Balkon jest nie tylko przestrzenią umożliwiającą komfortowy wypoczynek na świeżym powietrzu – to również aranżacyjne dopełnienie mieszkania. Jako miejsce autonomiczne wobec innych domowych pomieszczeń może zostać jednak urządzone w niemal dowolny sposób, niekoniecznie nawiązujący do stylistyki reszty mieszkania. Jak zatem zaaranżować balkon – z dużą ilością kolorowych kwiatów, minimalistycznie, a może rustykalnie? Specjaliści z firmy Ziemovit podpowiadają.
Wystrój balkonu w dużym stopniu zależy od jego funkcji. Marzysz o przytulnej jadalni na świeżym powietrzu, szukasz miejsca do komfortowego opalania, a może potrzebujesz przestrzeni do urządzenia miniogródka? Decyzja o funkcji wpłynie na wybór liczby i kształtu mebli i dodatków oraz gatunków roślin. Pozwoli też w przybliżeniu określić najbardziej odpowiednią stylistykę.
Mały balkon w stylu skandynawskim
Do mieszkań w blokach (zwłaszcza tych wybudowanych kilka dekad temu) z reguły przynależą balkony o niewielkich rozmiarach. W takich przypadkach idealnie sprawdzi się minimalistyczna aranżacja w stylu skandynawskim, łącząca estetykę z funkcjonalnością. Na tak urządzonym balkonie będą dominować naturalne materiały i stonowane odcienie drewna, zieleni, szarości i bieli.
Dobrym wyborem na mały balkon stanie się komplet składanych mebli w kolorze jasnego drewna: stolik i dwa krzesła, które można dowolnie przestawiać, a w razie potrzeby – schować. Do prostych, minimalistycznych mebli warto dopasować miękkie poduszki. Nie tylko ocieplą i ożywią aranżację, ale także podniosą poziom wygody. Obowiązkowym dodatkiem do aranżacji w stylu skandynawskim będą też lampiony i latarnie.
Nie można zapomnieć również o roślinach w dużych donicach lub skrzynkach zawieszonych na balkonowej poręczy. Na małym balkonie inspirowanym skandynawską estetyką będą pięknie wyglądać:
- niezapominajki z drobnymi, niebieskimi kwiatami,
- trawy dekoracyjne, np. sesleria, trzcinnik, tataras trawiasty,
- bakopy o białych lub liliowych kwiatach i długich zielonych pędach.
Rośliny te nie są bardzo wymagające, lubią jednak nasłonecznione miejsca. Nie należy zapominać również o ich nawożeniu! Szeroką ofertę preparatów dopasowanych do różnych rodzajów roślin znajdziesz na stronie Ziemovita.
Balkonowy ogródek w stylu rustykalnym
Do jednego z najchętniej wybieranych sposobów aranżacji balkonu należy także styl rustykalny, który pozwala przenieść odrobinę sielskości do miejskiej przestrzeni. Bazuje na zamiłowaniu do wszystkiego, co kojarzy się z idyllicznym, czystym życiem na wsi – przede wszystkim na szacunku do ręcznie wykonanych przedmiotów i upodobaniu do naturalnych materiałów. Na tak urządzonym balkonie powinno więc znaleźć się miejsce na solidne drewniane meble i duży kwietnik z glinianymi donicami, w których rosną wrzosy, ozdobne trawy, zioła, poziomki, pomidorki koktajlowe… Taka kompozycja roślinna będzie przypominać wiejski, przydomowy ogródek, a jednocześnie stanie się źródłem świeżych przypraw i łatwych w uprawie warzyw.
Przytulny balkon dla romantyków
Miłośnicy przytulnych aranżacji, sprzyjających bujaniu w obłokach z pewnością rozważą urządzenie balkonu w stylu romantycznym, wykorzystującym elementy stylu schabby chic i prowansalskiego. Postarzane, bielone meble, sztukateria, liczne dodatki i bibeloty – wszystko to tworzy niepowtarzalny, przytulny klimat, zachęcający do odpoczynku. Balkon w romantycznym stylu jest więc pełny dekoracyjnych przedmiotów: krzeseł z rzeźbionymi oparciami, okrągłych stolików z wygiętymi nogami, ażurowych lampionów, poduszek w haftowanych poszewkach, koronkowych pledów. Jeśli wielkość balkonu na to pozwala, możesz również ustawić na nim komodę znalezioną na babcinym strychu lub na targu staroci. Dobrym pomysłem będą także jasne meble wykonane z wikliny lub rattanu, dobrze komponujące się z siedziskami w pastelowych kolorach.
Na romantycznym balkonie nie może zabraknąć roślin, świadczących o nieokiełznanej sile natury – pnących się bluszczy, tworzących duże skupiska pelargonii i surfinii czy subtelnej, pięknie pachnącej lawendy.
Nowoczesny balkon w industrialnym stylu
Coraz modniejsze stają się także surowe, industrialne aranżacje balkonów, dobrze komponujące się zwłaszcza z dużymi oknami lub wręcz przeszklonymi ścianami. Zarówno meble, jak i dodatki powinny być oszczędne w formie – dobrze sprawdzą się meble z palet, betonowe donice, geometryczne, stalowe kwietniki. Im mniej dekoracji – tym lepiej. Styl industrialny charakteryzuje się bowiem zamiłowaniem do otwartych przestrzeni i minimalizmu.
Czy w takiej aranżacji znajdzie się miejsce dla roślin? Oczywiście! Z prostymi kształtami będą się dobrze komponować iglaki, które zachowają zieloną barwę przez cały rok. Warto wybierać jednak gatunki karłowate, takie jak kosodrzewina, berberys czy cyprysik groszkowy – unikniesz w ten sposób problemów, gdy rośliny przestaną mieścić się w donicach. Niestety iglaki są dość wymagające w pielęgnacji – należy je nawozić specjalnym, dedykowanym preparatem (np. wieloskładnikowym granulowanym nawozem do iglaków Ziemovit), a także zadbać o odpowiednie podłoże o lekko kwaśnym odczynie i pamiętać o regularnym podlewaniu.
Originally posted 2017-03-01 16:44:24.