w ,

Kupujemy nasiona na działkę: o czym pamiętać? [INFOGRAFIKA]

Tęczowa rabata, smakowita grządka, a może angielski nieład pełen niespodzianek? To, w jaki sposób ma wyglądać nasza działka najlepiej rozplanować już teraz, ponieważ zimą wybór nasion jest największy. Jak wybrać te, z których wyrosną piękne i smaczne rośliny?

W teorii sprawa jest prosta – idziemy do marketu, wybieramy nasiona i płacimy. To jednak zdecydowane uproszczenie. Po pierwsze, kupujmy je nie w markecie, ale w specjalistycznym sklepie ogrodniczym, co da pewność, że były przechowywane właściwie. Przy wyborze kierujmy się renomą i pochodzeniem producenta. Znany i sprawdzony da gwarancję, że z nasionka wyrośnie dokładnie taka roślina, o którą nam chodzi. Po polskie nasiona warto sięgać nie tylko ze względów patriotycznych, ale też praktycznych – te pochodzące stąd będą lepiej przystosowane do lokalnych warunków klimatycznych.

Nie kupuj na chybcika

Do sklepu warto przyjść z listą nasion, jakich szukamy. W przypadku kwiatów warto wybrać te o różnych okresach kwitnienia, żeby zdobiły działkę przez cały rok. Z kolei warzywa powinny odpowiadać naszym gustom smakowym i warunkom na działce – jeśli grządka jest niewielka, zrezygnujmy z warzyw wymagających sporo miejsca na rozrost. Warto również poznać zasady roślinnej allelopatii. Pewne gatunki nie wyrosną blisko siebie, natomiast innej najlepiej czują się w parach.

Opakowanie ma znaczenie

Podobnie jak etykiety na żywności, w przypadku nasion trzeba dokładnie przyjrzeć się opakowaniu. Musi mieć pieczątkę producenta i nie może być spłowiałe ani zniszczone. W opisie muszą znajdować się informacje o terminach wysiewu i zbioru lub kwitnienia, a także rozmiarze rośliny. Ważna jest również data ważności nasion, bo przeterminowane nie wydadzą roślin, jakich oczekujemy.

Na opakowaniach znajdziemy również rozmaite oznaczenia, takie jak:

MIX: mieszanka nasion tego samego gatunku, ale o różnych kolorach kwiatów, lub kilku gatunkó o tym samym zastosowaniu

F1: odmiana mieszańcowa o szczególnych cechach, które jednak nie powtórzą się, jeśli zbierzesz z nich nasiona do kolejnego wysiewu

Jakość WE: mieszanka spełniające normy Wspólnoty Europejskiej

Nasiona ekologiczne – oznaczenie dotyczy wyłącznie warzyw i oznacza, że pochodzą one z ekologicznych, certyfikowanych hodowli

Nasiona zaprawiane – nasiona warzyw obsypane chemicznymi preparatami ochrony roślin. Nasiona tego typu trzeba wysiewać w rękawicach.

Nasiona zaprawiane ziołami – nasiona warzyw wcześniej maczane w ziołowych wyciągach pełniących rolę naturalnych preparatów ochrony roślin

Nasiona inkrustowane – zaprawiane i wzbogacone o środek zwiększający przyczepność substancji zaprawiającej

Nasiona otoczkowane – pokryte otoczką zawierającą środki ochrony roślin i nawozy.

Nasiona kupujmy w małych paczkach gwarantujących ochronę, a nie na wagę i raczej nie na zapas, bo po roku mogą nie nadawać się do użytku.W zapamiętaniu powyższych zasad pomoże nasza infografika.

Jak wybierać nasiona-2

 

 

 

Originally posted 2016-01-12 13:12:02.

Segregowanie śmieci

Środki do pielęgnacji kwiatów doniczkowych