w , ,

Jak założyć szklarnię, gdy nie mamy działki?

Nie ma nic lepszego niż wiosenne nowalijki ze świeżym twarożkiem, najlepiej pochodzące z własnej uprawy. Co zrobić jeśli nie jesteś właścicielem ogrodu ani nawet działki? Czy jesteś skazany na warzywa i owoce z targu i sklepów?

Szklarnia przed blokiem

Mieszkańcy bloków i osiedli zamkniętych, często mogą wypoczywać na zielonych trawnikach otaczających budynki. Nie jest to oczywiście miejsce przeznaczone na hodowanie własnych upraw, często jednak rada osiedla zezwala na zagospodarowanie tego terenu pod wspólny osiedlowy ogródek.

Za porozumieniem mieszkańców często można posadzić kwiatki, czy krzewy ozdobne. Czasami wspólnota przychyla się także do wniosków tych, którzy chcą na własny użytek hodować pod blokiem warzywa.

W tej sytuacji idealnym rozwiązaniem, zwłaszcza w pierwszych, chłodnych tygodniach sezonu jest aluminiowa szklarnia w kształcie skrzyni. Zamykana na wieko lub wyposażona w dwa skrzydła drzwi, szklarnia pozwala zabezpieczyć uprawy. Dzięki temu możesz wyhodować marchewkę, szczypior, szpinak, czy sałatę.

Evolution of red tomato isolated on white background

Szklarnia na balkonie

Balkon to najlepsze co może się przydarzyć każdemu kto chce się cieszyć świeżymi warzywami z własnej uprawy, ale mieszka w bloku. W tej chwili na rynku dostępne są specjalne szklarnie balkonowe zarówno o większych, jak i całkiem skromnych rozmiarach. Wyglądem często przypominają szafy, zaopatrzone są w półki, na których można ustawiać doniczki. Najczęściej też szkło lub szyby z plexi zastępowane są specjalną folią otworkową, która zapewnia idealne warunki do hodowli warzyw i prawidłową cyrkulację powietrza.

Jeśli jesteś posiadaczem lub najemcą nieco większego kawałka półotwartej przestrzeni – na przykład dachu – możesz w ten sposób wyhodować sporą ilość warzyw i owoców.

szklana kula z roślinami

Szklarnia na parapecie

Może się wydawać nieprawdopodobna, jednak jest możliwa. Na rynku są dostępne specjalne doniczki, na które zakłada się szklaną osłonkę, dzięki której rośliny wzrastają w szklarniowych warunkach. Taka osłona posiada specjalny otwór, umożliwiający dopływ świeżego powietrza, całość zaś jest nie tylko funkcjonalna, ale też wyjątkowo estetyczna. Mini szklarnie przeznaczone zarówno do kiełkowania roślin, jak i upraw wymagających szczególnych warunków najczęściej są jednocześnie produktami designerskimi.

Dzięki wszystkim nowoczesnym i pomysłowym rozwiązaniom szklarnie przestały być domeną wyłącznie tych, którzy posiadają własne domy lub działki. Warto wykorzystać nowe możliwości. Uprawa warzyw, ziół i owoców pozwoli nam nie tylko cieszyć się zdrowymi produktami, ale też odnaleźć odrobinę wewnętrznego spokoju. Nie od dziś wiadomo, że pielęgnowanie roślin sprzyja wyciszeniu i pomaga się odstresować. Czy może istnieć bardziej owocna terapia relaksująca?

Zobacz produkty:
Pilarka Schter
Grzejnik Snello
Domowa szklarnia Ikea

Originally posted 2016-02-24 11:13:58.

Luty w ogrodzie: sekatory w dłoń!

Jak założyć własny ogród?