w ,

Środki do pielęgnacji kwiatów doniczkowych

Kwiaty doniczkowe są ozdobą każdego mieszkania na parapecie, na balkonie czy werandzie, ale pod warunkiem, że będziemy o nie odpowiednio dbać. Wymagają od nas pielęgnacji i nawożenia. Ziemia w doniczce nie dostarczy roślinom wszystkich niezbędnych składników pokarmowych na długo. Wraz z upływem czasu składniki te powinny być sukcesywnie uzupełniane. Można to zrobić stosując domowe sposoby lub wykorzystując gotowe preparaty do pielęgnacji roślin.

Domowe sposoby

Niektórym znane są domowe sposoby pielęgnacji kwiatów, Jednym z nich są skorupki z jaj. Dostarczają roślinom azotu i węglanu wapnia. Jak je przygotować? Pokruszone skorupki zalewamy wodą i odstawiamy na kilka dni. Potem tą wodą podlewamy kwiaty.

Możemy też wykorzystać fusy z kawy lub herbaty. Zawarty w fusach potas wpływa wspomagająco na pulchność gleby i magazynowanie wody. Rośliny rosną wówczas bujniej, natomiast popryskane resztkami czarnej herbaty zabezpieczają je przed mszycami.

Zaś powierzchnia ziemi posypana fusami z herbaty ochroni je przed muszkami. Innym sposobem jest wykorzystanie popiołu z ogniska. W niewielkiej ilości mieszamy go z ziemią. Dzięki temu będzie bardziej żyzna. Działa też odkwaszająco na podłoże.

Gotowe preparaty ochrony roślin

W sklepach ogrodniczych czy kwiaciarniach możemy nabyć gotowe preparaty do ochrony roślin. Są one dostępne w formie skoncentrowanych odżywek, którymi po odpowiednim rozcieńczeniu wodą podlewamy roślinę. Mogą też być w formie mgiełki do opryskiwania, granulowanych nawozów czy pałeczek nawozowych. Są stosunkowo proste w użyciu. Należy tylko zachować odpowiednie proporcje i odstępy czasu w ich stosowaniu.

Środki do pielęgnacji kwiatów pomogą roślinom osłabionym, na przykład w wyniku różnych chorób, braku odpowiedniej ilości składników odżywczych. W pielęgnacji kwiatów doniczkowych preparatami gotowymi można pokonać szarą pleśń, plamistość liści, zgniliznę bakteryjną, gnicie korzeni, mączniaka prawdziwego.

Jak wyeliminować szkodniki roślin kwiatowych?

Szkodniki roślin kwiatowych są również bardzo uciążliwe. Najczęściej spotykanymi szkodnikami są mszyce. Najczęściej atakują pelargonie, azalie, fuksje. Natomiast wełnowce uszkadzają ulubione przez nas fikusy, kaktusy, anturia czy hoje. Innymi szkodnikami atakującymi rośliny kwiatowe są przędziorki. Atakują bluszcze i draceny.

Do walki ze szkodnikami możemy zastosować gotowe preparaty przeznaczone do ich zwalczania. Najlepiej poradzić się sprzedawcy i zadbać, aby nie przekroczyć zalecanych terminów i dawek.

  • Majonez – wymieszany z odrobiną wody, może być wykorzystany do przecierania liści. Ułatwia ich czyszczenie.
  • Woda z mydłem – dzięki niej można pozbyć się mszyc, tarczników, wełnowców. Spryskuje się liście, a następnego dnia kwiaty powinny zostać spłukane.
  • Drożdże – bardzo dobry nawóz, jeśli się je wymiesza z odrobiną wody.
  • Soda oczyszczona – może pomóc pozbyć się mszyc, mączlików i roztoczy. Roztwór: 1/3 szklanki oleju, 1 łyżeczka sody. 2 łyżeczki roztworu wymieszać z ciepłą wodą.  Po wstrząśnięciu, spryskać kwiaty.

Portal OgródwZieleni.pl wsparł nas merytorycznie.


  1. Nawozy mineralne – odżywki z kopalin

  2. Chemia do oczka wodnego… czyli co i w jakim celu stosować?

  3. Nawożenie trawnika na wiosnę: podstawowe zasady

Originally posted 2016-01-13 12:33:28.

Kupujemy nasiona na działkę: o czym pamiętać? [INFOGRAFIKA]

GROWW, czyli szklarnia z drukarki 3D