w ,

Jak pielęgnować wrzosy jesienią?

Jesień jest idealnym czasem na hodowanie wrzosów. Nie ważne czy masz za oknem całe wrzosowisko, czy jednego wrzosa na balkonowym parapecie. Musisz odpowiednio o niego zadbać. Wrzosy jesienią rozkwitają i prezentują w całej okazałości piękny kolor swoich kwiatów. Dowiedz się jak pielęgnować wrzosy jesienią, żeby nie były tylko roślinami na jeden sezon.

Jak pielęgnować wrzosy

 

Jak pielęgnować wrzosy – przesadzanie

Wrzosy należy przesadzić zaraz po przyniesieniu do domu. Jeśli chcesz hodować je w doniczce, musisz przesadzić do większej. Najlepsza będzie szeroka, podłużna doniczka. Nie musi być głęboka.  W kupionej doniczce jest zazwyczaj sam torf, dlatego najlepiej dodać trochę ziemi. Idealny będzie kwaśny torf lub ziemia do rododendronów. Dno donicy najlepiej wyłożyć keramzytem, który idealnie zatrzymuje wilgoć.

Wrzosy powinny być posadzone na podobnej wysokości jak te kupione. Zbyt głębokie wkopanie może skutkować gniciem a z kolei, jeśli będą zbyt płytko posadzone, mogą szybko wyschnąć. Jeśli kupujesz donice, zadbaj o to, żeby miała otwory odpływowe na dnie, dzięki temu, woda nie będzie zalegała.

Jak pielęgnować wrzosy

Wrzosy uwielbiają słońce, lecz wiatr już niekoniecznie, dlatego najlepiej postawić doniczkę z wrzosami na balkonie, który jest nasłoneczniony i osłonięty przez wiatrem.

Są typowo zewnętrznymi roślinami, dlatego nie czują się dobrze w domu. Jeśli chcesz je 'przenocować’ to zadbaj o to, żeby stały w wilgotnym, chłodnym i nasłonecznionym miejscu. Jak najdalej od włączonych kaloryferów.

wrzos (1)

Jak pielęgnować wrzosy – podlewanie

Z wrzosów można robić kompozycje, wykorzystując do tego różne rośliny. Ważne, żeby, tak jak wrzosy, lubiły kwaśne podłoże. Powinny być też regularnie podlewane, tak żeby nie dopuścić do wyschnięcia podłoża, ale nie wolno dopuścić, żeby wrzosy stały w wodzie, bo zgniją im wtedy korzenie.

Podlewanie jest szczególnie ważne latem, kiedy ziemia szybciej wysycha. Należy odwapnić wodę przed wlaniem jej do doniczki, ponieważ wrzosy nie lubią nadmiaru wapnia. Najprostszym sposobem jest odstawienie wody w konewce na kilka godzin, żeby wapń osiadł na dnie i podlanie kwiatów wodą, jednak nie całą jaka jest w konewce. Przy podlewaniu, warto zwrócić uwagę na to, żeby nie zmoczyć liści, ponieważ bardzo szybko grozi im grzybica.

Wrzosy najlepiej będą się rozwijały w żyznej glebie w towarzystwie roślin o podobnych upodobaniach glebowych. Wrzosy powinny zimować w ocieplonym miejscu. Najlepiej w tym celu, wyłożyć karton styropianem i w nim przechowywać wrzosy, oczywiście w pomieszczeniu a nie na dworze. Kartonu lepiej nie zamykać, po wrzosy lubią słońce.


  1. Środki do pielęgnacji kwiatów doniczkowych
  2. Jak zbudować oczko wodne?
  3. Romanse na działce: o roślinach pobudzających libido

Originally posted 2015-10-15 12:05:00.

Jak pielęgnować storczyki?

Jak pielęgnować drzewko bonsai?