w ,

Prace ogrodowe w grudniu

Prace ogrodowe w grudniu
Prace ogrodowe w grudniu

Niewątpliwie prace ogrodowe w grudniu różnią się od tych, które wykonasz w sezonie. A pogoda w tym miesiącu niekoniecznie będzie sprzyjająca. Warto więc, zadbać o rośliny i zanim spadnie śnieg zabezpieczyć je przed dużymi mrozami. Sprawdź też, w jakim stanie są narzędzia, które były wykorzystywane w tym sezonie. Może warto dokonać napraw lub wyczyścić je i zabezpieczyć? Jakie inne czynności związane z ogrodem należy wykonać w grudniu?

Co ogrodnik może robić zimą?

Grudzień to idealny czas na porządki. Jeśli nie nadeszły jeszcze śniegi, możesz z powodzeniem uprzątnąć swój ogród – usunąć zeschnięte owoce z drzew i zebrać liście. Pamiętaj też o przygotowaniu roślin do zimy – osłoń zimozielone krzewy i usyp kopczyki przy pniach młodych roślin. A jeśli powyższe czynności zostały już wykonane, warto na bieżąco kontrolować stan osłon. 

W razie potrzeby popraw zabezpieczenia, które naruszył wiatr i śnieg. Inne prace ogrodowe, które możesz wykonać w grudniu, to zabiegi pielęgnacyjne roślin. Jeśli jest dobra pogoda lub odwilż, możesz przycinać drzewa i krzewy, a pod koniec grudnia warto przystąpić do ich bielenia. Zabezpieczysz w ten sposób korę przed pękaniem na skutek niskich temperatur.

Grudniowe sprawdzanie zapasów

W grudniu sprawdź kondycję przechowywanych owoców i warzyw. Przejrzyj zapasy i wyrzuć te gnijące. Kontroluj temperaturę i wilgotność powietrza w pomieszczeniu przechowywania – dzięki temu zbiory dłużej pozostaną świeże. Zalecana temperatura to minimalnie powyżej 0°, natomiast wilgotność powinna wynosić 90%. 

Co więcej, pomieszczenia w których przechowujesz zebrane jesienią owoce, warto wietrzyć. Obniżysz w ten sposób zawartość etylenu, który jest wytwarzany przez dojrzewające jabłka. Jest to ważna kwestia, ponieważ ten związek przyspiesza dojrzewanie owoców, a tego chcesz uniknąć.

Co można robić zimą na działce?

Do prac ogrodowych w grudniu możesz zaliczyć wykonanie ostatnich czynności porządkowych w warzywniku. Osłoń przed mrozem i wiatrem grządki, na których rosną wysiane na wczesny zbiór warzywa tj.: koper, sałata, szpinak. 

Przenieś też do zimnego inspektu warzywa, które nie znoszą mrozu. A przed zamarznięciem gleby wykop warzywa odporne na niską temperaturę tj. por czy jarmuż.

Grudzień jest miesiącem w którym zaczyna padać śnieg. Pamiętaj, aby zrzucać jego nadmierną ilość z gałęzi drzew i krzewów. W przeciwnym razie może połamać rośliny lub być przyczyną zniekształceń.

Konserwacja narzędzi ogrodniczych

Grudzień to dobry moment, aby skupić się na narzędziach, które były wykorzystywane do prac ogrodniczych. Oczyść je z ziemi, umyj i zakonserwuj. Obejrzyj dokładnie te, które mają elementy ruchome tj. kosiarki, podkaszarki czy nożyce do żywopłotów. Wyczyść i przesmaruj głowice tnące, a ze zbiorników narzędzi spalinowych usuń pozostałą benzynę. 

Warto też zabezpieczyć przed wilgocią i rdzą podstawowe narzędzia ogrodnicze, takie jakłopaty, grabie i motyki. Wykorzystaj do tego oliwę lub olej. Możesz dodatkowo zapakować posmarowane narzędzia w worki. Jak widać prace ogrodowe w grudniu mają szeroki zakres i nie ograniczają się tylko do działań na działce.

 

Originally posted 2023-12-15 09:39:08.

Polska na słodko, czyli desery kuchni polskiej

zbieranie ziół

Zbieranie ziół – jakie części roślin zbieramy