Statystyczny Polak zjada co roku ok. 150 kurzych jaj. Jeżeli uprawiamy rośliny, zachowujmy skorupki. Można znaleźć dla nich szereg zastosowań w ogrodzie.
Skorupka jajka składa się głównie z węglanu wapnia, ale zawiera też 25 różnych mikroelementów. W związku z tym może dobrze przysłużyć się roślinom.
Przede wszystkim skorupki mogą posłużyć za nawóz. Możemy dorzucić je do kompostownika lub sproszkować i podsypywać nimi konkretne sadzonki. Skorupki przysłużą się szczególnie roślinom preferującym gleby zasadowe, np. ogórkowi, cukinii, kabaczkowi, fasoli, kapuście, pomidorowi, lawendzie czy piwonii. Skorupki możemy umieścić na dnie doniczki, dzięki temu będą one stopniowo uwalniać wapń i mikroelementy do gleby.
Pozostałości po jajkach nie tylko wzbogacają nawóz. Mogą służyć jako środek odstraszający. Wapń ze skorupek przenikający do gleby tworzy barierę ochronną przed ślimakami.
Wykorzystać możemy także wodę po gotowaniu jajek, pod warunkiem, że nie dosypaliśmy do niej soli. Możemy jej użyć do podlewania roślin. W miarę dobrze zachowane skorupki, pozbawione jedynie górnej części (np. po zjedzeniu jajek na miękko) możemy przeobrazić w małe doniczki, w którym zasadzimy ziarna.
Originally posted 2015-04-03 08:47:08.
11 komentarzy
Dodaj odpowiedź