w

Jak zbudować oczko wodne?

Zima to idealny moment, żeby zacząć budować oczko wodne. Możesz je wykonać samodzielnie, z pomocą materiałów dostępnych w sklepach ogrodniczych. Radzimy, jak zrobić to krok po kroku.

Oczko wodne powinno znajdować się w miejscu częściowo zacienionym, tak by promienie słoneczne nie docierały do niego przez całą dobę. Jeśli martwimy się o glony, powinno być głębokie, dzięki czemu woda nie będzie nagrzewać się tak szybko. Oczko nie może jednak znajdować się tuż pod drzewami, ponieważ spadające liście będą gniły w wodzie.

Krok 1.

Zacznij od wyznaczenia lokalizacji i kształtu oczka z pomocą kołków i taśmy mierniczej.

Krok 2.

Następnie wykonaj wykop, pamiętając, że ścianki zbiornika powinny być uformowane pod lekkim kątem. Uformuj również półki. W najgłębszym miejscu oczko powinno sięgać około metra. Kolejny krok to wypoziomowanie oczka. Jeśli na dnie znajdują się kamienie, należy je usunąć.

Krok 3.

Gdy niecka jest gotowa, wokół niej trzeba wykopać rowek wypełniony żwirem, mający zapobiegać wsiąkaniu wody ze stawu w ziemię.

Krok 4.

Dno oczka wysypujemy piaskiem i dokładnie go ubijamy, a następnie kładziemy folię, która zapobiegnie przenikaniu wody do gruntu. W jej fałdach ukrywany również przewody: wodny i elektryczny. By folia nie była widoczna, dno wysypujemy żwirem i kamieniami.

Krok 5.

Przy oczku można również wybudować kaskadę, która znajdzie się na zboczu. Wznosimy ją z kamieni połączonych zaprawą i ukrywamy w jej wnętrzu przewód wodny.

Krok 6.

Brzeg oczka trzeba wyłożyć płaskimi kamieniami lub żwirem. W tym miejscu zostanie zakopany także filtr wodny. Jeśli wokół zbiornika mają znaleźć się rośliny, sadzimy je wokół obrysu, wcześniej wysypując go żyzną ziemią.

W gotowym oczku mogą zadomowić się ryby bądź rośliny przystosowane do tego celu, takie jak lilie, grzybienie, grążel, salwinia czy kotewka orzech wodny.

Jeśli nie chcemy przekopywać ogrodu lub zależy nam wyłącznie na niewielkim, dekoracyjnym oczku, możemy skorzystać z gotowej formy. Są trwałe i łatwe w montażu, ale ze względu na niewielkie rozmiary i brak dostępu do pokarmu, nie są polecane do hodowli ryb.

Originally posted 2016-02-03 14:41:20.

Niebezpieczne związki…w ogrodzie. Czym jest allelopatia?

Romanse na działce: o roślinach pobudzających libido