w ,

Zakładamy i pielęgnujemy trawnik – praktyczne porady

trawnik

Posiadaczy przydomowych ogródków można w zasadzie podzielić na tych, którzy uwielbiają zabawę w ziemi i swój kawałek natury starają się zagospodarować przy pomocy różnorodnych i pięknych roślin – od ziół i warzyw, przez owoce, a na roślinach ozdobnych kończąc – i na tych, którzy oprócz kilku opcjonalnych drzewek lubią harmonie związaną z równo przystrzyżonym trawnikiem.

Pewnie istnieją i tacy, którzy starają się wypośrodkować te pragnienia i zakładają rabaty kwiatowe, jak wyspy wśród morza zieleni, jednak niezależnie od wyboru o taki zakątek natury trzeba dbać, aby opcja relaksu nie zamieniła się w walkę z chaszczami niczym z bajki o Śpiącej Królewnie. Trawa może uzupełnić każdą lukę, można się na niej położyć, biegać po niej, grać w piłę z dziećmi, a nawet urządzić na niej grilla. Należycie pielęgnowana ma ładny kolor, a fakt, że najpopularniejsza odmiana w Polsce to ta „użytkowa” świadczy, że jako kraj nie lubimy ozdobnych trawników, które nie kojarzą się nam z dobrą zabawą. Wystarczy jedynie parę zasad by utrzymać ten stan przez cały czas – pielęgnacja trawnika nie jest wcale taka trudna.

Kiedy wysiewać?

Zdając się na wiedzę i doświadczenie osób profesjonalnie zajmujących się zakładaniem i pielęgnacja trawników, można dowiedzieć się całkiem sporo na temat każdej fazy związanej z tego typu zagospodarowaniem terenów zielonych. Przyjmuje się, że idealna porą na rozpoczęcie wysiewu naszego zielonego dywanu jest czas od połowy kwietnia, aż do ostatniego dnia majowego miesiąca. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie by zrobić to nawet latem, jednak wówczas konieczne jest poświęcenie większej uwagi swojemu ogrodniczemu przedsięwzięciu ze względu na duże nasłonecznienie oraz wyższe temperatury – wymaga to dość regularnego podlewania.

Jeszcze przed wysiewem

Ostatnią rzeczą, o którą należało by zadbać przed wysiewem jest… wyrównanie terenu. Oczywiście trawa wyrośnie nawet na nierównej ziemi, jednak może w późniejszym czasie postawić przed nami duże wyzwanie w przypadku chęci jej pielęgnacji (np. koszenia). W tym celu oraz by spulchnić ziemię, która już niedługo dostarczy pożywki naszemu trawnikowi, cały teren dokładnie przekopujemy i odchwaszczamy. Na bardzo zaniedbanym terenie konieczne może okazać się popracowanie motyką, a nawet mała inwestycja w odpowiednie środki chemiczne do zwalczania niepożądanych roślin. Zwracajmy również uwagę na wszelkie kamienie i pozostałości po korzeniach drzew i krzewów. Teraz wystarczy już tylko górną warstwę ziemi wymieszać z nawozem, a całość uklepać.

Wysiew i pielęgnacja


Pierwsze co musimy wybrać to odmiana mieszanki trawy, którą zamierzamy zasiać w swoim ogrodzie. Do wyboru mamy tu sportowo-rekreacyjną, idealnie nadającą się do pełnienia roli użytkowej oraz dywanowo-parkową, która wyróżnia się przede wszystkim walorami ozdobnymi. Trawę należy ponadto siać ręcznie, rzucając jej nasiona na krzyż idąc najpierw w szerz działki, a następnie wzdłuż – równoległy wzrost zapewni tutaj delikatne zagrabienie i zmieszanie nasion z wierzchnią warstwą ziemi. Tak obsiany trawnik ubijamy – aby wiatr nie przenosił nasion – np. przy pomocy deski lub walca. Na koniec wystarczy pamiętać, by od tej pory systematycznie zraszać nasz nowo obsiany teren i czekać na jego zazielenienie. Gdy już osiągniemy efekt puszystego dywanu zostaje nam pielęgnacja, czyli: koszenie, odchwaszczanie, podlewanie i nawożenie.

Za cenne informacje dziękujemy portalowi TwojePole.pl .

Originally posted 2016-12-13 11:10:01.

ogrod warzywny

Planujemy ogród warzywny – jak zrobić to dobrze ?

Jak udekorować ogród na święta?