w , ,

Praca w ogrodzie a nasze zdrowie – zależność jest oczywista

Dzisiejszy styl życia rodzi wiele zagrożeń dla zdrowia. Dotyczy to sfery fizycznej oraz umysłowej. Aż trudno uwierzyć, że przydomowy ogród może okazać się rozwiązaniem wielu problemów

Stres, przemęczenie, brak ruchu – oto główne zagrożenia

W obecnych czasach bardzo często zdarza się, że wielu z nas zostaje niewolnikiem czterech ścian. Połowę dnia spędzamy zamknięci w biurze, przytłoczeni nawałem pracy, natomiast druga połowa to czas tzw „relaksu” w domowym zaciszu. Warto jednak zaznaczyć, że odpoczynek oparty na schemacie kanapa+telewizor, przynosi nam więcej szkody niż pożytku. Brak ruchu jest bowiem największym sprzymierzeńcem dla chorób układu krążeniowo-naczyniowego i kostno-stawowego. Nie ulega także wątpliwości, że zaniechanie regularnej aktywności fizycznej sprzyja też depresji i ogólnemu pogorszeniu samopoczucia psychicznego. W trosce o własne zdrowie powinniśmy zatem możliwie najczęściej aktywnie spędzać czas z dala od czterech ścian własnych domów i mieszkań. Przydomowy gródek stanowi nie tylko doskonały pretekst do wyjścia na zewnątrz, ale okazuje się także doskonałym lekarstwem na wiele dolegliwości. Chwileczkę, ogród a zdrowie? Tak, ta zależność została udowodniona przez naukę i w chwili obecnej stanowi istotną część terapii osób niepełnosprawnych fizycznie i umysłowo.

 

Praca w ogrodzie a nasze zdrowie - zależność jest oczywista

 

Co ogród może dać twojemu zdrowiu?

Właściwie od początku istnienia ludzkości, natura zapewniała nam wszystko, co jest niezbędne do zachowania zdrowia. W tym temacie nic nie uległo zmianie aż do dnia dzisiejszego, a najlepszym tego przykładem na to są przydomowe ogródki. Uprawiając i pielęgnując ogród nie realizujemy tylko swojego hobby, ale także:

  • pozbywamy się nagromadzonego napięcia i stresu,
  • dbamy o dobrą kondycję fizyczną,
  • troszczymy się o zachowanie pełni sprawności umysłowej.

Jak to możliwe? To proste – zwykłe prace ogrodnicze stanowią najlepsze ćwiczenie na świeżym powietrzu, które w istotny sposób wpływa na niemal wszystkie partie ludzkiego ciała. Jeżeli dodamy do tego kojące działanie bliskiego obcowania z naturą, otrzymujemy lek na wszystko, w dodatku dostępny bez recepty!

W trosce o zdrowie fizyczne…

Okazuje się, że podczas wykonywania codziennych prac ogrodniczych, w istotny sposób rozwijamy wszystkie partie mięśni naszego ciała. Proste czynności, jak grabienie, koszenie, plewienie czy sianie, wymagają od nas sporej dawki ruchu. Szczególnie dobroczynny wpływ prac ogrodniczych, odczujemy w obszarze rąk, które w ogrodzie podlegają największemu obciążeniu. Z kolei wszelkie przysiady i skłony, jakie wykonujemy podczas pracy w ogródku, to najlepsze ćwiczenie na mięśnie pleców oraz mięśnie, ścięgna, więzadła i stawy kończyn dolnych. Jedna godzina pracy na świeżym powietrzu dziennie wystarczy, aby do późnej starości móc cieszyć się krzepą i doskonałą kondycją fizyczną.
Prace ogrodnicze to także doskonały sposób na pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Jak sądzisz, ile czasu potrzeba, aby spalić 300 kcl w trakcie ćwiczeń na rowerze stacjonarnym? Około godziny, czyli dokładnie tyle samo, ile musimy spędzić w ogrodzie w celu pozbycia się takiej samej ilości zapasu energetycznego. Różnice są jednak zasadnicze – na rowerze stacjonarnym większość z nas ćwiczy poniekąd pod przymusem, warunkowanym troską o kondycję. W ogrodzie pracujemy z przyjemnością, łącząc przyjemne z pożytecznym. W leczeniu lub w profilaktyce nadwagi i otyłości niezwykle istotne są także efekty naszej ciężkiej pracy. Warzywa, owoce i zioła, o ile były uprawiane według najlepszych prawideł sztuki ogrodnictwa, to pełnowartościowa, ekologiczna żywność, która przewyższa asortyment niemal wszystkich sklepów nie tylko pod względem właściwości odżywczych, ale także smaku.
W tym miejscu nie kończy się jednak długa lista zalet, jakie praca w ogrodzie niesie dla naszego zdrowia fizycznego. Prace wykonywane w ogrodzie są niezwykle istotnym elementem profilaktyki chorób serca i udarów niedokrwiennych mózgu. Naukowcy z Instytutu Karolinska zdołali dowieść, że dla osób regularnie pracujące w ogrodzie, ryzyko zawału serca spada aż. 30 procent! Wynika to z faktu, że angażując cały organizm do umiarkowanego, ale za to regularnego wysiłku, redukujemy poziom złego cholesterolu we krwi i regulujemy pracę serca. Dowiedziono, że osoby regularnie wykonujące prace ogrodnicze, są w znacznie mniejszym stopniu narażone na choroby układu sercowo-naczyniowego.
Znacznemu wzmocnieniu podlega także układ immunologiczny naszego organizmu. Aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu w znacznie większym stopniu wpływa na poprawę odporności, niż wszelkiego rodzaju leki czy suplementy diety, co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości.

… I kondycję psychiczną

Na ogólny stan zdrowia człowieka składa się jednak nie tylko dobra kondycja fizyczna, ale także właściwa kondycja umysłowa. W zdrowym ciele musi mieszkać zdrowy duch, co do tego nie ma wątpliwości, jednak czy w tym aspekcie, proste prace wykonywane w ogródku również okazują się przydatne? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – oczywiście, że tak! Aktywność realizowana na łonie natury pozwala na zredukowanie stresu i rozładowanie napięcia, które gromadziło się w ciągu dnia. Jest to niezwykle istotne, zwłaszcza dla tych osób, które z racji wykonywanego zawodu, są zmuszone do funkcjonowania w środowisku stresogennym.
Codzienna praca w ogrodzie jest także znakomitą metodą, pozwalającą na zwiększenie poczucia własnej wartości. Właściwie wykonana praca jest dla nas powodem do dumy i pokazuje, że nasze starania mogą przynieść zamierzone rezultaty. Jest to szczególnie istotne, zwłaszcza dla osób cierpiących na depresję, u których bardzo często pojawia się brak wiary we własne możliwości.
Nie można także pominąć faktu, że sama aktywność fizyczna działa na nas kojąco. Podczas ruchu, w organizmie człowieka wydzielają się endorfiny, które w tym przypadku mają redukować symptomy zmęczenia. Przy okazji pełnią one także rolę hormonu szczęścia, który wprowadza nas w doskonały nastrój – ot, taki mały efekt uboczny, ale za to jaki przyjemny! Produkcji endorfin sprzyjają także promienie słoneczne, których w porze letniej z pewnością nam nie zabraknie.
Wszelkiego rodzaju prace ogrodnicze to także znakomita okazja do zacieśnienia więzów rodzinnych. Angażując do nich wszystkich członków najbliższej rodziny, zyskujemy doskonałą okazję do wspólnego spędzenia czasu, o co, w dzisiejszej rzeczywistości, jest coraz trudniej. Przy okazji zyskujemy satysfakcję z troski o zdrowie najbliższych.

Praca w ogrodzie a nasze zdrowie - zależność jest oczywista - 2

 

Ogród a medycyna

Niezwykle dobroczynny wpływ, jaki ogrodnictwo wywiera na zdrowie, zdobył szerokie uznanie w świecie medycyny, gdzie prace ogrodnicze, na coraz szerszą skalę, są wykorzystywane jako element terapii w leczeniu różnych chorób i schorzeń. Badania naukowców, mające zobrazować zależność na linii prace ogrodnicze a zdrowie, doprowadziły do powstania teorii, które stanowią podstawę nowoczesnych metod leczenia. Bardzo wiele terapii, mających na celu rehabilitację osób po przebytym udarze mózgu lub z niedowładem części ciała, bazuje na typowych ruchach, jakie wykonywane są podczas najprostszych prac ogrodniczych.
Prace ogrodnicze i ich wpływ na zdrowie stały się także inspiracją do stworzenia hortiterapii, która przewiduje wykorzystanie ogrodnictwa w leczeniu osób niepełnosprawnych fizycznie i umysłowo. W tym miejscu warto także zaznaczyć, że skutki prowadzenia terapii ogrodniczej są zaskakujące dla wszystkich. Codzienna rehabilitacja, prowadzona pod nadzorem wykwalifikowanego specjalisty, w obszarze sfery fizycznej znacząco przyczynia się do usprawnienia motoryki, koordynacji ruchowej oraz siły i sprawności mięśni. Z kolei w sferze emocjonalnej, u pacjentów zaobserwowano wzrost poczucia własnej wartości i pewności siebie, redukcję stanów lękowych i depresyjnych oraz znaczącą poprawę zdolności komunikacji i umiejętności nawiązywania bliskiej współpracy z innymi ludźmi. Bliskość natury, poprzez swoje kojące działanie, sprawia także, że u wielu pacjentów możliwe jest zredukowanie dawki przyjmowanych środków przeciwbólowych. Wszystko to sprawia, że hortiterapia jest wykorzystywana na coraz szerszą skalę, przy czym często zdarza się, że prace ogrodnicze stanowią terapię podstawową, a nie jedynie uzupełniającą.

Źródło: ogrodolandia.pl/

Originally posted 2015-09-24 13:21:38.

Eko skuter

Rodzaje szczotek do szorowania

Rodzaje szczotek do szorowania