w ,

Prawidłowo przygotowane podłoże w szklarni foliowej to klucz do sukcesu – zobacz, jak to zrobić

szklarnia foliowa
szklarnia foliowa

Tunele foliowe powoli wracają do łask i są coraz częściej wykorzystywane w domach, w których ceni się ekologię. Jeśli jednak chcemy cieszyć się dużymi plonami, nie wystarczy sama szklarnia. Będzie nam też potrzebne odpowiednie przygotowanie gleby.

1. Szklarnie foliowe – cena

Profesjonalne szklane konstrukcje zakrywające roślinność się dość kosztowne i jeśli chcemy uprawiać ogródek tylko dla własnej satysfakcji, jest to często zakup zbędny. Sprawa ma się nieco inaczej w przypadku ich bardziej amatorskich odpowiedników. Tunele ogrodowe to koszt zaledwie kilkuset złotych, a biorąc pod uwagę, że uprawiając rośliny samodzielnie, nie będziemy musieli np. kupować warzyw, przynajmniej część z tych kosztów prędko nam się zwróci. Szklarnie i tunele ogrodowe dostępne są różnych sklepach internetowych, np. w sklepie Dollo.pl.

Przykładowy tunel ogrodowy

szklarnie foliowe
szklarnie foliowe

2. Gotowe tunele foliowe – jakie wybrać?

Co prawda, jeśli się postaramy, możemy skonstruować tunele na warzywa samodzielnie, ale na rynku jest dostępne wiele gotowych i wcale niedrogich modeli. Wybierając dla siebie taką szklarnię, zwróćmy szczególną uwagę na jej wielkość.

tunele foliowe tunele foliowe

Zmierzmy dokładnie ogród i sprawdźmy, czy będziemy w stanie swobodnie poruszać się po naszym terenie oraz wygodnie podlewać rośliny. Następnie warto dobrać odpowiedni kolor i rodzaj folii. Jeśli zależy nam na jakości, warto sprawdzić tę o zielonym zabarwieniu. Nie przepuszcza ona szkodliwego światła UV, a ponadto jest dodatkowo wzmocniona.

3. Tunel foliowy z metalu czy plastiku?

Wybierając swój model, zastanów się dobrze, z czego ma być wykonany. Dawniej tunele ogrodowe były wykonywane tylko na metalowym stelażu, ale obecnie dostępne są też takie z tworzyw sztucznych. Są one lżejsze i odporne na wahania temperatur. Nie rdzewieją i są stosunkowo proste w utrzymaniu. Choć jednak są dość wytrzymałe, te wykonane z metalu w dalszym ciągu pozostają bardziej solidne. Wszystko zależy m.in. od tego, w jakich warunkach będziemy przechowywać tunel foliowy zimą.

Łączenie w tunelu ogrodowym

szklarnie foliowe
szklarnie foliowe

4. Gdzie ustawać szklarnie i tunele foliowe?

Rośliny najlepiej będą rosnąć na płaskim terenie. Jeśli jednak masz pochyłą działkę, postaraj się ustawić gotowy tunel foliowy tak, aby teren nie był zbyt często podmywany, czyli najczęściej na przynajmniej lekkim wzniesieniu. Niestety, w innej sytuacji może okazać się, że woda podmyje Twoje nasiona i Twoje plony będą znacznie mniejsze, niż mogłyby być.

5. Jak przygotować podłoże w tunelu ogrodowym?

Tunele na warzywa już samoistnie sprawiają, że rośliny dostają odpowiednie warunki do wzrostu. Najlepsze efekty uzyskamy, jednak jeśli odpowiednio przygotujemy ziemię. Na początek warto zastanowić się, co będziemy sadzić. Dzięki temu będziemy w stanie dobrać rodzaj gleby do roślin. Następnie musimy koniecznie spłaszczyć i spulchnić glebę, aby móc wygodnie wsadzić do niej rośliny. Niezwykle istotne będzie też nawożenie ziemi, a w tym przypadku kluczowe będzie dobranie odpowiednich specyfików do uprawianych gatunków.

tunele foliowe
tunele foliowe

tunele foliowe

6. Pamiętaj o akcesoriach

Zakupiłeś już szklarnie, nawozy i nasiona, ale to jeszcze nie wszystko. Jeśli naprawdę zależy ci na osiągnięciu, jak najwyższych plonów warto kupić akcesoria, które ułatwią ci pracę. Dobrej jakości konewka i hak to absolutnie podstawowe narzędzia każdego ogrodnika. Zaopatrz się również w wiadro, które przyda ci się na przykład w trakcie plewienia. W swoim tunelu na warzywa możesz umieścić również niewielki stolik, na którym będziesz przechowywać rzeczy. To może okazać się bardzo praktyczne, ponieważ tunele ogrodowe nie pozwalają na wygodny montaż półek.


  1. Roboty koszące – czy są warte zakupu?
  2. Kreatywny recykling w ogrodzie
  3. Zbieranie ziół – jakie części roślin zbieramy
  4. Kalendarz ogrodnika

Originally posted 2021-02-02 17:04:31.

Napisane przez Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

podatek od plastiku

Nowy podatek od plastiku – rozwiązaniem ekologiczne folie

robot koszacy

Roboty koszące – czy są warte zakupu?