w ,

Jak pielęgnować kaktusy?

Kaktusy to rośliny, które na pozór wydają się nie potrzebować większej pielęgnacji. Ot zielone, kłujące roślinki, które podlewa się raz na kilka tygodni. Owszem, naturalnym środowiskiem kaktusów jest pustynia, jednak właśnie z tego względu, wymagają szczególnej opieki. Hodując kaktusy, musisz stworzyć im warunki zbliżone do tych na pustyni. Dowiedz się jak pielęgnować kaktusy, żeby były piękne i zdrowe  jak najdłużej. 

Jak pielęgnować kaktusy: sadzenie

Kupując kaktusa w sklepie, najlepiej jest wymienić mu podłoże. Nie mogą one być w zwykłej ziemi, więc trzeba im przygotować specjalne podłoże. Ale zacznijmy od wyboru odpowiedniej doniczki. Trzeba pamiętać o tym, żeby średnica doniczki była większa o około 2 cm od średnicy kaktusa. Kluczową sprawą są otwory w doniczce, przez które powinna uciekać woda.

Raz posadzony kaktus, nie musi być przesadzany przez długi czas, dlatego warto zadbać jakość ziemi, w której go posadzimy. Trzeba odkazić ziemię ogrodową, zanim stanie się ona składem gleby odpowiedniej dla kaktusów. Można ją „piec” w maksymalnie rozgrzanym piekarniku przez 30 minut.

Kaktusy są bardzo podatne na wszelkie choroby i z tego powodu nie powinno się dodawać kompostu, który może przenosić grzybicę i inne bakterie. Dobrze jest dodać nieco igieł sosnowych, trochę perlitu i torfu. Najważniejszą częścią jest gruboziarnisty piasek, którego powinno być nieco mniej niż połowa całej gleby. Na samym dnie doniczki powinna znajdować się warstwa żwiru o wysokości około 1 cm. Jak pielęgnować kaktusy

 

Kaktusy przez większą część dnia powinny być wystawione na słońce. Nie chodzi o wysoką temperaturę a o promienie słoneczne, które są niezbędne kaktusom do życia. Latem, można je trzymać na dworze a kiedy zwiększa się wilgotność powietrza, trzeba je przenieść na parapet lub do szklarni. Podlewanie kaktusów każdą porą roku, przebiega inaczej.

Jak pielęgnować kaktusy: podlewanie

Najwięcej wody potrzebują one wiosną, ponieważ wtedy intensywnie rosną. Zawsze lejemy kaktusom wodę do podstawki, nigdy nie bezpośrednio do doniczki. Po godzinie od podlania, wylewamy wodę z podstawki. Taka ilość jaką kaktus pobrał przez godzinę, starczy mu na długi czas. Kolejne podlewanie powinno się odbyć dopiero wtedy, kiedy ziemia będzie całkowicie sucha.

Jak pielęgnować kaktusy

Kaktusy powinno się podlewać tylko w okresie od maja do końca września. Marzec i kwiecień to miesiące, w których można delikatnie zraszać kaktusy wieczorem wodą ze spryskiwacza. Zimą kaktusy nie potrzebują wody wcale.

Od października przechodzą w stan uśpienia i wtedy wykorzystują wodą, którą gromadziły w czasie podlewania. Trzeba je wtedy przenieść do nieco chłodniejszego pomieszczenia. Najlepsza temperatura dla kaktusów w stanie spoczynku to 12 stopni.

Jak pielęgnować kaktusy: nawożenie

Można nawozić kaktusy, ale dopiero po trzech latach od wymiany gleby. Wymagają tego wtedy, jedynie dwa razy w roku, między czerwcem a wrześniem. Najlepiej właśnie w czerwcu a kolejny raz we wrześniu.

kaktus (2)

Kaktusy regularnie potrzebują zmiany doniczek. Z racji tego, że wiosną intensywnie rosną, najlepiej przesadzać je zimą, w grudniu. Przy okazji przesadzania warto także usunąć suche i brązowe korzenie. To pozwoli kaktusom lepiej pobierać wodę.


  1. Jak pielęgnować azalię domową?
  2. Jak się pozbyć ogrodowych szkodników przed zimą?
  3. Kalendarz ogrodnika

Originally posted 2015-11-13 12:51:17.

kalendarz ogrodnika, kalendarz działkowca

Kalendarz ogrodnika

Hotel dla owadów – zrób to sam!