Choć najlepszym czasem na zakładanie trawnika jest kwiecień i maj, to warto się do tego odpowiednio przygotować już teraz. Trzeba przejść przez kilka etapów, żeby wymarzony trawnik był piękny i właściwie wypielęgnowany. Oto kilka przydatnych porad, które pomogą ci w zakładaniu trawnika na działce czy w ogrodzie.
Po pierwsze: musisz sprawdzić i przeanalizować stan gleby w swoim ogrodzie czy na działce. Żeby trawnik dobrze się rozwijał, najlepsza będzie gleba piaszczysto-gliniasta, dobrze przepuszczalna o grubości od 20 do 30 centymetrów. Dobrze jeśli podglebie też będzie dobrze przepuszczalne. Jeśli gleba na terenie, na którym chcesz założyć trawnik, jest mocno gliniasta, to wymieszaj ją ze żwirem o uziarnieniu 0-4 mm. Dzięki temu, gleba stanie się lepiej napowietrzona i będzie w przyszłości lepiej nawodniona. Umożliwi to swobodne rozrastanie się korzeniom. Jeśli gleba jest mocno piaszczysta i „sypka”, najlepiej wzmocnić ją ziemią kompostową lub torf, który zwiększy zawartość próchnicy w glebie, poprawi jej wilgotność i zwiększy ilość składników pokarmowych.
Po drugie: Dokładnie oczyść teren pod trawnik. Usuń wszelkie śmieci, kamienie, rośliny, suche liście czy kawałki gałązek. Najlepiej, jeśli zrobisz to już teraz a przed finalnym sianiem trawy, raz jeszcze upewnisz się, że nic niepotrzebnego tam nie leży.
Po trzecie: Teren pod trawnik trzeba dobrze przekopać. Najlepiej jeśli użyjesz do tego glebogryzarki i dodasz do gleby ziemię organiczną lub piasek, w zależności od tego, czego wymaga ziemia.
Po czwarte: Kolejne oczyszczenie terenu z kamieni i innych korzeni, które pojawią się na wierzchu w wyniku prac glebogryzarki. Wyrównaj ziemię i dobrze ją wyrównaj przy pomocy walca, żeby teren miał równą powierzchnię.
Po piąte: Niezależnie od tego, czy rozwiniesz trawę z rolki, czy zaczniesz ją samodzielnie siać, ziemię należy potraktować nawozem z wysoką zawartością azotu oraz fosforem i potasem. Jeśli siejesz trawę, zastosuj nawóz startowy, który przygotuje glebę na rozwój trawy.
Po szóste: Najlepiej jeśli będziesz siać trawę, kiedy będzie ładna pogoda i bez wiatru. Delikatnie wzrusz ziemię a następnie wysiej nasiona. Przykryj je torfem lub piaskiem, nie grubszą warstwą niż 1 centymetr.
Po siódme: Podlewaj teren na którym wysiewasz trawę małą ilością wody, jednak kilka razy na dobę. Ziemia musi być wilgotna przez cały okres kiełkowania, który zwykle trwa do 30 dni.
Po ósme: Kiedy źdźbła trawy osiągną wysokość 10 centymetrów, należy je skosić pierwszy raz.
Wskazówka: Jeśli pomieszasz różne gatunki traw, to będą się one wzajemnie wspierały podczas wzrostu i chroniły przed chorobami.
Originally posted 2015-10-07 17:14:02.