Prace ogrodowe w maju wiążą się nie tylko z sadzeniem roślin i ich pielęgnacją, ale również z koniecznością zadbania o ich bezpieczeństwo w przypadku mrozu. Jest to niewątpliwie przełomowy miesiąc. Pogoda i temperatura stają się coraz bardziej sprzyjające, dlatego coraz więcej osób pojawia się w swoich ogrodach i na działkach. W takim razie co należy robić w ogrodzie maju? O czym trzeba pamiętać? Czy to dobry czas na sadzenie pomidorów i drzewek owocowych?
15. maja, czyli czym jest tzw. „Zimna Zośka”?
Maj niewątpliwie cieszy bujną zielenią i różnobarwnymi kwiatami. Dni są coraz dłuższe i cieplejsze, zachęcają do spędzania czasu na zewnątrz i wykonywania prac ogrodowych. Pamiętaj, że jest to czas, w którym mogą zdarzyć się przymrozki.
Przyjęło się, że występują one do połowy maja, a ochłodzenie często zdarza się między 12. a 14. dniem miesiąca. Ten czas określa się mianem „Zimnych Ogrodników”, natomiast 15. maja nosi miano „Zimnej Zośki”. Należy w tych dniach szczególnie chronić rośliny wrażliwe na spadki temperatury. Dlatego koniecznie zwracaj uwagę na prognozy pogody.
Majowe przymrozki a rośliny
Pamiętaj, że jednym z celów prac ogrodowych w maju, jest ochrona Twoich roślin i upraw przed przymrozkiem, który może uszkodzić kwiaty i zawiązki owoców. Dlatego warto wykorzystać agrowłókninę. Ochronisz nią krzewy, a także sadzonki rosnące w gruncie czy kiełkujące rośliny z zasianych niedawno nasion.
Jeśli Twoja działka jest położona w rejonie zagrożonym częstym występowaniem przymrozków, wstrzymaj się z wczesnym wysadzaniem do gruntu roślin i unikaj odmian wcześnie rozpoczynających wegetację. Dobrym rozwiązaniem jest obfite podlewanie gleby wokół drzew i krzewów – wilgotna ziemia kumuluje więcej ciepła i wolniej je oddaje.
Co robić w ogrodzie w maju?
W maju należy przyciąć krzewy, które kwitły zanim wypuściły liście – na przykład forsycje. Jeśli masz w swoim ogrodzie byliny, usuń główki przekwitniętych kwiatów. Pamiętaj, aby skrócić też pędy róż i usunąć z krzewów wszystkie przemarznięte i chore pąki. Jest to okres, w którym warto zasilić rośliny nawozem wieloskładnikowym.
Przyjrzyj się też kondycji iglaków. Jeśli znajdziesz na ich pędach szkodniki, zastosuj oprysk preparatem owadobójczym. Prace ogrodowe w maju mogą wiązać się też z sadzeniem roślin z wykształconą bryłą korzeniową, a także przesadzaniem sadzonek warzyw i wysiewem nasion do gruntu.
Jakie rośliny można sadzić w maju?
W maju możesz sadzić drzewa i krzewy ale tylko te, które były uprawiane w donicach. Na rośliny z odkrytymi korzeniami jest już za późno. W połowie maja, gdy minie już zagrożenie wystąpienia przymrozków, możesz posadzić do gruntu cebule bylin. Jest to również dobry czas na rozsady kwiatów sezonowych do skrzynek i donic na balkonach i tarasach.
Prace ogrodowe w maju to też dobry czas na działania w warzywniku. Rośliny użytkowe, tj.: pomidory, papryka, bakłażan, ogórki i bazylia, należy sadzić w drugiej połowie miesiąca. Natomiast pod koniec maja możesz wysiać do gruntu nasiona słoneczników, dyni, kabaczków i cukinii.
Originally posted 2023-12-15 08:31:00.