w

Jak zostać działkowcem?

Aby zostać działkowcem, niestety nie wystarczą dobre chęci i zapał. Trzeba spełnić szereg wymagań, przejść procedury oraz złożyć stosowne wnioski, które doprowadzą do członkostwa w Polskim Związku Działkowców. Dziś prezentujemy krótki przewodnik: Jak zostać działkowcem?

działka

Co to jest Polski Związek Działkowców?

Polski Związek Działkowców, czyli w skrócie PZD to organizacja społeczna. ich celem jest umożliwienie członkom uprawy roślin na własne potrzeby oraz aktywnego odpoczynku. PZD prowadzi także rozmaite szkolenia i wydaje czasopisma i biuletyny, które propagują ideę ogrodnictwa. Chcą także aby ludzie mogli spędzać czas w zdrowym otoczeniu, przystosowanym według ich potrzeb i upodobań. Zgodnych z ekologicznym stylem życia. Przestrzeń oferowana przez PZD nazywana jest rodzinnymi Ogródkami Działkowymi. Aby mieć możliwość uprawy własnego Rodzinnego Ogródka Działkowego trzeba być członkiem PZD. Należy pamiętać, że członkostwo w Polskim Związku Działkowców wiąże się z pewnymi prawami ale także obowiązkami. Główne prawa to oczywiście możliwość uprawy własnych roślin czy aktywne spędzanie czasu na terenie działki, a najważniejszym obowiązkiem jest stosowanie się do prawa Polskiego Związku Działkowców.

Kto może zostać działkowcem?

Każdy kto jest pełnoletnim obywatelem RP, zameldowanym na stałe. Po spełnieniu tych dwóch, absolutnie koniecznych warunków, PZD bierze pod uwagę także między innymi miejsce zamieszkania, warunki bytowe, warunki pracy czy funkcje jaką będzie spełniała działka. Działkę otrzyma osoba, która będzie jej bardziej potrzebowała lub, która spełni cele stawiane przez PZD.

działka 2

Jak zostać działkowcem?

  1. Najpierw musisz wiedzieć, który ogródek, będący w pobliży twojego stałego miejsca zamieszkania, chcesz posiadać i uprawiać. Możesz wybierać spośród ogrodów mieszczących się w granicach miasta, lub tych, które leżą już poza nim. Ważne jest aby wybrać działkę, do której masz korzystny dojazd oraz określić czas, jaki chcesz poświęcić na korzystanie z ROD.
  2. Skontaktuj się z zarządem Rodzinnych Ogrodów Działkowych, który znajduje się na tym samym terenie co wybrana przez ciebie działka. Udając się do zarządu w godzinach jego pracy, dowiesz się czy mają oni wolną działkę, którą mógłbyś zagospodarować na własne potrzeby.
  3. Jeśli na terenie wybranych przez ciebie Ogródków, znajduje się wolna działka, powinieneś złożyć odpowiednie podanie oraz deklarację członkowską.
  4. Zostaniesz wysłany przez zarząd PZD na szkolenie. Po jego ukończeniu zarząd podejmuje decyzję o przyznaniu działki, jeśli są wolne zasoby. Nawet jeśli nie ma możliwości otrzymania działki w trybie natychmiastowym, można ubiegać się o nią i tak. Jeśli tylko zwolnią się wolne miejsca, z pewnością zarząd cię o tym poinformuje.
  5. Po otrzymaniu pozytywnej zgody należy opłacić wpisowe, które jest ustalone w wysokości od 120 do 300 złotych oraz opłatę inwestycyjną, którą indywidualnie ustala zarząd. Wpisowe jest opłatą jednorazową, ale opłata inwestycyjna musi być uiszczana corocznie. Zarząd ustala także termin, do którego należy zapłacić składki członkowskie (18 groszy za m2), opłatę na rzecz ogrodu oraz ROD, które są ustalane indywidualnie.
  6. Bardzo ważne jest rozliczenie działki z poprzednim właścicielem i złożenie w zarządzie pisma, potwierdzającego to rozliczenie. Wszystkie szczegóły można uzgodnić w zarządzie ROD.
  7. Ostatni krok to prowadzenie działki, czerpanie z tego radości i przestrzeganie przepisów.

 

Każdy działkowiec może upoważnić bliską osobę, na która przejdą prawa działki, w razie śmierci właściciela.

Originally posted 2015-12-08 12:00:34.

Napisane przez Redakcja

3 komentarze

Dodaj odpowiedź
  1. Dobry koncept na stronę, cieszę się, że tutaj wpadłem. Mogę odnaleźć mnóstwo pasjonujących informacji.
    [url=http://suszarkidorak.info.pl/produkty/podajniki-papierow-toaletowych]Podajnik na papier toaletowy[/url]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Produkty Ogrodowe w dobrym stylu

Projekty małych ogrodów