w ,

Pielęgnacja trawy w rolkach

pielęgnacja trawy w rolkach

Trawnik tego rodzaju można rozłożyć bowiem w jeden dzień – rozwija się go jak dywan. Od producenta wymagać się natomiast powinno dostarczenia trawy z dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym, bez chwastów czy pustych miejsc na rolce.

To sezon wiosenno-letni jest idealny do zakładania terenów zielonych tym sposobem natomiast warto zauważyć, że w przypadku trawy w rolkach, każdy czas na taką inwestycję jest dobry – trawa jest odporna na przymrozki więc z powodzeniem można zakładać ją w ogrodzie nawet późną jesienią.

Sam proces zakupowy nie jest trudny, wystarczy znaleźć profesjonalnego, doświadczonego producenta. Inwestycja daje zaś natychmiastowy efekt – trawę w rolkach należy rozkładać nie później niż 12 godzin po dostarczeniu transportu a czas, jaki trzeba poświęcić na rozłożenie jest zależny od powierzchni ogrodu, najczęściej nie jest to więcej niż kilka godzin. Aby trawę utrzymać w idealnym stanie i cieszyć się jej bujnością oraz soczystym, zielonym kolorem, należy ją odpowiednio pielęgnować. To już zadanie dla właścicieli posesji.

Nawożenie trawy w rolce

Trawa w rolkach powinna być nawożona bez względu na porę roku – zazwyczaj proces ten wykonuje się od wczesnej wiosny do początku jesieni. Po raz pierwszy, czynność tą warto przeprowadzić po jej pierwszym koszeniu. O tym, jaki nawóz trzeba stosować, powinien poinformować nas producent trawy. Najczęściej są to nawozy wieloskładnikowe.

Warunki naturalne

Pamiętajmy, że trawa w rolce potrzebuje słońca przez przynajmniej 3 godziny każdego dnia. Ta, którą rozkłada się w całkowitym cieniu, może nie wzrastać tak bujnie.

Trawnik tego rodzaju zachowa swoje piękno przez długi czas przy optymalnej temperaturze 20 stopni Celsjusza. Należy przy tym zaznaczyć, że nie straszne są mu przymrozki ani upały – przy skrajnych temperaturach nie ucierpi.

Nawadnianie trawnika

Jeśli temperatura powietrza przekracza 20 stopni Celsjusza to pierwsze podlanie trawnika powinno odbyć się zaraz po jego rozłożeniu. Nawadnianie trawy w rolce musi być jednak wykonywane właściwie, trawnik nie może ulec przesuszeniu bądź przemoczeniu.

Zdaniem ekspertów, koniecznym staje się systematyczne sprawdzanie stanu nawadniania trawy. Nie może być ona nasiąknięta bardziej aniżeli na 15 centymetrów głębokości i wysuszona na więcej niż 3 centymetry.

Koszenie trawy w rolce

Pierwsze koszenie trawnika powinno nastąpić, kiedy trawa osiągnie około 10 centymetrów wysokości – to mniej więcej tydzień po jej rozłożeniu. W okresach wiosennych i letnich, trawa koszona ma być na wysokość 5-6 centymetrów (kosić trzeba nawet raz w tygodniu) natomiast w sezonie jesiennym na wysokość 4 centymetrów (wystarczy kosić raz na dwa tygodnie).

Pamiętajmy, że koszenie trawy zapewni jej nie tylko odpowiedni, zadbany wygląd. Podcinanie ostrymi nożami wpłynie też na jej gęstość i będzie we właściwy sposób stymulować krzewienie darni. Trzeba mieć na uwadze, iż każdy trawnik powinien być traktowany w sposób indywidualny – jego stan zależeć będzie od wielu czynników, takich jak warunki atmosferyczne, położenie czy podłoże.

Artykuł napisany w oparciu o teksty ze strony trawawrolkach.com.pl.


 

Originally posted 2016-04-06 18:44:14.

kwiecień w ogrodzie

Kwiecień w ogrodzie: niezbędne prace – część 1

mossmoss

Leon i Matylda upiększą twój dom