w

Nawożenie trawnika na wiosnę: podstawowe zasady

trawnik
Jeśli zaniedbamy nawożenie, trawa straci intensywny kolor,a między jej kępkami pojawią się chwasty. Nawożenie można przeprowadzić w chwili, gdy temperatura przy gruncie będzie dodatnia, na poziomie około 5 stopni Celsjusza. Trawnik nawozimy średnio 5 razy w sezonie, po skoszeniu trawy i w suche, ciepłe (ale nie upalne) dni bez deszczu. Trawników w żadnym wypadku nie można nawozić podczas suszy.

Wybór nawozu zależy od tego, jak trawnik ma być użytkowany. Czy rośnie tylko wokół kwiatowych rabat, czy może pokrywa cały ogród i będziemy po nim chodzić lub biegać, np. za piłką z dziećmi?

Do trawników ozdobnych, które nie będą zadeptywane, w zupełności wystarczy nawóz długotrwały, wystarczający nawet na pół roku. Nawóz standardowy jest konieczny dla trawników użytkowanych intensywnie, a więc szczególnie narażonych na zniszczenie. Trawniki tego typu trzeba również regularnie kosić, by źdźbła zawsze były silne i sprężyste.

Nawozy, które znajdziemy w sklepach ogrodniczym mają formę granulek lub płynu, Granulki można stosować tylko na suchy trawnik, który po wyłożeniu trzeba obficie podlać, by nawóz mógłby się rozpuścić, co może potrwać nawet kilka dni. Nawozy w płynie dostarczają składniki odżywcze przez liście, dzięki czemu efekty nawożenia zobaczymy znacznie wcześniej.

Zobacz też jak wykorzystać skorupki jajek w ogrodzie

Pierwszy nawóz zaaplikowany trawnikowi sezonie powinien zawierać azot – najlepsza będzie saletra amonowa. Najlepiej rozrzucić ją tuż po odmarznięciu ziemi i pierwszym koszeniu w sezonie, żeby trawnik dostał „kopa” do dalszego wzrostu. Kolejne nawożenia można przeprowadzać standardowym nawozem wieloskładnikowym, bogatym w żelazo, fosfor i potas. Wspomniane składniki wspomagają produkcję chlorofilu, dbają o właściwe nawodnienie traw i bujny rozrost systemu korzeniowego. Wspomniane nawozy mogą mieć formę granulków lub roztworów, które nanosimy na trawnik do sierpnia. Wtedy powinniśmy je zamienić na nawozy jesienne, nie zawierzające azotu, który obniża odporność traw na mróz.

Przy nawożeniu zawsze kierujmy się instrukcją i zaleceniami na opakowaniu – tylko wtedy trawnik przyjmie wszystkie składniki i nie zostanie „przekarmiony” zbyt dużą ilością składników odżywczych.

Originally posted 2016-04-21 10:28:04.

kompostownik

Zakładamy kompostownik na działce

huśtawki ogrodowe

Huśtawki ogrodowe