w ,

Zakładanie ogrodu – podstawowe informacje

Każdy, kto ma choć odrobinę wolnej przestrzeni koło domu, lub posiada działkę, marzy o tym, żeby posadzić tam i hodować rośliny lub warzywa. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na ogród kwiatowy czy ogród warzywny, musisz mieć jakiś plan. Oto kilka pomysłów na zakładanie ogrodu.

ogrod (2)

Absolutną podstawą przy zakładaniu ogrodów, jest projekt. Nie wystarczy sadzić roślinek gdzie popadanie i gdzie podpowiada intuicja. Musisz się zastanowić nad tym, jakie rośliny chciałbyś posiadać w ogrodzie. Przede wszystkim, żeby zarówno sadzenie i zakładanie sprawiało ci radość, powinny to być takie rośliny, które rzeczywiście lubisz i z przyjemnością będziesz o nie dbać. Kolejna ważna, a nawet bardzo ważna rzecz to funkcjonalność ogrodu. Przy jego projektowaniu, pomyśl o tym, czy sadzenie rośliny w tym miejscu nie będzie utrudniało ci pracy. Nie tylko przy niej, ale tym bardziej przy innych roślinach w twoim ogrodzie. Skoro mowa o funkcjonalności, postaraj się aby w twoim ogrodzie było też miejsce na chwilę relaksu na wygodnym leżaku, miejsce na garden party czy kawałek przestrzeni dla dzieci, gdzie będą mogły poszaleć na świeżym powietrzu. Dobrze będzie, jeśli ogród będzie stanowił spójną całość z domem. Jeśli samemu nie znasz się na architektonicznych niuansach, możesz poprosić o pomoc architekta ogrodu, który z pewnością stworzy ogród pasujący do domu.

ogrod (3)

Kiedy już wybierasz rośliny do ogrodu wybieraj je pod kątem wymagań, jakie stawiają przed ogrodnikiem a dopiero potem kieruj się estetyką i gustem. Dlatego ważny jest plan, w którym zawrzesz możliwości jakie ma twój ogród. Nie kupuj roślin lubiących cień, jeśli ogród jest mocno nasłoneczniony i odwrotnie. Jeśli pół ogrodu jest zacieniona a druga wystawiona na słońce, nie możesz sadzić w całym ogrodzie jednakowych roślin. Musisz pogrupować. Przemyśl to także pod względem logistycznym. Rośliny, które szybko rosną, nie mogą być posadzone w towarzystwie wielu roślin, bo już wkrótce, ogród będzie „zagracony”. Szukaj zamienników wśród roślin karłowatych, które dzisiaj występują w niemal wszystkich gatunkach. Pamiętaj, że w ogrodzie mniej, znaczy więcej.

ogrod (1)

Wybieraj takie rośliny, które dobrze prezentują się przez cały rok, żeby zimą nie musieć się wstydzić za puste placki czekające na wiosnę. Zastanów się nad iglakami, które pięknie będą wyglądały także zimą a rośliny liściaste, jesienią ozłocą twój ogród. Jeśli masz dużo czasu, możesz sobie pozwolić na sadzenie roślin sezonowych i sadzenie nowych co miesiąc.

Zakładanie ogrodu może być ogromną przyjemnością a przemyślany ogród, sprawi ci więcej satysfakcji niż przypadkowe posadzenie kilku roślinek, które nie będą dawały żadnej radości a jedynie przyprawiały o mnóstwo pracy.


  1. Jak pielęgnować wrzosy jesienią?
  2. Sadzenie roślin dla początkujących
  3. Rodzaje szczotek do szorowania

 

Originally posted 2015-10-13 18:57:19.

Konkurs „Dobra kuchnia polska”

Jak pielęgnować storczyki?