w ,

Prace ogrodowe w październiku

Prace ogrodowe w październiku

Jesień w ogrodzie to okres przygotowań do zimy, ale również czas sadzenia większości drzew i krzewów liściastych. Wiele gatunków będzie miało obfitsze plony w kolejnym sezonie, jeśli zasadzi się je w październiku. W tym okresie można też posadzić niektóre rośliny cebulowe, a inne wykopać, by przezimowały w pomieszczeniu. Do nadchodzącej zimy trzeba także przygotować oczko wodne i trawnik. Sprawdź, jakimi działaniami zakończyć kolejny rok w ogrodzie.

Ogród jesienią urzeka wieloma barwami – od czerwieni, przez kolor żółty, po brązowy i bordowy. Rok w ogrodzie kończy się bardzo widowiskowo. Jednak zanim usiądziesz na werandzie, aby cieszyć się ostatnimi ciepłymi promieniami słońca, należy poświęcić jeszcze trochę energii i czasu, by wykonać zadania, które czekają na Ciebie w ogrodzie w październiku. Zobacz, co „odhaczyć” w swoim kalendarzu ogrodniczym.

Październik w ogrodzie – posadź drzewa i krzewy liściaste

W tym miesiącu najlepiej posadzić drzewa i krzewy liściaste – zarówno te owocowe (np. jabłoń czy gruszę), jak i ozdobne. Sadzi się je tak samo jak wiosną ­– należy:

  • wykopać dołek,
  • wzbogacić glebę ziemią ogrodniczą,
  • umieścić sadzonkę we wgłębieniu,
  • przysypać ziemią,
  • obficie podlać.

Październik to także pora sadzenia róż – umiejscowione w gruncie jesienią zdążą się ukorzenić do zimy i wiosną rozpoczną wegetację. Warto pamiętać o tym, by dla róż wybrać nasłonecznione stanowisko z żyznym, próchniczym podłożem. Po umieszczeniu sadzonek róż w gruncie należy przysypać je kopczykiem ziemi o wysokości ok. 20 cm.

Kwiaty cebulowe – posadź je (lub wykop) w październiku

Jesień w ogrodzie to także doskonała pora na posadzenie kwiatów cebulowych, takich jak:

  • lilie,
  • czosnki ozdobne,
  • przebiśniegi.

Należy jednak pamiętać, że zanim temperatura spadnie poniżej zera, trzeba przykryć glebę z cebulkami warstwą izolującą ciepło (np. korą).

W październiku wielu działkowców decyduje się także na posadzenie tulipanów. W tym przypadku dobrze jest posadzić cebulki w specjalnych koszyczkach z ażurowym dnem, które pozwalają na odpływ nadmiaru wody.

Niektóre odmiany roślin cebulowych nie mogą zimować w gruncie. Są to np.:

  • dalie,
  • begonie,
  • pacioreczniki.

Wraz z nadejściem pierwszych przymrozków okazy należy wykopać, przyciąć pędy na ok. 15 cm, umieścić w skrzynkach i przysypać korą lub torfem. Tak zabezpieczone rośliny przechowujemy w chłodnym, w miarę możliwości widnym miejscu.

Nawożenie krzewów w październiku – unikaj azotu

Zakończenie roku w ogrodzie to również dobry moment na ostatnie nawożenie. Dzięki temu rośliny otrzymają potrzebne składniki odżywcze i będą bardziej odporne na choroby i wymarzanie. Ważne, by korzystać z nawozów fosforowych i potasowych, takich jak nawóz jesienny ZIEMOVIT, a unikać nawozów azotowych, które pobudzają wegetację i powinny być stosowane jedynie wiosną.

Oczko wodne jesienią – co trzeba zrobić?

W październiku prace wokół oczka wodnego należy zacząć od obcinania obumarłych pędów roślin wodnych i rozłożenia siatki na powierzchni – tak aby łatwiej było zbierać spadające z drzew liście. Jeśli spodziewasz się pierwszych przymrozków, rośliny nieodporne na niskie temperatury należy umieścić w specjalnych koszach i spuścić na dno stawu.

Jeśli głębokość stawu nie przekracza 1 m lub rośliny są wyjątkowo ciepłolubne (jak np. hiacynt wodny), należy umieścić je w pojemniku z wodą i przezimować w pomieszczeniach o temperaturze powyżej 16°C.

Trawnik jesienią – nawożenie i podlewanie

W październiku prawdopodobnie jeszcze 2 razy skosisz trawnik, a jeśli miesiąc nie jest deszczowy, należy także nawodnić murawę. Warto ją również dodatkowo wzmocnić przed zimą, np. nawozem jesiennym do trawników ZIEMOVIT. Trawa stanie się gęstsza i bardziej odporna na wymarzanie.


  1. Roboty koszące – czy są warte zakupu?
  2. Prawidłowo przygotowane podłoże w szklarni foliowej to klucz do sukcesu – zobacz, jak to zrobić
  3. Własne warzywa na balkonie – to łatwe i przyjemne!

Originally posted 2017-10-26 07:29:13.

choroby roślin

Choroby roślin – na co uważać jesienią?

Pergole dla każdego domu