Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Ogrody wertykalne ożywią Twoją przestrzeń

Ogrody wertykalne są przede wszystkim formą sztuki, która zyskuje coraz liczniejsze grono entuzjastów. Faktura, kolor i rozmieszczenie roślin sugerują podobieństwo do tradycyjnego obrazu lub płaskorzeźby. Wspomniane ogrody to nie tylko estetyczna powierzchnia, ale także specyficzny rodzaj artystycznej kompozycji.

Lokalizacja ogrodu wertykalnego pozwala wykorzystać pomysłowość klienta.

Ograniczenia w kwestii usytuowania pionowego ogrodu są znikome. Osoba decydująca się na ten rodzaj zagospodarowania przestrzeni musi jednak dobrać ścianę o odpowiedniej wielkości. Planowanie ogrodów zewnętrznych związane jest z większymi ograniczeniami. W przypadku tego typu ogrodów należy unikać północnych ścian. Spowodowane jest to słabym oświetleniem przez cały rok oraz intensywnymi, mroźnymi wiatrami, co w konsekwencji może spowodować słaby rozwój naszych roślin. Ponadto trzeba mieć świadomość faktu, że w Polsce, która położona jest w strefie klimatu umiarkowanego, żadne rozwiązanie nie daje pełnej gwarancji tego, że rośliny przetrwają mrozy. Aby zwiększyć szanse na przetrwanie uprawianych kwiatów i krzewów warto wyposażyć ogród w specjalne moduły wraz z dość dużymi pojemnikami usprawniającymi ukorzenianie się roślin. Ogrody wertykalne warto zakładać nieopodal źródła wody. Jest to bardzo funkcjonalne rozwiązanie, ponieważ ułatwia prace pielęgnacyjne i sprawia, że nie trzeba używać długich węży ogrodowych. Wyselekcjonowany ściana powinna także dobrze tolerować znaczne obciążenia. Standardowo przyjmuje się, że 1 metr kwadratowy ogrodu konstrukcji, na której umieszczone są rośliny, może osiągać wagę nawet 30 kilogramów. Rośliny do ogrodu wertykalnego powinny być także dobierane przez specjalistów, którzy będą wiedzieli jakie rośliny najlepiej sprawdzą się na danej ścianie przy określonym oświetleniu.

Materiały do budowy ogrodu pionowego — kompromis pomiędzy fantazją a łatwością w montażu

Osoby, które decydują się na wynajęcie renomowanych firm ogrodniczych, zwracają dużą uwagę oryginalny i bogaty wygląd ściany. Z kolei ludzie, którzy zakładają ogrody wertykalne samodzielnie, wybierają najprostsze rozwiązania. Montaż ogrodu pionowego w zamkniętych pomieszczeniach jest zazwyczaj łatwiejszy niż na ścianach budynku. W przypadku ogrodu wertykalnego znajdującego się w zamkniętej przestrzeni mamy także więcej gatunków roślin do wyboru. Prostym w montażu systemem jest na przykład Pixel Garden, który składa się ze skrzyni zawierającej tuleję, w której osadzone są rośliny oraz trzpień. To innowacyjne rozwiązanie sprawia, że każdy może mieć ogród na ścianie we własnym domu czy biurze.

Ogrody wertykalne spełniają różne funkcje.

Pionowe ogrody można napotkać w domu, pomieszczeniach biurowych i galeriach handlowych. W domu mogą być wykorzystane jako oryginalny zielony mebel oraz zminiaturyzowany ziołowy ogród w kuchni. Z kolei w środowisku pracy mogą być one stosowane jako zielone przegrody w przestrzeni biurowej, dekoracje zdobiące hol oraz malownicze kaskady zieleni. Niejednokrotnie udowodniono naukowo, że zieleń i roślinność uspokaja, zatem ogrody wertykalne w biurze mogą okazać się naprawdę rewelacyjnym rozwiązaniem sprzyjającym zarówno pracy zespołu jak i rozmowom z klientami.

Artykuł został przygotowany przez firmę Garden Spot specjalizującej się w produkcją modułów do tworzenia ogrodów wertykalnych.

Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *