w

Jak walczyć ze szkodnikami?

szkodniki na działce

Walka ze szkodnikami bywa żmudna i czasochłonna, a najczęściej także dosyć kosztowna. To właśnie dlatego wybór odpowiednich środków owadobójczych jest tak ważny – trafnie dobrany preparat pomoże w krótkim czasie zapanować nad insektami, a w dodatku nie nadszarpnie tak mocno domowego budżetu. Na co zwracać uwagę podczas zakupów? Jakie środki do ochrony roślin są najskuteczniejsze?

O czym należy pamiętać przy zakupie środków owadobójczych?

W pierwszej kolejności warto sprawdzić, czy preparat może być bezpiecznie stosowany – w tym celu należy upewnić się, że na opakowaniu znajduje się data i numer dopuszczenia produktu do sprzedaży. Takie oznaczenie jest gwarancją tego, że środek pomyślnie przeszedł wszystkie wymagane testy. Preparaty do ochrony roślin należy wybierać uwzględniając m.in. zakres ich działania (powierzchniowy, układowy lub przenikający w głąb rośliny), rodzaj szkodników, które zwalczają oraz formę preparatu (np. środki w sprayu). Istotne jest również sprawdzenie, czy dany środek owadobójczy można stosować do wszystkich rodzajów upraw. W tym celu należy przed zakupem zapoznać się z opisami produktów – jest to możliwe np. na stronie, gdzie jednocześnie można zaopatrzyć się w wybrany środek.

Ochrona roślin: jakie preparaty są najlepsze?

Środki owadobójcze należy dobrać odpowiednio do rodzaju upraw i szkodników, które je atakują. Na przykład kwiaty i drzewa owocowe są w dużym stopniu narażone na atak popularnych pasożytniczych owadów, jakimi są mszyce i przędziorki, a także nieco mniej znane, ale równie uciążliwe wciornastki i mączliki. W tym przypadku sprawdzi się preparat uniwersalny, taki jak Fastac Active, który eliminuje wszystkie insekty gryzące i kłująco-ssące.

Z kolei jeśli chodzi o ochronę zbóż i upraw, kwestia jest nieco bardziej złożona. Z jednej strony można, podobnie jak w przypadku kwiatów i owoców, zastosować preparat uniwersalny (dla zbóż – Fury 100EW FMC), który zwalcza owady pasożytnicze bez względu na określony gatunek. Dobrym rozwiązaniem może być również wybór środka Sekil 20 SP Sumi Agro – ten preparat również ma szerokie przeznaczenie i można nim spryskać aż 38 gatunków roślin uprawnych.

Z drugiej strony można także użyć produktu przeznaczonego dla konkretnych roślin (Nurelle D 500 EC Dow Agro). Warto pamiętać, że konieczność walki ze szkodnikami może wystąpić także po sezonie – mowa o insektach atakujących uprawy zeskładowane w magazynie. Z tego względu, jeszcze przed umieszczeniem zbiorów w pomieszczeniu, warto spryskać jego ściany środkami dezynfekującymi (Actellic 20 FU 90 g Amagro czy Actellic 500 EC Syngenta). Alternatywnym rozwiązaniem jest posmarowanie ścian magazynu specjalnym preparatem (Finish 26 PA, Spiess).

artykuł sponsorowany


  1. Sposoby na usuwanie chwastów
  2. Szkodniki, które atakują rośliny w ogrodzie
  3. Jak przygotować ogród na wiosnę?

Originally posted 2018-02-23 10:52:56.

suplementy diety

Jak przygotować ogród na wiosnę?

rośliny do ogródka

Gdzie nabyć rośliny do ogródka?