Kiedyś element wiejskiego krajobrazu, który przypominał o dominacji natury. Dziś stopniowo zaczyna pojawiać się również w przestrzeni miejskiej. Zielony dach, czy warto?
Ogród na dachu jeszcze do niedawna był elementem, który widzieć mogliśmy w filmach lub wtedy, gdy wybieraliśmy się do północnej Anglii. Tam właśnie zielone pokrywy dachów nikogo nie dziwiły, a zdawały się pięknie wkomponowywać w panujący tam krajobraz. Powoli jednak elementy zielone zaczęły pojawiać się także w miastach. Co cieszy zarówno ludzi, jak i często można zauważyć zwierzęta, które zachęcone zielenią starają się znaleźć dla siebie nowe miejsce bytowania. Zdominowane przez szkło i metal miasta, aż proszą się o dodanie jakiegoś przyjemnego dla oka akcentu. I rzeczywiście jest on nie tylko przyjemny, ale niezwykle przyciągającym wzrok i estetycznym wykończeniem budynku, który nierzadko stanowić może jego główną ozdobę. Tam, gdzie zielono, ludzie czują się lepiej, a zielone miejsca odwiedzają chętniej. Co z pewnością nie umyka marketingowcom hoteli i restauracji, którzy chętnie w zielone dachy wyposażają właśnie te budynki.
Zielony dach – dlaczego warto?
Dach zielony to nie tylko piękna ozdoba, która przyciągnie kolejnych odwiedzających do restauracji, czy hotelu. W szarych segmentach miejskich, gdzie o nawet śladowe oznaki zieleni jest niezwykle trudno, zielony dach będzie poprawiał samopoczucie przechodzących, a także jakość i wilgotność powietrza. Ten miły akcent docenią zarówno przechodnie, jak i zwierzęta, które może zdecydują się odwiedzić zielony zakątek.
Zielone dachy, oprócz niewątpliwie interesujących i cieszących oko walorów estetycznych, przemawiają do inwestycji również pod względami praktycznymi. Dach z ogrodem będzie funkcjonował niczym prywatny las, jeśli chodzi o regulacje temperatury. Dzięki niemu, gdy słońce będzie intensywnie grzało, we wnętrzach nie odczujemy ekstremalnie wysokich temperatur. Działo to również w drugą stronę. W przypadku mrozów, warstwa ogrodowa posłuży jako izolacja od zimna, czego rezultatem będzie przyjemniejsza temperatura w pomieszczeniach.
Zalety dachów zielonych
Niewątpliwie jedną z ważniejszych z nich jest opisana wyżej termoregulacja, dzięki której niezależnie od pory roku w pomieszczeniach, których dach pokryty jest zielenią temperatura będzie przyjemna.
Kolejna, która na pewno ucieszy właścicieli budynków, jest zabezpieczenie dachu przed uszkodzeniami mechanicznymi. Obojętnie, czy byłby to grad, czy intensywna wichura, dach obłożony roślinnością może być ponad dwukrotnie bardziej wytrzymały.
Niebagatelna jest również ich funkcja w filtracji powietrza, dzięki czemu ma ono mniej zanieczyszczeń i jest bardziej wilgotne. Zielona warstwa posłuży się również wtedy, gdy za drzwiami posesji mnóstwo jest hałasu i zgiełku miejskiego. Dzięki niej nie będzie on aż tak odczuwalny, gdyż będzie funkcjonować niczym wyciszający ekran.
Wady dachów zielonych
Jednak wśród licznych zalet zielonych dachów, istnieją również minusy, o których w takim zestawieniu należy wspomnieć. Jednym z nich są oczywiście wysokie koszty założenia dachów zielonych. Warto tutaj, zanim podejmiemy się inwestycji, zrobić wywiad ile kosztować będzie taki dach. Zakup materiałów, roślin i wszystkich niezbędnych do tego celu akcesoriów, to w niektórych przypadkach koszt nawet 400-500 złotych na metr kwadratowy.
Nie wszystkie konstrukcje będą w stanie udźwignąć ciężar dachu zielonego. Dużo zależy od samego jego rodzaju – ekstensywny, czy intensywny – ale nie bez znaczenia jest tu również wytrzymałość i siła nośna samego budynku. W przypadku bardziej złożonych ogrodów i dużej liczy roślin, waga na m2 może wynosi nawet 500 kg. Co więcej, ciężar samych roślin jest dodatkowo zwiększany podczas intensywnych opadów deszczu.
Ostatnią wadą, które występuje co prawda niezwykle rzadko, jest przebijanie się korzeni przez strop. Takie zdarzenie nie powinno mieć w ogóle miejsca, gdy wybieramy ogród ekstensywny – korzenie roślin są krótkie. Jednak w przypadku ogrodów intensywnych korzenie mogą naruszyć izolację i ostatecznie również konstrukcję dachu. Może wtedy dojść do skraplania wody i przeciekania stropu. Często za przyczynę tego zdarzenia może być odpowiedzialna sama konstrukcja dachu, która wykonana jest w nieodpowiedni sposób. Aby przeciwdziałać niepożądanym konsekwencjom obojętnie na jaki ogród się zdecydujemy warto zawsze kontrolować stan konstrukcji dachowej.
Autor artykułu: Artykuł przygotowała Ogrodolandia oferująca min. budowle ogrodowe i zadaszenia tarasu: ogrodolandia.pl/zadaszenia-tarasu |
Originally posted 2016-12-04 20:44:21.