w ,

Rodzinne Ogrody Działkowe

Wiele osób w wielkich miastach marzy o kawałku zieleni, na którym będzie można odpocząć całą rodziną. Zapomnieć o pracy i cieszyć się spokojem i obcowaniem z przyrodą. Z pomocą przychodzą Rodzinne Ogrody Działkowe. Czym są i jak się o nie starać?

Rodzinne Ogrody Działkowe to nic innego jak obszar gruntu, na którym znajdują się wydzielone działki prywatne i kawałek terenu ogólnego, wyposażony w infrastrukturę ogrodową. Należą one do Polskiego Związku Działkowców, który po spełnieniu pewnych warunków i opłaceniu składek członkowskich, może przyznać ogródek osobie ubiegającej się o niego. O tym jak starać się o członkostwo w Polskim Związku Działkowców pisaliśmy tu >>

altana na działce

Rodzinne Ogródki Działkowe powstały przede wszystkim po to, żeby zapewnić miejsce na wypoczynek i rekreację, wszystkim, którzy nie posiadają miejsca na ogród. Każdy kto chciałby uprawiać rośliny na własne potrzeby a nie ma na to możliwości, przychodzi z pomocą Polski Związek Działkowców. Rodzinne Ogródki Działkowe, zwane także w skrócie: „działki” spełniają także funkcje:

  • ekologiczne – dzięki czemu przywracają zieleń społeczeństwu, chronią środowisko naturalne, podnoszą ekologiczne standardy otoczenia oraz chronią składniki przyrody i kształtują zdrowe otoczenie człowieka.
  • socjalne i zdrowotne – poprawiają warunki bytowe społeczeństwa, dzięki zapewnieniu warunków do prowadzenia upraw na własny użytek oraz propagują zdrowy styl życia.
  • społeczne i edukacyjne – integrują społeczeństwo poprzez udostępnianie terenów zielonych i wspólnej przestrzeni oraz propagowanie ogrodnictwa w społeczeństwie.

ogrod (4)

Każdy działkowiec musi przestrzegać regulaminu ROD, ale także przysługują mu pewne prawa. Wszystkie nasadzenia i własności, które znajdują się na działce są własnością jej użytkownika. Działkowcom przysługuje zwolnienie z podatku z tytułu użytkowania działki.

W przypadku likwidacji ogrodu, działkowiec ma prawo do ubiegania się o odszkodowanie, jeśli zostało uszkodzone jego mienie oraz ma prawo ubiegać się o działkę zamienną, jeśli podjęto decyzję o likwidacji ROD. W przypadku śmierci użytkownika działki, jego rodzina może przejąć ogród.

Zachęcamy wszystkich, którzy pragną obcować z zielenią i potrzebują miejsca, gdzie po pracy będą mogli się wyciszyć, odpocząć, lub uprawiać rośliny na własny użytek, aby sprawdzili ofertę Rodzinnych Ogrodów Działkowych w ich okolicy, bo to wspaniałe rozwiązanie, zwłaszcza dla rodzin z małymi dziećmi, którym można zapewnić zabawę i rozrywkę na działce.

Originally posted 2015-12-17 13:42:14.

Zastosowanie octu w ogrodzie