w , ,

Pamiętaj, twój przedogródek to ty!

Jeżeli masz sporo miejsca przed domem, a nawet jak trochę mniej, to szkoda go w całości obkładać kostką. Zdecydowanie lepiej jest zainwestować w zieleń, dzięki czemu stworzymy wyjątkowy klimat.

Twój przedogródek twoją wizytówką

Chociaż nie każdy z nas nawet zna tą terminologię to jednak zdecydowania większość może cieszyć się z przedogródka. Jest to bowiem ta część naszej działki, która znajduje się przed wejściem do domu lub też przed wjazdem na posesję. Dlatego też jest to tak ważne miejsce. Kiedy ktoś idzie do nas w odwiedziny na przykład, zwłaszcza jeżeli robi to po raz pierwszy, przekraczając furtkę, ma przed oczami obraz tego, jak osoby które tam mieszkają zaaranżowały swój przedogórdek. Jeżeli widzi piękne, zadbane kwiaty i innego rodzaju roślinność to jest pełni podziwu i uznania dla naszej pracy i zaangażowania. Natomiast, jeżeli już przed samym wejściem mamy nieporządek, to niestety nie będzie to dobrze o nas świadczyło.

Po pierwsze aranżacja

Przede wszystkim, zanim zaczniemy cokolwiek kupować do naszego przedogródka, powinniśmy ustalić sobie szczegółowy plan. Jak on ma wyglądać, co chcemy w nim zamieścić, na jakim efekcie nam zależy i tym podobne? Rozrysujmy to sobie i dobrze przemyślmy, aby później nie pogubić się w kolejnych pomysłach i ich realizacjach. Powinna to być bowiem całość, najlepiej aby komponowała się również z domem, jego najbliższym otoczeniem oraz resztą ogrodu. Z racji tego, że dzisiaj mamy wiele możliwości łatwo pogubić się w różnych koncepcjach.

Część osób stawia na nowoczesne aranżacje, gdzie raczej nie na miejscu będą typowo wiejskie rośliny i ozdoby. Lepiej w tym wypadku zainwestować w bardziej wyszukane rośliny, o dziwnych i oryginalnych kształtach.  Z kolei inni stawiają właśnie na klasyczny wygląd przedogródka. Tutaj można pokusić się nawet o rośliny typowo z łąki jak maki czy chabry oraz podobne. Jedną z podstawowych zasad jest to, aby w pierwszej kolejności sadzić rośliny płożące, a dopiero w dalszym panie te wyższe. Dzięki temu osiągniemy przejrzystość, efekt porządku i jednolitej koncepcji.

Tylko bez przesady

Kolejną naczelną zasadą, jeżeli chodzi o planowanie przedogródka, jest również fakt, aby nie przesadzać z różnorodnością zarówno pod względem roślin jak i innych ozdób. Należy trzymać się raz ustalonego planu i nie dać się zbytnio ponieść wyobraźni, aby nie stworzyć czasami wrażenia chaosu i nieładu. Zwykle w skład przedogródka wchodzą, obok roślin, również takie elementy jak ławki, skrzynki na listy, oświetlenie czy inne ozdoby, a również ścieżka, które pełni bardzo ważną funkcję i powinna być wyeksponowana. Wszystko powinno być tam po coś i sprawiać wrażenie harmonii. Nie jest to wcale łatwe do osiągnięcia, ale przy odrobinie zdrowego rozsądku i gustu, na pewno możliwe do zrealizowania.

Każdy element i jego dobór na wagę złota

Nasz przedogródek świadczy też o naszej wyobraźni i pomysłowości, dlatego śmiało można sięgać po nowatorskie rozwiązania, ale oczywiście wszystko róbmy z głową. Wybierając poszczególne rośliny, ozdoby oraz inne pamiętamy przede wszystkim o tym, aby wszystko idealnie ze sobą współgrało. Jeżeli sami mamy problem z podjęciem decyzji czy rozplanowaniem danego miejsca zdecydowanie lepiej będzie jeżeli skorzystamy z rady fachowca.

Najważniejsze zawsze rośliny

Wybierając poszczególne sztuki powinniśmy wziąć pod uwagę to, aby kwiaty, tudzież innego rodzaju roślinność, nie wymagały zbyt wielkiej uwagi i pracy na co dzień. Przy dużej ilości i różnorodności może czekać nas cała masa zajęcia na długie godziny, a nie każdy ma na to przecież czas. Zadbać trzeba też o to, aby w przedogórdku zawsze jakaś część roślin kwitła. Chodzi o to, aby od wiosny do jesieni zawsze było w nim kolorowo i przyjemnie. Tutaj duże znaczenie ma też rozmieszczenie poszczególnych gatunków. Niedopuszczalne jest, aby na jednej stronie było barwnie, w momencie, kiedy na drugiej wszystko już zaczyna szykować się na jesienne chłody.

Najczęściej wybierane są takie kwiaty jak:

  • dalie ogrodowe,
  • liliowce ogrodowe,
  • nasturcja większa,
  • prawoślaz ogrodowy,
  • winobluszcz pięciolistkowy
  • powojniki.

To tylko niektóre z licznych kwiatów, jakie mogą pojawiać się przed naszym domem. Często wiele osób sięga też na przykład po zioła, które rozsiewają przyjemne zapachy. Można również posadzić drzewa, ale na małej działce nie może być och zbyt wiele i nie powinny zasłaniać wejścia do domu .

Ale liczy się każdy szczegół

Chociaż podstawą jest roślinność, to przedogródek to również wiele innych, mniejszych lub większych, elementów, które możemy zastosować. W przypadku ścieżki akurat jest ona niezbędna i również spełnia niesamowicie ważną funkcję, gdyż prowadzi gości do naszego domostwa. Musi być to jak najkrótszy odcinek, lepiej prosty niż z zakrętami. Nie może być za wąska, raczej taka, aby zmieściły się na niej dwie osoby lub aby mógł przejechać po niej wózek. Istotne jest również to, aby współgrała z resztą otoczenia, była wygodna i gładka. Może być wykonana z różnych elementów, ale pasujących do dalszej części ogrodu i do domu, w tym jego elewacji. Częścią przygotowaną do chodzenia czy jeżdżenia powinien być też podjazd do garażu czy ewentualnie, w przypadku gdy mamy sporo miejsca do wykorzystania, miejsca parkingowe dla gości. Wzdłuż naszej ścieżki prowadzącej do domu warto zainstalować oświetlenie, które pomoże dotrzeć do celu nawet po zmroku, zwłaszcza jeżeli droga jest dosyć długa. Można też pokusić się o ławeczkę już w pobliżu budynku lub o fantazyjną skrzynkę na listy, oczywiście taką, która będzie pasowała do naszej koncepcji. Nie brakuje osób, które instalują sobie fontanny, ale to jest już rzecz dla kogoś, kto ma naprawdę dużo miejsca. Na małym metrażu wyglądałaby ona wręcz groteskowo.

Przedogródek, jaki by on nie był, zawsze może sporo powiedzieć o nas, właścicielach. W związku z tym, kiedy już zdecydujemy się na jego odpowiednie zagospodarowanie warto poświęcać mu regularnie trochę czasu, aby stale utrzymywać go w ładzie i porządku. Jego założenie bowiem to jedno, a prowadzenie to już odrębna sprawa.

Autor artykułu:
Artykuł został przygotowany przez internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje szeroki wybór produktów wykonanych z drewna, min. drewniane meble ogrodowe: ogrodolandia.pl/drewniane-meble-ogrodowe

 

Originally posted 2017-02-10 07:11:29.

oczko wodne

Chemia do oczka wodnego… czyli co i w jakim celu stosować?

oczyszczacz powietrza

Oczyszczacze powietrza są w stanie niemal w 100 proc. wyeliminować z pomieszczeń szkodliwy pył zawieszony, wirusy, bakterie i grzyby