w

Jak dokarmiać ptaki zimą?

Nawet w mroźne miesiące większość ptaków świetnie daje sobie radę ze znalezieniem pokarmu, dlatego dokarmianie nie jest konieczne, ale z pewnością pomocne. Jak i czym mądrze dokarmiać ptaki, które odwiedzają naszą działkę?

Znawca zwierzęcych zwyczajów Adam Wajrak radzi, żeby przy dokarmianiu naśladować to, co dzieje się w naturze, gdzie pokarm zwykle jest rozproszony. Nie musimy wiec instalować karmnika – ziarno można po prostu rozrzucić, dzięki czemu więcej ptaków z niego skorzysta.

Higiena w karmniku

Wtedy wprawdzie ułatwiamy zadanie drapieżnikom, ale warto pamiętać, że w karmniku ptaki również nie są całkiem bezpieczne Skupienie wielu z nich w jednym miejscu sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób, dlatego jeśli decydujemy się na karmnik, trzeba go regularnie czyścic i usuwać zepsute resztki jedzenia.

karmnik-zima-1

Karmnik powinien być trudno dostępny dla drapieżników, zwłaszcza kotów, najlepiej w miejscu osłoniętym od wiatru czy deszczu, żeby ptaki mogły raczyć się jedzeniem wygodnie i spokojnie.

Pieczywo na cenzurowanym

Czym karmić ptaki? Na początek warto wspomnieć o pokarmach absolutnie zakazanych, które mogą im poważnie zaszkodzić, a nawet doprowadzić do śmierci. Na liście znajdują się:

– pieczywo w dużych ilościach, zwłaszcza na zakwasie. Jeśli chcemy karmić ptaki pieczywem, róbmy to rzadko, wykorzystując czerstwe, drobne okruchy.Pieczywo absolutnie nie może być podstawą ptasiego pokarmu, bo prowadzi do kwasicy i biegunek

– wszelkie pokarmy z dodatkiem soli, która niszczy ptasie nerki

– wszelkie pokarmy wysokoprzetworzone

karmnik-zima-2

Jabłko dla kosa, słonecznik dla czyżyka

Ptaki najlepiej karmić nasionami i ziarnami, a także owocami, zwłaszcza dzikimi, oraz źródłami tłuszczu, takimi jak niesolona słonina.

Kosy, szpaki i rudziki chętnie jedzą jabłka i gruszki, a także nasiona i owoce dzikich roślin, a nawet kawałki mięsa.

Szczygły zięby, gile i czyżyki lubią nasiona roślin oleistych, takich jak słonecznik czy len, pestki owoców (np. jabłek) oraz nasiona dyni.

Dzięcioły i sikorki lubią to co tłuste, a więc słoninę i ziarna nasion oleistych, a także pestki ogórka czy dyni po rozdrobnieniu.

Jeśli zima chcemy dokarmiać również łabędzie i kaczki, nie dawajmy im chleba, ale ugotowane i niesolone warzywa, w tym ziemniaki, buraki i inne.

Zgodnie ze słowami eksperta, najlepszy pokarm dla ptaków pochodzi z natury, dlatego warto go zapewnić sadząc na działce krzewy i drzewka wydające owoce, takie jak głóg, jarzębina, czarny bez czy bylica.


  1. Jak zarobić na resztkach jedzenia?
  2. Romanse na działce: o roślinach pobudzających libido
  3. Jak zbudować oczko wodne?

Originally posted 2016-01-08 14:38:31.

Prace ogrodowe w styczniu

Prace ogrodowe w styczniu

Segregowanie śmieci