Kto z nas nie marzy o własnym skrawku zieleni? Właściciele domów i mieszkań z ogrodem mogą wprowadzić marzenia w czyn, reszta z nas musi zadowolić się działką. Zakładanie grodu to jednak praca pod wieloma względami porównywalną z tą konieczna do urządzenia domu. Przedstawiamy jej najważniejsze etapy.
Zakładanie ogrodu zacznijmy od siebie – jak chcielibyśmy, żeby wyglądał, czemu służył, jakie rośliny powinien zawierać oraz ile osób ma z niego korzystać? Oczekiwania trzeba przefiltrować przez możliwości, które w zależności od powierzchni ogrodu, jego położenia i warunków glebowych będą inne.
Przede wszystkim projekt
Wspomniane informacje to podstawa do wykonania projektu, w którym uwzględniamy między innymi typ podłoża, umiejscowienie roślin i strefy wypoczynkowej. Jeśli to możliwe, Projektowanie domu i ogrodu powinno iść w parze, gdy jednak teren znajduje się przy już istniejącym budynku, musimy dostosować się do warunków. Zima to dobry moment na wykonanie planu i projektu, by ruszyć z realizacją tuż po stopnieniu pierwszych śniegów.
Trawa czy płyty?
Podstawą jest wybór podłoża – trawiastego lub z dużym udziałem płyt bądź bruku. Trawę można wysiać, ale przy niewielkich powierzchniach dobrze sprawdzi się rolka, dzięki której ogród natychmiast się zazieleni. Twarde podłoże będzie najlepsze na ścieżkach oraz w miejscach ustawienia stołu czy fontanny.
Rośliny piękne i praktyczne
Dobór roślin powinien wynikać z uwarunkowań działki, tj. podziału na strefy zacienione i oświetlone. Podobnie z drzewami, które mogą po prostu ozdabiać otoczenie lub służyć nam cieniem przy owocami. Nawet w niewielkim ogrodzie warto zaplanować miejsce na warzywnik, oczywiście jeśli ogródek nie znajduje się od strony ulicy. W przydomowym warzywniku bez większych trudności wyhodujemy zioła, sałatę, szczypior czy pomidory.
Przy wyborze i sadzeniu roślin ozdobnych trzeba pamiętać, by sadzić je piętrowo, od najniższych do najwyższych. Lepiej też unikać kolorystycznej kakofonii i pamiętać, że ogród powinien cieszyć cały rok, czemu służą rośliny o różnych okresach kwitnienia.
W projekcie warto uwzględnić także rośliny „funkcyjne”, które uchronią ogród i dom przed wiatrem, przegrzaniem lub wzrokiem wścibskich sąsiadów.
Uwaga na media!
Gdy projekt jest gotowy, przystępujemy do przystosowania terenu. Trzeba brać pod uwagę, że przez działkę mogą biec na przykład rury czy przewody elektryczne. Może się również zdarzyć, że teren, na którym chcemy założyć ogród jest podmokły. Na tym etapie najlepiej założyć oczko wodne. Jeśli ogród jest duży i funkcjonalny, z np. oświetlona altaną, fontanną lub otwieraną elektrycznie bramą, dostosowaniem instalacji muszą zająć się fachowcy Jeśli to po prostu przydomowy fragment zieleni luzacy relaksowi, większość prac można wykonać samodzielnie.
Gdy baza ogrodu jest gotowa, można przystąpić do nasadzeń, zgodnie z przyjętymi wcześniej kryteriami, po wcześniejszym przystosowaniu gleby. Jak wiadomo, wysiew nasion jest tańszy od umieszczania w gruncie rosłych, kwitnących roślin. To, co wybierzemy, zależy przede wszystkim od budżetu, którym dysponujemy.
Originally posted 2016-03-03 10:26:49.