w , ,

Własne warzywa na balkonie – to łatwe i przyjemne!

kraj pochodzenia

Uprawa warzyw na balkonie to świetny sposób, by choć na chwilę poczuć się jak prawdziwy ogrodnik i nawet mieszkając w bloku cieszyć się własnymi produktami. Samodzielnie wyprodukowane warzywa dają wiele radości, świetnie smakują i są w 100% naturalne. A sama obecność roślin na balkonie jest piękną ozdobą, która w dodatku działa uspokajająco. Jakie warzywa nadają się do uprawy w donicach na balkonie?

Jakie powinny być warzywa na balkon?

Oczywiście w donicach można uprawiać większość roślin. Jednak nie wszystkie sprawdzą się w równym stopniu. Dobrze, jeśli warzywa, które zdecydujemy się wykorzystać, nie będą zajmowały zbyt dużo miejsca. Dotyczy to zarówno części naziemnej (łodygi, liście, same owoce), jak i podziemnej (rozbudowany system korzenny będzie wymagał ogromnych donic). Rośliny balkonowe powinny również dość dobrze znosić suszę, ponieważ z racji na ograniczonych rozmiarów donic podczas upalnych dni ziemia może niemal całkowicie się przesuszać. No i najważniejsze – mimo ograniczonych rozmiarów powinna dawać niezłe plony, w przeciwnym razie ich uprawa sprowadzałaby się wyłącznie do roli ozdobnej, a tu lepiej sprawdzą się inne rośliny.

1. Pomidory

To absolutny numer 1 wśród samodzielnie uprawianych roślin. Pomidory uprawia się łatwo, sadzonki są tanie w zakupie, wyglądają pięknie i cudownie smakują. Najlepiej sprawdzą się odmiany karłowate i koktajlowe, są jeszcze mniej wymagające w uprawie i świetne do sałatek.

Przy ich uprawie należy pamiętać, że lubią mocno nasłonecznione miejsca, jak również sporą ilość wody (podlewanie rano i wieczorem) i żyzną glebę. Tu można posilić się kompostem, jednak łatwiej będzie po prostu skorzystać z gotowych nawozów. Większość odmian wymaga podparcia np. palikiem, a znajdujące się nad owocami liście najlepiej sukcesywnie usuwać.

2. Szczypiorek

Chyba najłatwiejsza w uprawie roślina. W dodatku po przeniesieniu donic do mieszkania świeżym szczypiorkiem można cieszyć się również w zimie. Wystarczy włożyć do doniczki z ziemią niemal dowolną cebulę i regularnie podlewać, by cieszyć się szczypiorkiem. Szczególnie sprawdzi się cebula, która już wypuszcza pędy, a więc taka, której długie przechowywanie jest niemożliwe – idealny sposób na unikanie marnotrawstwa. Szczypiorek można uzyskać, sadząc cebulę w niemal każdej ziemi i każdej donicy – wystarczy go jedynie codziennie podlewać.

3. Papryka

Smaczna, zdrowa, a jej owoce (zwłaszcza odmian czerwonej i żółtej) wyglądają spektakularnie na balkonie. Papryka nie jest bardzo wymagająca, jednak dla uzyskania dobrych (czyt. smacznych) rezultatów wymaga dużego nasłonecznienia i dobrej ziemi. Najlepiej sprawdzą się więc balkony od strony południowej, dobrze nasłonecznione. Nie można zapomnieć o obfitym podlewaniu.

4. Zioła

Zioła to pozycja obowiązkowa na balkonowym ogródku. Zajmują niewiele miejsca, pozwalają na różnorodność i nie są zbyt wymagające w uprawie. Jakie zioła z powodzeniem możesz uprawiać w doniczce na balkonie? Niemal wszystkie! Świetnie wygląda i smakuje bazylia, oregano, tymianek czy rozmaryn. Głównym wymaganiem sadzonek jest właściwie jedynie regularne podlewanie.

5. Rzodkiewka

To kolejna, całoroczna roślina, której uprawa jest możliwa w niemal wszystkich warunkach. Rzodkiewki rosną szybko, mają wyrazisty smak i są bardzo zdrowe. Możesz je wyhodować w każdej doniczce i na praktycznie każdej glebie. Musisz jedynie zapewnić im odpowiednią wilgotność – codzienne podlewanie będzie obowiązkiem.

Jak możesz się przekonać, własne warzywa na balkonie nie są żadnym wyzwaniem. Omówione powyżej 5 propozycji to tylko niektóre z możliwości na smaczne i zdrowe warzywa z donicy – możliwości jest znacznie więcej. Sprawdź sam i przekonaj się, jak przyjemna może być własna uprawa.

Autor
Współautorem publikacji jest Poradnik Ogrodniczy – największy portal ogrodniczy w Polsce.

  1. Oczko wodne w ogrodzie
  2. Jak założyć wrzosowisko?
  3. Roboty koszące – czy są warte zakupu?

Originally posted 2020-06-16 16:25:27.

czyste powietrze

Jak dbać o czyste powietrze w swoim otoczeniu?

Dokarmianie ptaków zimą

Dokarmianie ptaków zimą – jakie pokarmy są najlepsze?