w

Iglaki w ogrodzie

Ile odmian iglaków, tyle poglądów na ich obecność w ogrodzie. My jesteśmy zdecydowanymi entuzjastami i każdą roślinę iglastą, czy to krzak czy drzewo, chętnie widzimy na naszej działce. Oto krótki przewodnik po gatunkach iglaków, oraz kilka słów o tym jak dbać o iglaki w ogrodzie. 

iglak4

 

Iglaki pięknie prezentują się w ogrodach i na działkach, jednak wbrew obiegowej opinii, nie wszystkie mogą rosnąć w nich przez całą zimę. Są takie gatunki, jak modrzew, które nie lubią mrozu i nie przetrwają zimy w ogrodzie. Większość jednak jest odporna na mróz i potrafi osiągać gigantyczne rozmiary. Powstały także specjalne odmiany, karłowych iglaków, które rosną dużo wolniej od standardowych odmian iglaków. Świetnie sprawdzają się one w małych ogrodach, gdzie przestrzeń jest mocno ograniczona. Wyróżniamy trzy główne rodzaje iglaków ozdobnych: zielone, niebieskie i złocistożółte.

Iglaki zielone

Są idealne do sadzenia żywopłotu. Preferują żyzne, przepuszczalne i wilgotne podłoże. Można je mieszać z roślinami długoletnimi i liściastymi, ponieważ dobrze komponują się z każdymi gatunkami roślin. Najpopularniejsze z tego gatunku są białe świerki „Laurin”, cisy oraz sosny górskie „Humpy”.

iglak2

Iglaki niebieskie

Są niezwykle elegancką odmianą iglaków, które zawdzięczają swój odcień warstwie wosku, pokrywającej ich igły. Wosk zatrzymuje parę wodną i na igłach zostaje powietrzna powłoka. Dzięki niej igły mają taki kolor a im większy mróz, tym intensywniejszy kolor. Nie są wymagającymi roślinami, wystarczy im umiarkowanie żyzne podłoże. Nie lubią wilgotnych gleb, na których gniją a zimą zamarzają. W pełnym słońcu, pięknie nabierają koloru. Najczęściej występujące iglaki z tego gatunku to świerk biały „Blue Wonder” oraz Jodła koreańska „Silberlocke”.

iglak3

Iglaki złocistożółte

Dobrze wyglądają, kiedy są otoczone obiema odmianami wymienionymi wyżej. Ta odmiana powstaje w wyniku mutacji pędów, która występuje przy hodowli iglaków. Mają najbardziej intensywny kolor wiosną a w słońcu nabierają bardziej złotego koloru. W cieniu kolor staje się bardziej zielony. Nie lubią jednak pełnego nasłonecznienia, gdyż mogą ulec uszkodzeniu. Dobrze jeśli osłaniają je nieco wyższe rośliny. Najpopularniejsze są Cisy pospolite „Aurea” i sosny górskie „Carsten”.

iglak1

Niektóre iglaki nie czują się dobrze w naszym klimacie przez cały rok, dlatego jeśli zima jest dla nich niekorzystną porą roku, lepiej sadzić je w donicach, które na ten czas, będą przenoszone do zamkniętego pomieszczenia. Na „sezon” można je wkopać w ziemię wraz z donicą. Rośliny powinny być dobierane do siebie pod kątem preferowanych warunków podłoża, nasłonecznienia oraz nawadniania. Sprawdźmy też przed zakupem sadzonek, czy gleba jaką dysponujemy będzie dobra dla naszych wymarzonych gatunków iglaków.

Originally posted 2015-10-01 13:32:33.

EKO biżuteria w rozkwicie

Gdzie na weekend? Obojętnie, byle z tradycją