w ,

Jak pielęgnować storczyki?

Piękne storczyki kilka lat temu opanowały parapety i inne płaskie powierzchnie w Polskich domach. Nic dziwnego, bo to wyjątkowo urodziwe kwiaty. Jak każde rośliny, potrzebują odpowiedniej pielęgnacji, żeby zdrowo rosnąć. Dowiedz się jak pielęgnować storczyki, żeby cieszyć się nimi przez długie lata.

storczyk (1)

Jak podlewać storczyki?

Storczyki należy podlewać dopiero kiedy cała ziemia jest sucha. Nie lubią one przemoczonej ziemi. W zależności od pogody, temperatury i innych czynników, wysychanie trwa kilka dni. Jeśli kwiat ma zbyt mokrą ziemię to zaczyna gnić i nie da się go odratować. Watro przestrzegać tej zasady i podlewać kwiaty dopiero kiedy mają suchą ziemię. Storczyki niestety nie przepadają za niskimi temperaturami, dlatego najlepiej jest podlewać je rano. Zdążą się oswoić z wodą do wieczora, kiedy robi się chłodniej. Storczyki należy podlewać obficie, jednak całą wodę jaka spłynie na podstawkę, należy wylać. Nie może zostać na dnie nadmiar, który szkodzi kwiatom. Kwiaty te najlepiej lubią być podlewane wodą deszczową. Niestety, wysokie zanieczyszczenie powietrza i smog, uniemożliwiają to w miejskich warunkach. Można stosować wodę destylowaną, ale zwykła woda kranowa też będzie dobra.

storczyk (3)

Gdzie stawiać storczyki?

Orchidee lubią światło słoneczne, jednak, tak jak każdy człowiek, nie lubią kiedy świeci na nie bezpośredni strumień. Idealnym miejscem będą dla storczyka parapety od strony wschodniej, ponieważ lubią światło rozproszone. W innym przypadku, lepiej zapewnić kwiatom odrobinę cienia. Latem i ciepłą wiosną, kiedy nocą nie atakują niskie temperatury, można przenieść kwiaty na powietrze. Ważne jednak, żeby nie były narażone na bezpośredni, zbyt ostry strumień światła. Kwiatom także grozi poparzenie słoneczne.

storczyk (4)

Jak leczyć storczyki?

Prawidłowa dbałość o pielęgnację storczyków, nie doprowadzi do uszkodzeń ani chorób. Zbyt obfite podlewanie może doprowadzić kwiaty do grzybicy. Jeśli już do tego dojdzie, nie da się storczyków uratować. Storczyki są czasem atakowane przez szkodniki, jeśli zauważymy nowych mieszkańców, nie dajmy się im zadomowić. Najlepiej jeśli zastosujesz profesjonalny środek, który pomoże ci pozbyć się szkodników.

storczyk (2)

Jak przesadzać storczyki?

Storczyki nie lubią zmian, dlatego przesadzanie nie jest ich ulubionym elementem pielęgnacji. Staraj się przesadzać kwiaty dopiero wtedy kiedy jest to niezbędne – kiedy ziemia jest za bardzo zbita i uległa przesoleniu. Wtedy korzenie nie mogą prawidłowo rosnąć a ziemia nie wysycha dostatecznie i może to doprowadzić do gnicia. Przesadzając kwiaty, należy zostawić korzeniom miejsce do rozwoju i rozrostu.
[related_posts_by_tax]

Originally posted 2015-10-14 19:33:51.

Zakładanie ogrodu – podstawowe informacje

Jak pielęgnować wrzosy jesienią?