w

Choroby roślin – na co uważać jesienią?

choroby roślin

Jeśli sądzisz, że choroby roślin uaktywniają się jedynie wiosną i latem, to jesteś w błędzie. Chłodne noce i zwiększona wilgotność gleby oraz powietrza sprawiają, że wczesna jesień stanowi idealny okres dla rozwoju szkodliwych organizmów. Jakie choroby roślin czyhają na Twój ogród lub balkon jesienią? Czytaj dalej i przekonaj się sam!

Prawdą jest, że szczytowy moment aktywności insektów, grzybów lub wirusów przypada na miesiące wiosenno-letnie. Warto jednak pamiętać, że w okresie jesienno-zimowym rośliny pozbawione dostępu do dużej dawki słońca oraz substancji odżywczych są szczególnie narażone na zachorowanie. Właśnie dlatego stosowanie nawozów jesiennych, które wzmacniają rośliny, jest tak istotne.

Część chorób roślin będzie czekała na cieplejsze temperatury, aby ujawnić swoją obecność. W tym tekście poznasz jednak choroby roślin, które dadzą się we znaki już jesienią.

Mączniak prawdziwy – jesienna choroba roślin

Mączniak prawdziwy (nazwa choroby, którą wywołuje ponad 5 gatunków grzybów) lubi ciepło, jednak może rozwijać się także w zimniejsze miesiące pod warunkiem, że będą one dostatecznie wilgotne. Mączniak prawdziwy atakuje praktycznie wszystkie rośliny uprawiane w ogrodzie: drzewa i drzewka owocowe, krzewy ozdobne, kwiaty czy pnącza. Na szczęście to choroba o bardzo widocznych objawach – mączniak prawdziwy zostawia łatwy do zdrapania biały nalot na liściach i łodygach roślin. Wygląda to tak, jak gdyby ktoś rozsypał nad roślinami mąkę.

Jeśli mączniak prawdziwy dopiero zaczyna pojawiać się na roślinie, łatwo pozbyć się go w naturalny sposób za pomocą wywaru z pokrzywy, skrzypu polnego lub krwawnika. Z kolei w sytuacji, gdy roślina jest już bardziej zaatakowana (nalot jest gęsty, liście zaczynają brązowieć), przyda się oprysk z preparatu SIARKOL® EXTRA 80 WP. Można go stosować do pierwszych przymrozków, w terminach późniejszych albo jest nieskuteczny, albo może zaszkodzić roślinie.

Fytoftoroza – choroba roślin iglastych szczególnie niebezpieczna jesienią

Pierwsze objawy fytoftorozy, choroby wywoływanej przez grzyby z rodziny Phytophtora, pojawiają się jeszcze latem – grzyb atakuje system korzeniowy roślin (w tym bardzo często iglaków), co prowadzi do jej usychania. Jesienią fytoftoroza w dużej części przypadków zatrzymuje swój rozwój, aby zaatakować późną wiosną i latem.

Z kolei w przypadku zarażenia bardzo konkretnym grzybem, P. ramorum, fytoftoroza może rozwijać się aż do pierwszych przymrozków. Wówczas szczególnie zagrożone są różaneczniki, borówki, kalmie oraz wrzosy. Fytoftoroza wywoływana przez P. ramorum objawia się brązowieniem wierzchołków pędu oraz obumierania liści.

Szara pleśń – jesienna choroba roślin ogrodowych i balkonowych

Szarą pleśń wywołuje grzyb Botrytis cinerea, który dobrze czuje się w warunkach umiarkowanej wiosny oraz jesieni. Podobnie jak mączniak prawdziwy atakuje bardzo wiele różnych roślin: można spotkać go zarówno na roślinach balkonowych (np. pelargoniach) czy warzywach, jak i drzewach iglastych (np. na jałowcu). W każdym przypadku szara pleśń objawia się bardzo podobnie – niewielkimi, wodnistymi plamami, stopniowo brunatniejących i zwiększających swój rozmiar.

Szara pleśń jest szczególnie niebezpieczna w uprawach szklarniowych (zwłaszcza truskawek), kiedy to dzięki dużej wilgotności rozwija się bardzo szybko. Niestety jedyny sposób na walkę z tą chorobą roślin stanowi stosowanie specjalnych oprysków. Twój ogród lub balkon potrzebuje środków do walki z tą chorobą? Zajrzyj na poradnik ZIEMOVIT i poznaj skuteczne sposoby na zwalczanie szarej pleśni oraz innych chorób roślin!

http://nawozy.nowydzialkowiec.pl/

Originally posted 2017-09-26 17:32:28.

Z natury, czyli lepsze. Dlaczego warto stosować obornik żyrafy i antylopy w ogrodzie?

Prace ogrodowe w październiku

Prace ogrodowe w październiku