Tęczowa rabata, smakowita grządka, a może angielski nieład pełen niespodzianek? To, w jaki sposób ma wyglądać nasza działka najlepiej rozplanować już teraz, ponieważ zimą wybór nasion jest największy. Jak wybrać te, z których wyrosną piękne i smaczne rośliny?
W teorii sprawa jest prosta – idziemy do marketu, wybieramy nasiona i płacimy. To jednak zdecydowane uproszczenie. Po pierwsze, kupujmy je nie w markecie, ale w specjalistycznym sklepie ogrodniczym, co da pewność, że były przechowywane właściwie. Przy wyborze kierujmy się renomą i pochodzeniem producenta. Znany i sprawdzony da gwarancję, że z nasionka wyrośnie dokładnie taka roślina, o którą nam chodzi. Po polskie nasiona warto sięgać nie tylko ze względów patriotycznych, ale też praktycznych – te pochodzące stąd będą lepiej przystosowane do lokalnych warunków klimatycznych.
Nie kupuj na chybcika
Do sklepu warto przyjść z listą nasion, jakich szukamy. W przypadku kwiatów warto wybrać te o różnych okresach kwitnienia, żeby zdobiły działkę przez cały rok. Z kolei warzywa powinny odpowiadać naszym gustom smakowym i warunkom na działce – jeśli grządka jest niewielka, zrezygnujmy z warzyw wymagających sporo miejsca na rozrost. Warto również poznać zasady roślinnej allelopatii. Pewne gatunki nie wyrosną blisko siebie, natomiast innej najlepiej czują się w parach.
Opakowanie ma znaczenie
Podobnie jak etykiety na żywności, w przypadku nasion trzeba dokładnie przyjrzeć się opakowaniu. Musi mieć pieczątkę producenta i nie może być spłowiałe ani zniszczone. W opisie muszą znajdować się informacje o terminach wysiewu i zbioru lub kwitnienia, a także rozmiarze rośliny. Ważna jest również data ważności nasion, bo przeterminowane nie wydadzą roślin, jakich oczekujemy.
Na opakowaniach znajdziemy również rozmaite oznaczenia, takie jak:
MIX: mieszanka nasion tego samego gatunku, ale o różnych kolorach kwiatów, lub kilku gatunkó o tym samym zastosowaniu
F1: odmiana mieszańcowa o szczególnych cechach, które jednak nie powtórzą się, jeśli zbierzesz z nich nasiona do kolejnego wysiewu
Jakość WE: mieszanka spełniające normy Wspólnoty Europejskiej
Nasiona ekologiczne – oznaczenie dotyczy wyłącznie warzyw i oznacza, że pochodzą one z ekologicznych, certyfikowanych hodowli
Nasiona zaprawiane – nasiona warzyw obsypane chemicznymi preparatami ochrony roślin. Nasiona tego typu trzeba wysiewać w rękawicach.
Nasiona zaprawiane ziołami – nasiona warzyw wcześniej maczane w ziołowych wyciągach pełniących rolę naturalnych preparatów ochrony roślin
Nasiona inkrustowane – zaprawiane i wzbogacone o środek zwiększający przyczepność substancji zaprawiającej
Nasiona otoczkowane – pokryte otoczką zawierającą środki ochrony roślin i nawozy.
Nasiona kupujmy w małych paczkach gwarantujących ochronę, a nie na wagę i raczej nie na zapas, bo po roku mogą nie nadawać się do użytku.W zapamiętaniu powyższych zasad pomoże nasza infografika.
Originally posted 2016-01-12 13:12:02.