w ,

Projekty ogrodów

Zaraz po Sylwestrze zaczynamy spełniać postanowienia noworoczne. Jedni panują dietę, inni ćwiczenia, rzucanie palenia i regularne czytanie książek. A gdyby tak postanowić, że w 2016 roku zmienimy swój ogród? Oto projekty ogrodów, którymi możecie zainspirować się podczas tworzenia waszych zielonych zakątków.

Trawnik, zioła i drzewa w ogrodzie

projekt ogrodu 4
Źródło: http://www.studijakaste.lv/

W przedstawionym ogrodzie jest bardzo specyficzny rozkład powierzchni. Długa i wąska działka, nie daje dużego pola do popisu. Dom został ulokowany w prawym, górnym rogu działki. Wolna przestrzeń działki, po prawej stronie, została przeznaczona na samochód, są tam także drzewa. Rośliny rosnące wokół domu, muszą być cieniolubne. Po prawej stronie znalazło się także miejsce na byliny. Po lewej stronie jest wyjście z domu bezpośrednio do ogrodu i stamtąd poprowadzona została ścieżka. Przy ścieżce znalazły się rośliny cieniolubne, wśród nich cis pospolity, krzewy zimozielone, krzewy wiszące, oraz byliny cieniolubne. Nieco niżej, również po lewej stronie lecz jeszcze przy domu, zaplanowano także cis pospolity, krzewy zimozielone oraz letnie kwiaty i byliny z dekoracyjnymi liśćmi. Nieco niżej, wzdłuż ścieżki po lewej stronie, znalazło się miejsce dla krzewów, bylin i jednorocznych kwiatów. Nieco niżej będzie balkon i drewniany taras, sięgający aż do ścieżki.

Plac zabaw dla dzieci

Za nim rośnie śliwka. Na przeciwko, czyli po prawej stronie, zagospodarowano plac zabaw dla dzieci. Domek na drzewie, taras wspinaczkowy, boisko do piłki siatkowej i koszykówki. Od granicy działki oddziela je ściana bluszczu. Nieco niżej znajduje się mini ogródek, w którym rośnie szczypior, koper, pietruszka i bazylia. Na trawniku umieszczono trampolinę do zabawy. Pod ogródkiem ulokowano kompostownik, który nieco przykryto drzewem a obok znalazło się miejsce na miętę i rumianek. Niemal na samym końcu działki jest miejsce na pomieszczenie gospodarcze, w którym można trzymać kosiarkę i inne akcesoria ogrodnicze, lub wybudować wybieg dla psa. Na przeciwko posadzono cyprysy, tuje oraz zimozielone rododendrony. Cała lewa „ściana” działki została obsadzona tujami.

Pergola, grill i plac zabaw dla dzieci w ogrodzie

projekt ogrodu 3
Źródło: http://www.studijakaste.lv/

Na tej dosyć prostej posesji, zaprojektowano dom w prawym górnym rogu. Z tyłu domu znalazł się ogród na przyprawy. W lewym rogu ulokowano przestrzeń dla dzieci, plac zabaw z rozmaitymi rozrywkami i małym domkiem. Ogród został bardzo oszczędnie zaopatrzony w rośliny, większość terenów zajmuje trawnik i fantazyjne ścieżki oraz sporadycznie zasadzone drzewa, zależne od gleby, w jakiej będą rosły. W lewym dolnym rogu znalazł się ogrzewany taras z wygodnymi kanapami, stolikami koktajlowymi oraz stołem obiadowym a także bilardem. Dach jest szklany. Od tarasu została poprowadzona pergola. Znajduje się tam grill, oraz pachnący bluszcz. Po prawej stronie znajduje się wjazd na posesję. Przy niej znajduje się domek dla ochroniarza. Bliżej ogrodzenia postawiono saunę. Od bramy do posesji prowadzi ścieżka i chodnik a także małe rondo, które ułatwi ruch samochodów na podwórku.

Originally posted 2015-12-28 15:27:09.

Aranżacje ogrodów przydomowych

wybor-miejsca-na-ogrod

Wybór miejsca na ogród (cz. 1)