w ,

Aquafarma: Otwarcie pierwszej w Polsce miejskiej farmy wodno-żywnościowej / farmy akwaponicznej we Wrocławiu

aquafarma wrocław
  • Farmy akwaponiczne, w których hoduje się zarówno zwierzęta jak i rośliny, przy zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych, będą obiecującą alternatywą do zrównoważonej produkcji żywności, szczególnie w mieście.

  • Dodatkową wartością dla takich farm jest zastosowanie systemu oczyszczania wody deszczowej. Dzięki temu będzie możliwa produkcja żywności zdrowej, bez dodatków antybiotyków i herbicydów, z ograniczeniem zużycia wody oraz z ograniczeniem negatywnego wpływu na środowisko.

Zagrożenia wynikające ze zmian klimatu nie ominą Polski. Farmy akwaponiczne stanowią jedną z najbardziej postępowych form nowoczesnego rolnictwa, ponieważ odpowiadają na potrzeby, a zarazem rozwiązują wiele problemów związanych z uprawą jedzenia w nowych warunkach klimatycznych i społecznych.

Bezglebowa forma uprawy, która jest stosowana na farmach akwaponicznych dąży minimalizacji zużycia wody nawet o 90%. Dzięki temu nowoczesnemu rozwiązaniu technologicznemu, wspiera się odbudowę zagrożonych ekosystemów i chroni bioróżnorodność.

W lokalnej hodowali akwaponicznej skróceniu ulega łańcuch dostaw, a co za tym idzie, ograniczony zostaje ślad węglowy, czyli zmniejsza się wydalenie CO2 do atmosfery, które jest związane z transportem żywności z odległych obszarowo terenów.

„Projektowanie farmy akwaponicznej było dla mnie wyjątkowym wyzwaniem, gdyż w ten sposób wytyczamy nowy kierunek w podejściu do produkcji żywności na terenach miejskich. To namacalnie pokazuje, że uprawa roślin jadalnych, a nawet hodowla zwierząt w mieście jest możliwa, i co więcej nie jest to jakaś nieprzyjazna technologiczna instalacja tylko miejsce mogące stać się lokalny  punktem spotkań. To krok w stronę bardziej samowystarczalnych miast – co staje się szczególnie istotne w dobie kryzysu klimatycznego” przekonuje Paweł Pedrycz, urbanista i badacz morfologii na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej

aquafarma co hodujemy

Zalety systemu akwaponicznego na AquaFarmie:

1.      Produkcja czystej żywności bogatej w wartości odżywcze

2.      Uprawa trwa przez cały rok bez względu na warunki atmosferyczne

3.      Oszczędność wody nawet o 90% w stosunku do upraw w rolnictwie tradycyjnym

4.      Zmniejszenie obszarów potrzebnych do hodowli roślin w stosunku do rolnictwa konwencjonalnego

5.      Redukcja odpadów trafiających do środowiska, gdyż większość składników jest wykorzystywana w systemie zamkniętym

6.      Retencja i zagospodarowanie wód opadowych z zielonego dachu

 AquaFarma znajduje się koło Hydropolis. Adres: Na Grobli 14, Wrocław

https://aqfarm.eu/

aquafarma wrocław

 

Originally posted 2023-03-20 09:01:03.

najpiękniejsze krzewy do ogrodu

Najpiękniejsze krzewy do ogrodu. 20 ciekawych propozycji

Obrabianie ziemi w ogrodzie