęcia kwiatów. W miejscach grządek można wysiać szpinak, wykę, owiec czy szpinak. Zanim zakwitną, kosimy je i po zwiędnięciu ponownie przekopujemy ziemię. Dzięki temu będzie świetnie przygotowana na przyjęcie roślin.

Po szóste: oczko i staw

W kwietniu trzeba oczyścić filtry i pompy, a jeśli jest ciepło, zając się roślinami ze strefy przybrzeżnej,a także przenieść na wodę te, które zimowały w domu.

W drugiej części poradnika opowiemy między innymi sadzeniu warzyw i owoców.

Originally posted 2016-04-05 13:04:25.

Jak zarobić na resztkach jedzenia?

pielęgnacja trawy w rolkach

Pielęgnacja trawy w rolkach