Sałata, rzodkiewka czy pomidory z własnego ogródka będą idealnym dodatkiem do codziennych potraw, a poza walorami smakowymi oznaczają ulgę dla portfela. Przydomowy ogród warzywny może zawierać dowolne rośliny – wszystko zależy od obszaru, jakim dysponujemy, ogrodniczej wiedzy i warunków panujących na grządce. Podpowiadamy, na co powinni zwracać uwagę nowicjusze w warzywniku.
To, jak duży będzie nasz ogród zależy oczywiście od powierzchni, jaką dysponujemy. Jeśli zależy nam na warzywniku z prawdziwego zdarzenia, który dostarczy plonów mogących wyżywić kilkuoosobową rodzinę, trzeba na niego przewidzieć około 50 metrów kwadratowych.
Gdzie urządzić ogród warzywny?
Miejsce na warzywnik powinno być nasłonecznione, ale też osłonięte od wiatru, a w przypadku większych upraw warto zadbać o to, by znalazło się w pobliżu źródła wody, co ułatwi podlewanie. Trzeba pamiętać, żeby nawadniać rośliny wieczorem, po zachodzie słońca, żeby woda miała czas wniknąć w głąb gleby.
Do przygotowania ziemi pod uprawę konieczny jest zestaw narzędzi, składający się ze szpadla, grabi, motyki, motyczki służącej do odchwaszczania, łopatki a także wideł z myślą o przekopaniu ogródka jesienią.
Jakie warzywa będą najlepsze?
Dla nowicjuszy najlepsze będą różnego rodzaju sałaty (np. masłowa, rukola, endywia), rzodkiewka i ogórki zielone, a także zioła, koperek czy fasolka szparagowa. Stosunkowo proste w uprawie są również pomidory, jednak ich rozsadę najlepiej zapoczątkować w domu, ponieważ urosną tyko wysadzone przy dobrej pogodzie i wysokiej temperaturze. Uprawa warzyw korzeniowych wymaga znacznie większej wprawy, więc warto zostawić ją na kolejny rok.
Ziemia i rozsada
Ziemię pod warzywnik najlepiej przygotować już wtedy, ale równie dobrze można zrobić to wiosną. Glebę trzeba oczyścić, przekopać i spulchnić, a następnie odżywić nawozem, najlepiej kompostem lub obornikiem. Przed wysianiem roślin, w ogródku trzeba zaplanować ścieżki o szerokości przynajmniej 40 cm, które dadzą nam łatwy dostęp do wszystkich warzyw.
Warzywa planujmy tak, by nie zasłaniały sobie dostępu do światła, a więc od najniższych, jak, sałata czy rzodkiewka z przodu, po wysokie, pnące się na tyczkach z tyłu. Przy rozsadzie warto także uwzględnić allelopatię, czyli wzajemne „sympatie i antypatie” roślin, dzięki czemu będą rosły lepiej.
Jeśli zakładamy warzywnik o tej porze roku, czyli na przełomie maja i kwietnia, najlepiej zamienić nasiona na gotowe rozsady, które od razu można włożyć w grunt. Początkujący hodowcy powinni zacząć uprawę od warzyw mniej wymagających i stopniowo przechodzić do tych, których uprawa jest trudniejsza.
Wysiane warzywa musimy regularnie podlewać. Gdy dni zrobią się ciepłe, najlepiej codziennie i po zmroku. Przy dobrej pogodzie pierwsze zbiory zbierzemy wczesnym latem.
Originally posted 2016-05-05 14:17:38.
Jeden komentarz
Dodaj odpowiedź