w

Roboty koszące – czy są warte zakupu?

robot koszacy

Duży ogród to marzenie wiele osób. Wyobrażają sobie, że będą w nim odpoczywać, spotykać się z przyjaciółmi albo że będzie to idealne przestrzeń do zabawy dla dzieci. Ogród w pewnym stopniu kojarzy się też z bogactwem, a nawet luksusem. Decydując się na stworzenie swojego kawałka zieleni, nie każdy myśli jednak o wysiłku, jaki należy włożyć w pielęgnację ogrodu. A pracy jest naprawdę mnóstwo, stąd wiele osób szuka rozwiązań, które zaoszczędzą im wysiłku, a przede wszystkim czasu. A do takich na pewno należy robot koszący do ogrodu.

Kosiarka to już przeżytek – zastąpił ją robot koszący do ogrodu

Koszenie trawy tylko dla nielicznych jest przyjemne czy nawet relaksujące. Większość właścicieli ogrodu najchętniej zrezygnowałaby z tego obowiązku na zawsze. Tym bardziej, że trawa rośnie bardzo szybko, więc już po kilku tygodniach od poprzedniego koszenia trzeba zaczynać na nowo. Nic więc dziwnego, że w świecie, w którym coraz więcej obszarów życia jest zautomatyzowanych, nowe rozwiązania zawitały także do ogrodu.

Robot koszący ma za zadanie zadbać o przycięcie trawy bez ingerencji domowników. Trawnik to największy i najważniejszy element ogrodu. Jeśli jest za rzadko przycinany, całość od razu prezentuje się nieestetycznie. Stąd tak ważne jest regularne koszenie. I tutaj właśnie wkracza robot koszący do ogrodu.

Jakie zalety ma to rozwiązanie?

Główna zaleta jest oczywista – właściciel ogrodu nie musi podejmować żadnego wysiłku, by mieć zadbany ogród. Urządzenie działa na podobnej zasadzie co tak popularne obecnie inteligentne odkurzacze.  Oznacza to, że podczas gdy robot koszący przycina trawnik, domownicy mogą zająć się swoimi obowiązkami albo odpoczynkiem. Co więcej, roboty zwykle można zaprogramować na konkretne godziny tak, by o wyznaczonej porze rozpoczęły wykonywanie swojego zadania. Tym samym nie trzeba nawet pamiętać o regularnym uruchamianiu urządzenia.

Tego rodzaju roboty mogą kosić nawet skomplikowane trawniki o dużej powierzchni. W przypadku modeli ze średniej i górnej półki przeszkodą nie są więc nieregularne kształty trawnika czy pochyłości. Robot dzięki wbudowanemu systemowi GPS tworzy mapę ogrodu. Uwzględnia na niej nie tylko kształt powierzchni, ale przede wszystkim znajdujące się w nim elementy, które ograniczają poruszanie się. Przy tym wszystkim pracuje znacznie ciszej niż tradycyjne kosiarki. Odgłosy wydawane przez urządzenie nie będą więc przeszkadzać właścicielom ogrodu ani sąsiadom.

Właściciel zwykle ma też stałą kontrolę nad robotem koszącym – może nadzorować jego działanie poprzez aplikację, śledzić położenie urządzenia czy w dowolnym momencie zatrzymać lub wznowić koszenie. Producenci często wprowadzają też możliwość dodawania ograniczeń poruszania się za pomocą przewodu indukcyjnego. Nie wspominając też o tym, że większość robotów może pracować także w deszczu. A to oznacza, że trawnik może być zadbany niezależnie od warunków panujących na dworze.

Ile kosztuje robot koszący do ogrodu?

Na rynku można znaleźć roboty koszące w szerokim przedziale cenowym. Jest to efekt dużego zróżnicowania ofert pod względem parametrów takich jak moc, wielkość obsługiwanej powierzchni czy dodatkowe funkcje. Najtańsze propozycje zaczynają się nawet od 1500 złotych. W przypadku bardziej zaawansowanych robotów, ze średniej półki, standardowy koszt to kilkanaście tysięcy złotych.

Powstaje więc pytanie – czy to rozwiązanie się opłaca? Odpowiedź może być tylko jedna – zdecydowanie tak. Robot koszący do ogrodu to sposób na zaoszczędzenie mnóstwa czasu. Im większa powierzchnia ogrodu, tym większa oszczędność przy takiej inwestycji. Płacąc raz za zakup robota, zyskuje się komfort na długie lata, pełną automatyzację koszenia trawnika, ogromną oszczędność czasu i możliwość cieszenia się pięknym ogrodem bez konieczności włożenia jakiegokolwiek wysiłku w dbanie o trawnik.

Jak wybrać robota koszącego do ogrodu?

Nawet jeśli decyzja o zakupie zostanie już podjęta, to pozostaje jeszcze pytanie – jak wybrać robota do swojego ogrodu? Ofert jest naprawdę dużo, a poszczególne propozycje różnią się między sobą nie tylko ceną, ale także dodatkowymi funkcjami.

Na początku warto pamiętać, że nie najlepszym pomysłem będzie silenie się za wszelką cenę na oszczędności. Najtańsze roboty niekoniecznie spełnią wszystkie wymagania. A jeśli nie będą w stanie zapewnić automatycznego koszenia całego trawnika i utrzymania ogrodu w idealnym stanie, tak naprawdę okażą się zbędnym zakupem. Właśnie dlatego najlepiej sięgnąć po roboty koszące ze średniej półki cenowej, oczywiście biorąc pod uwagę stosunek ceny do jakości.

Przy zakupie warto zwrócić uwagę przede wszystkim na wodoodporność danego modelu i to, jak radzi sobie w przypadku wymagających powierzchni. Warto też pamiętać, że jeżeli już na etapie projektowania ogrodu nie uwzględniono zakupu robota, to urządzenie napotka wiele przeszkód – chociażby korzeni, drzew czy elementów wyposażenia ogrodu. Stąd bardzo ważne, by sprawnie radziło sobie z ich omijaniem, a jednocześnie pozostawiało jak najmniejsze fragmenty nieskoszonej trawy. W końcu chodzi o to, by czas opieki nad ogrodem został skrócony do absolutnego minimum. I co równie ważne – robota należy kupić ze sprawdzonego źródła.

Takim źródłem może być specjalistyczny sprzedawca, jak Podlane  – ekspert od ogrodów. Na stronie podlane.pl znajduje się wiele propozycji sprawdzonych robotów koszących do ogrodu. Każdy z nich posiada rozbudowany opis i specyfikację, dlatego przed zakupem właściciel trawnika może dokładnie przeanalizować wszystkie funkcje i znaleźć model najlepiej odpowiadający swoim potrzebom. Podlane oferuje także dodatkowe akcesoria do robotów koszących, dzięki czemu można cieszyć się jeszcze sprawniejszą pracą urządzenia, a co za tym idzie – pięknym ogrodem bez żadnego wysiłku.


  1. Prawidłowo przygotowane podłoże w szklarni foliowej to klucz do sukcesu – zobacz, jak to zrobić
  2. Narzędzia i urządzenia ogrodowe niezbędne w każdym ogrodzie – lista 5 podstawowych
  3. Kupujemy gotowy domek narzędziowy do ogrodu
  4. Jak wybrać dobrą kosiarkę do ogrodu?

 

Originally posted 2021-02-22 17:32:37.

szklarnia foliowa

Prawidłowo przygotowane podłoże w szklarni foliowej to klucz do sukcesu – zobacz, jak to zrobić

drzewa do ogrodu

Najpiękniejsze drzewa do ogrodu