w ,

Prace ogrodowe w lipcu – zadbaj umiejętnie o swój warzywnik i sad

Prace ogrodowe w lipcu kalendarz ogrodnika
Prace ogrodowe w lipcu

Właściwie zaplanowane prace ogrodowe w lipcu umożliwią Ci nie tylko wykorzystanie zbiorów. To także czas, w którym należy odpowiednio przygotować do kolejnego sezonu drzewa, krzewy i inne rośliny, które już owocowały i kwitły. Prawidłowa pielęgnacja wpływa na wydłużenie okresu kwitnienia, a także zapobiega występowaniu szkodników i chorób roślin. Jakie więc czynności należy wykonać, aby lipcowy ogród obfitował w wiele warzyw i owoców, a także długo cieszył oko barwami kwiatów?

Prace w sadzie w lipcu

Lipiec w sadzie to niewątpliwie oczekiwany okres zbiorów owoców. Pojawiają się czereśnie, wiśnie, maliny, porzeczki, agrest czy borówka. Pamiętaj, że warto regularnie podlewać rośliny sadownicze. Przesuszone wydadzą mniejsze, drobniejsze owoce. Sprawdzaj kondycję grusz, śliw i jabłoni – ich kruche drewno pod naporem owoców może się łamać. Tak więc zapewnij im podpory gałęzi. 

Po zbiorach usuń z ziemi wszystkie resztki owoców, które mogą stać się przyczyną chorób drzew w kolejnym sezonie. Prace ogrodowe w lipcu obejmują również przycinanie roślin. Przyjrzyj się więc pędom winorośli – owocujące skróć za 6- 8. liściem, natomiast nieowocujące wytnij. W przypadku malin, po zbiorach wytnij pędy, które już owocowały. 

Lipiec w warzywniku

Prace ogrodowe w lipcu, w warzywniku, polegają na regularnym doglądaniu uprawianych warzyw. Zwróć uwagę, czy nie pojawiły się choroby lub szkodniki. Pamiętaj o odpowiednim nawadnianiu – najwięcej wody potrzebują warzywa korzeniowe, dyniowate i kapustne. 

Jeśli w Twoim ogródku są pomidory, zadbaj o dodatkowe ich nawożenie, usuń też zbędne pędy boczne. Lipiec to dobry moment na wysiew późnych odmian sałaty, rzodkiewki, kapusty włoskiej i szpinaku. W tym czasie możesz zbierać już zioła, a więc liście oregano, tymianku czy mięty. Gotowe do zbioru są również brokuły, kalafiory i fasolka szparagowa. 

Jakie prace należy wykonać w ogrodzie ozdobnym w lipcu?

Ogród ozdobny to miejsce, które cieszy wzrok przez cały sezon. Prace ogrodowe w lipcu, związane z tym miejscem,  obejmują przede wszystkim regularne podlewanie i usuwanie chwastów. Pamiętaj, że najefektywniejsze jest nawadnianie wieczorem. 

Ważnym aspektem będzie również spulchnianie ziemi motyką, dzięki temu unikniesz powstawaniu głębokich pęknięć w ziemi i uszkodzeniu korzeni roślin. Spulchniona gleba dłużej utrzymuje wilgoć. W lipcu należy wykopać cebule hiacyntów, narcyzów i czosnków ozdobnych. Możesz też wysiać rośliny dwuletnie, takie jak niezapominajka i stokrotka. To dobry czas na rozmnażanie wrzosów – możesz ukorzeniać je w mieszance kwaśnego torfu i piasku.

Co można posadzić w lipcu na balkonie i tarasie?

Prace ogrodowe w lipcu wiążą się też z dbaniem o taras i balkon. Ze względu na wysokie temperatury pamiętaj o codziennym podlewaniu kwiatów. Istotne jest też dodatkowe zasilanie roślin nawozami. Usuwaj na bieżąco przekwitnięte kwiatostany pelargonii i surfinii. Zwróć również uwagę, czy nie pojawiły się szkodniki czy inne choroby, które mogą prowadzić do całkowitego zniszczenia sadzonki.

prace ogrodowe w maju

Prace ogrodowe w maju

Polska na słodko, czyli desery kuchni polskiej