O pięknym ogrodzie marzy każdy właściciel działki. Posadzenie i posianie pięknych kwiatów czy roślin, koszenie trawnika, podlewanie i codzienna pielęgnacja roślin może pójść na marne, jeśli w ogrodzie zadomowią się szkodniki.
Każdy ogrodnik powinien wiedzieć jak sobie w takiej sytuacji poradzić, jakimi środkami można przeciwdziałać inwazji szkodników. Najważniejsze jest rozpoznanie, co niszczy rośliny. Po rozeznaniu się należy podjąć odpowiednie kroki, które pomogą ocalić rośliny.
Gryzonie to szkodniki lubujące się w warzywach i bulwach roślin
Gryzonie należą do tych szkodników, które pojawiają się w każdym ogrodzie. Niestety gryzonie mogą podjadać warzywa w tym marchewki, buraczki czy pietruszkę. Gryzonie niszczą także bulwy ozdobnych kwiatów. Zimą zaś obgryzają pędy i korę drzew. Aby pozbyć się szkodników, można w ogrodzie posadzić rośliny, które odstraszają gryzonie.
Do grupy roślin, które powinny skutecznie wystraszyć gryzonie, zaliczamy między innymi: czosnek, wilczomlecz, nostrzyk, komosę, ostrzeń oraz cesarską koronę. Jeżeli te rośliny nie są skuteczne lub po prostu nie ma na nie miejsca, w sklepach ogrodniczych można zakupić specjalne trutki. Przed użyciem preparatu należy dobrze przeczytać instrukcje, ponieważ niektóre z nich mogą uszkodzić rośliny.
Zmora każdego ogrodnika – ślimak
Niestety ślimaki lubują się w roślinach. Urządzając sobie ucztę z liści roślin, niszczą je. Ślimaki nie są wybredne i żerują na liściach warzyw, roślin ozdobnych. Zjadają rośliny jednoroczne i wieloletnie. Ślimaki uwielbiają także liście drzew i krzewów. Są wszędzie. Kolonia ślimaków jest bardzo niebezpieczna, może przetrzebić grządki w ogródku. Ślimaki lubią tereny wilgotne, jeśli jest sucho lub bardzo mokro, ślimaki nie rozmnażają się.
W walce ze ślimakami pomóc może jeż, jaszczurka, ryjówka oraz chrząszcz biegacz. Ogrodnik może spróbować sam wyłapać ślimaki i wynieść je z dala od ogrodu. Ślimaki można złapać, nęcąc je kawałkami buraka, jabłka lub marchwi. Dobrym sposobem wyłapania ślimaków jest wkopanie w ziemię pojemnika z piwem. Na drugi dzień znajdzie się w nim mnóstwo potopionych szkodników.
Kret, koszmar dla właścicieli trawników
Krety to ssaki, które z jednej strony są pożyteczne (żywią się pędrakami czy ślimakami) a z drugiej strony są szkodnikami, ponieważ zjadają pożyteczne dżdżownice, żaby. Najgorszą zmorą właścicieli wypielęgnowanych trawników jet pojawienie się właśnie kreta. Ssak ten potrafi w jedną noc zniszczyć zadbany trawnik, zostawiając po sobie ślady w postaci kopców – kretowisk. Krety są pod ochroną, więc do walki z nimi nie powinno się używać trutek.
Kretów można spróbować się pozbyć na kilka sposobów. Warto w trawnik powbijać kilka kręcących się wiatraczków, włożyć do kopców spleśniałe skórki z cytryny. Krety nie lubią intensywnych zapachów kwiatów. Można posadzić w ogrodzie aksamitki, wilczomlecze czy pięknie pachnącą bazylię. Można spróbować wkopać plastikowe butelki w korytarze, w taki sposób, aby do środka korytarza szyjką wpadał wiatr.
Być może zastosowanie tych zabiegów pomoże skutecznie zwalczyć szkodniki, które zaatakowały ogród.
Autor artykułu: www.sklepdlaogrodu.pl – internetowy sklep ogrodniczy oferujący bogatą gamę produktów do pielęgnacji i uprawy roślin, akcesoria ogrodnicze, produkty ekologiczne. Twój Sklep Ogrodniczy! |
- Jak się pozbyć ogrodowych szkodników przed zimą?
- Rodzaje szczotek do szorowania
- Jak upiększyć ogród działkowy?
Originally posted 2017-07-26 12:40:49.