w

Mocznik – zastosowanie w ogrodzie

mocznik nawoz
mocznik nawoz

Mocznik jest nawozem uniwersalnym pod kątem grup, oraz gatunków roślin. Dzięki niemu rośliny kwitną częściej, a trawniki mają odpowiedni poziom wybarwienia. Występuje w roli granulatu, oraz w nawozie o zmiennym stężeniu. W poniższym tekście dowiesz się, gdzie można zastosować ten typ nawozu, oraz w jakich proporcjach.

Zastosowanie mocznika w ogrodzie

Jeśli zależy nam na zastosowaniu mocznika jako nawozu dolistnego w ogrodzie na samym początku należy przygotować w odpowiedni sposób roztwór do oprysku roślin. Sposób dawkowania zależy od upraw, a jego stężenie wynosi od 0.5 do 5%.  Przypadkiem kiedy stosuje się stężenie o większym procencie zawartości mocznika jest nawożenie trawnika. Nawożenie w sposób dolistny jest możliwą formą stosowania mocznika, ponieważ idealnie zasila roślinę w trybie doglebowym. W ten sposób mocznik wpływa na sposób rozwojowy korzenia, oraz odpowiada za ogólną odporność rośliny, przez co ułatwia przyswajanie pierwiastków z gleby. Mowa tutaj o potasie i fosforze.

Dlaczego warto zastosować mocznik w swoim ogrodzie?

Aby rozwój rośliny był prawidłowy, roślina ta potrzebuje różnorakich składników, gdzie najważniejszym z nich jest azot, dzięki któremu roślina ma zagwarantowany szybki wzrost, oraz odpowiedni rozwój pod względem wybarwienia wszystkich części zielonych. Mimo wszystko azot jest jednym z najbardziej nietrwałych pierwiastków, który szybko zostaje wypłukany z gleby. W przypadku mocznika wiadomo, że jest on jednym z najbardziej uniwersalnych nawozów azotowych.

Biały granulat, który łatwo rozpuszcza się w wodzie posiada prawie 50% azotu w formie amidowej. Postać ta jest łatwo przyswajana przez roślinę, ponieważ na początku forma ta zostaje przekształcana w postać amonową za pomocą hydrolizy. Dalej w procesie przekształcania dochodzi do uzyskania postaci azotanowej, co przy zachowaniu dobrych warunków będzie trwało prawie miesiąc od momentu samego rozsypania nawozu. Amidowa postać z łatwością jest przyswajana przez zielone części rośliny, dlatego też idealnie nadaje się jako oprysk dolistny. W przeciwieństwie do nawozów azotowych innego typu, ten nie powoduje uszkodzenia poprzez poparzenie liści. Pod warunkiem odpowiedniego i dobrze przeliczonego stężenia oprysk ten jest całkowicie bezpieczny dla rośliny.

Zastosowanie mocznika w ogrodzie

Warto wiedzieć, że przed zastosowaniem mocznika w ogrodzie należy podzielić rośliny pod kątem możliwości zasilania nawozem pod kątem różnego stężenia.

Rośliny te dzielimy na kilka podgrup, gdzie każdą z nich należy zasilać mocznikiem według innych zaleceń:

  • Trawniki – nawożenie azotem to elementarny sposób pięlegnacji domowych ogródków. Dzięki niemu zyskać można dobrze wybarwiony, gęsty oraz zadbany trawnik. Murawę należy nawozić nie tylko nawozem suchym poprzez jego rozsypanie, ale także przez nawożenie dolistne, kiedy to opryskowi ulega cała powierzchnia zielonego dywanu. Roztwór mocznika przeznaczonego do nawożenia trawnika sięga w okolicach 10%. Przyjąć należy, że odpowiednie zasilenie metra kwadratowego trawnika powinno być nawożone przez 250 ml roztworu.
  • Rośliny ozdobne – w przypadku tej grupy mocznik sprawdza się genialnie wiosną. Najlepiej widać jego zastosowanie po nawożeniu roślin cebulowych. Granulki suchego roztworu rozsypuje się wokół roślin wschodzących, tak aby nie posypać liści, a następnie nawóz jest mieszany z ziemią.
  • Krzewy i drzewa owocowe– dolistne nawożenie należy wykonać przez porą kwitnięcia docelowej grupy roślin. Stężenie nawozu zależy od gatunku , stwierdzonych niedoborów pierwiastków, oraz samej kondycji rośliny.
  • Warzywa– ostatnia grupa roślin, gdzie mocznik można zastosować przedsiewnie, ale także nawozić dodatkowo podczas samego okresu wegetacji. Ze względu na wysoką zawartość azotu w uprawie amatorskiej w przydomowych ogródkach należy zachować rozsądek oraz umiar w nawożeniu grupy docelowej.
Autor publikacji
Autor: sklep.poradnikogrodniczy.pl, internetowy sklep ogrodniczy z dużym asortymentem produktów do ogrodu

Originally posted 2023-11-09 13:29:47.

huśtawki ogrodowe

Huśtawki ogrodowe

Jak założyć ogród warzywny? Porady dla początkujących