w ,

Zakładanie ogródka przydomowego w mieście

Przydomowy ogródek jest marzeniem wielu mieszkańców miast. Niestety, nawet jeśli ktoś ma miejsce na ogródek, to w zabudowie szeregowej czy na terenie zamkniętego osiedla, ma ograniczone możliwości przez ściany i małe przestrzenie. Sądząc, że nie poradzą sobie z zagospodarowaniem trudnej przestrzeni, poddają się całkowicie i zostawiają pusty ogródek, lub zagracają go rzeczami, na które nie ma miejsca w domu. Znaleźliśmy sposób na zakładanie ogródka przydomowego w mieście i chcemy się nim z wami podzielić. Stwórz działkę w centrum miasta, we własnym ogrodzie. 

ogrod (2)

Pamiętaj, że na małej przestrzeni, bardzo mocno rzucają się w oczy wszelkie niedociągnięcia, dlatego warto zadbać o to, żeby wszytko było dopięte na ostatni guzik. Zastosuj się do zasady: „Jakość nie ilość” a przydomowy ogródek będzie wymarzonym miejscem na odpoczynek i relaks. Postaraj się wybrać takie rośliny, żeby stworzyć minimalistyczną kompozycję krzewów i zaledwie jedną wyrazistą roślinę z charakterem, która będzie ozdobą ogródka.

Mały ogródek ma tą zaletę, że zamiast całego mnóstwa różnych gatunków roślin, możesz wybrać rzadsze, bardziej szlachetniejsze okazy, na które przy zakupie innych roślin, nie mógłbyś sobie pozwolić. Bliskość domu, pozwala na podłączenie różnych źródeł światła, które po zmroku, dodadzą ogrodowi uroku.

ogrod (3)

Wszystkie elementy akcesoriów ogrodowych musisz dobrać w taki sposób, żeby pasowały do otoczenia. Jeśli elewacja domu w którym mieszkasz, nie jest w najlepszym stanie, możesz zakryć ją bluszczem. Jeśli mieszkasz w nowoczesnym otoczeniu, zadbaj o to, żeby gadżety ogrodowe były w podobnym stylu. Jeśli jest to stary budynek, pomyśl o aranżacji ogrodu w stylu vintage lub prowansalskim.

Żeby ukryć nieestetyczny śmietnik, można go ładnie zabudować osłonką z drzwiami, którą można dodatkowo obsadzić bluszczem, żeby lepiej wtopił się w otoczenie. Jeśli ogród jest zacieniony przez większą część dnia to wybierz rośliny, które lubią cień, żeby miały dobre warunki do rozwoju.

ogrod (4)

Zacieniona ogrodu nie będzie się nadawała pod trawnik, dlatego można na niej zagospodarować kostkę brukową lub ogrodowe drewniane panele. W części ogrodu, która jest nasłoneczniona, można posadzić trawnik a na reszcie zagospodarować krzewy karłowate.

Do małego ogródka, lepiej wybierać rośliny karłowate, które nie osiągną zbyt dużych rozmiarów, żeby nie „zagraciły” zbytnio ogrodu. Ze względu na szczególne warunki panujące w miastach, lepiej upewnić się, że rośliny, które posadzimy w ogrodzie, także dobrze się w nich czuły. Jeśli masz pewności co roślin, które zniosą miejskie upały i zanieczyszczone powietrze, lepiej poprosić o pomoc fachowca, który się na tym zna. Sprzedawca w sklepie ogrodniczym, w którym zaopatrujesz swój ogród z pewnością udzieli ci rady.

ogrod (1)

Hodując zioła w ogrodzie, będziesz mieć zawsze bardziej aromatyczne dania na stole a przy tym, woń ziół pomoże w oczyszczeniu nieco miejskiego powietrza, w ogródku.

Rezygnując z wysokiego muru i żywopłotu w ogrodzie, powiększysz ogród optycznie. Posadź niskie rośliny w głębi ogrodu a wysokie bliżej miejsca, w którym będziesz wypoczywać a powiększysz tym samym ogród optycznie.

 

Originally posted 2015-10-09 10:44:06.

Gdzie na weekend w rodzinnym gronie?

Konkurs „Dobra kuchnia polska”