w , , ,

Segregowanie śmieci

Polskie ulice uchodzą za jedne z najbardziej zanieczyszczonych w zachodniej części Europy. Od kilku lat zauważalny jest postęp w tej kwestii i coraz więcej śmieci trafia do kosza zamiast na chodnik. Znaczna poprawa zauważalna jest od momentu wprowadzenia zniżki za wywóz śmieci posegregowanych i wprowadzeniu karalności zaniechania segregowania śmieci. Czy segregowanie śmieci ma sens i czy ten system sprawdzi się także na ulicach miast?

Ci, którzy najbardziej wzbraniają się przed segregowaniem odpadów, często tłumaczą swoje decyzje tym, że przecież po wszystkie surowce przyjeżdża jeden samochód i po drodze i tak wszystko się ze sobą wymiesza. Owszem, zazwyczaj sortownie posiadają samochody, które zabierają wszystkie śmieci za jednym razem. Warto jednak wiedzieć, że są to specjalnie przystosowane do tego pojazdy, zaopatrzone w trzy przegrody, z których każda jest przeznaczona do innego rodzaju surowców. Odpady, które segregujesz to odnawialne źródła energii, z których podczas recyklingu mogą powstać nowe produkty. Odnawialne źródła energii są dziś najprężniej rozwijającym się sektorem gospodarki w Unii Europejskiej.

Jak segregować śmieci?

Każde miasto ma swoje własne przepisy dotyczące segregacji odpadów. Jest jednak kilka uniwersalnych zaleceń, do których każdy powinien się stosować:

  • Surowce wtórne to szkło, papier, plastik i metal
  • Odpady niebezpieczne do specjalnych koszy 

do odpadów niebezpiecznych należą między innymi zużyte baterie, akumulatory, strzykawki, przeterminowane leki, stare żarówki czy sprzęt elektroniczny. Te mniejsze, można wyrzucić do specjalnych pojemników rozstawionych w sklepach, gdzie można je kupić. Stare leki i zużyte strzykawki powinny wrócić do aptek a dokładniej do pojemników w nich rozstawionych.

  • Odpady zmieszane 

należą do nich głównie zużyte produkty higieniczne takie jak podpaski, chusteczki, pampersy, ręczniki papierowe, papier śniadaniowy.

  • Kompostownik 

jeśli jesteś właścicielem działki lub masz miejsce w swoim ogrodzie, powinieneś poważnie rozważyć założenie kompostownika. Dzięki niemu przysłużysz się środowisku a także zauważysz znaczną poprawę jakości swoich upraw, którym zapewnisz naturalny nawóz.

  • Odpady wielkogabarytowe

Najlepiej wywozić je samemu do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, który na pewno znajduje się w twojej okolicy. Należą do nich meble, sprzęt AGD i RTV. Jeśli chcesz się pozbyć większej ilości gruzu, powinieneś wynająć specjalny pojemnik na takie odpady.

<a href="http://www.eco-market.pl/kosze-uliczne" target="_blank">Na zdjęciu: kosze zewnętrzne (Eco-Market.pl)</a>
Na zdjęciu: kosze zewnętrzne (Eco-Market.pl)

Co gdzie wrzucać?

  • Pojemnik na plastik (tworzywa sztuczne)

Powinny tu trafić puste opakowania po jogurtach, plastikowe butelki po napojach, olejach, puszki po konserwach, metale kolorowe, wszelkiego rodzaju nakrętki, kapsle, plastiki po jedzeniu i kosmetykach oraz worki i reklamówki. Pamiętaj, że kartony po sokach czy mleku są tworzywem sztucznym i powinny trafić właśnie do tego pojemnika. Nie powinno się tu jednak wrzucać żadnych plastikowych zabawek, sprzętu AGD czy pojemników z zawartością. Jeśli sortownia przyjmuje brudne opakowania to nie musisz ich myć. Zazwyczaj wtedy wszystkie grupy śmieci po przyjeździe są płukane i oczyszczane z resztek. Dowiedz się czy ktoś w twojej okolicy nie zbiera plastikowych nakrętek w ramach akcji charytatywnej. Jeśli tak – nie wyrzucaj je, ale zbieraj gdzieś do pojemnika, z pewnością się komuś przydadzą.

  • Pojemnik na papier

To miejsce na szeroko pojętą makulaturę. Nie powinno się tu wrzucać zużytych chusteczek, papieru toaletowego, pampersów, podpasek, ręczników papierowych, tapet, papierów foliowanych i lakierowanych.

  • Pojemnik na szkło

To miejsce na butelki i słoiki. Zarówno po napojach jak i produktach spożywczych. Mogą tu się także znaleźć butelki po napojach alkoholowych. Nie wolno wrzucać szkła gatunkowego, takiego jak ceramika, porcelana, kryształy, naczynia żaroodporne, soczewki do okularów czy lustra.

Aby segregowanie odpadów przyniosło zamierzony efekt na ulicach, należy zacząć od własnych domów. Kiedy już to opanujemy, wtedy będzie można stosować segregację odpadów, także na ulicach i w miejskich parkach.


  1. Polacy zaczęli segregować odpady
  2. W 2021 roku ponad 60 proc. odpadów powinno trafiać do recyklingu. Dziś jest ich czterokrotnie mniej
  3. Transformacja ogrodu: 3 fenomenalne metamorfozy
  4. Żywopłot z tui – jakie odmiany tui najlepsze na żywopłot?

Originally posted 2016-01-10 12:39:06.

Napisane przez Redakcja

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jak dokarmiać ptaki zimą?

Kupujemy nasiona na działkę: o czym pamiętać? [INFOGRAFIKA]