w ,

Wapno pomoże Twojemu trawnikowi i drzewom – dowiedz się jak!

Początkujący ogrodnicy zastanawiają się czasem, skąd bierze się biała farba, którą zimą można zobaczyć na drzewkach owocowych. Doświadczeni działkowcy wiedzą, że regularne wapniowanie trawnika i bielenie drzew jest konieczne.

Te dwie na pozór odmienne od siebie czynności wymienia się obok siebie, bo w rzeczywistości wykonuje się je za pomocą tych samych preparatów. Do wapnowania trawnika i bielenia drzew służy wapno ogrodnicze. Osoby, które mają tylko trawnik lub sad, wybierają czasem preparaty z dodatkowymi funkcjami przeznaczonymi tylko do tego rodzaju działań ogrodniczych. Najpierw warto jednak wiedzieć, na czym polega i po co się wykonuje wapnowanie trawnika i bielenie drzew.

Wapniowanie trawnika a odczyn gleby

Aby dokonać prawidłowej diagnozy stanu trawnika, trzeba mieć pewne doświadczenie. Niektóre objawy łatwo jednak rozpoznać. Tak jest w przypadku zakwaszenia gleby. To zmiana odczynu, która powstaje w wyniku wypłukiwania się pierwiastków takich, jak magnez i wapń, do głębszych warstw gleby. Dzieje się tak w czasie deszczu, a im bardziej deszczowa aura panuje w danym roku, tym większe ryzyko zakwaszenia gleby. Kwaśne deszcze sprawiają, że w polskich miastach właściwie trudno uniknąć tego problemu.

Niekorzystna zmiana odczynu gleby zdarza się też wtedy, gdy w glebie sporo jest nawozów i obornika. Sam fakt posiadania kwaśnej gleby w ogrodzie nie jest problemem, bo wiele roślin preferuje takie środowisko. Jednak wszystkie skrajności są niewskazane również w ogrodzie, a zbyt kwaśna gleba sprzyja rozmnażaniu się bakterii i pleśni. Można wprawdzie dobierać gatunki do rodzaju gleby – w bardzo kwaśnej dobrze rosną borówki czy azalie – ale zdecydowanie łatwiej zmienić odczyn gleby na taki, by odpowiadał wielu różnym roślinom.

Kiedy wapniowanie trawnika i bielenie drzew?

Wapno gaszone to substancja zasadowa, więc idealnie nadaje się do wapniowania trawnika i bielenia drzew. Nie zmienia odczynu otoczenia na całkowicie zasadowy, tylko sprawia, że staje się on mniej kwaśny. Odczyn gleby można sprawdzić kwasometrem, który wystarczy włożyć na chwilę w ziemię. Istnieje kilka możliwości dobrania preparatu. O każdym z nich i potrzebnych dawkach przeczytasz w poradniku wapniowanie trawnika i bielenie drzew – kiedy wykonać i jak przeprowadzić? Na początek warto wiedzieć, że można do tego stosować kredę nawozową czy wapno gaszone, ale można też wybrać specjalny preparat przeznaczony do trawników i uwzględniające występujące tam problemy, takie jak mech czy chwasty.

Wapniowanie trawnika i bielenie drzew – po co?

Zupełnie inny cel niż wapniowanie trawnika ma bielenie drzew, zwane też wapnowaniem drzew. Chodzi tu o wyeliminowanie głębokiego pękania pni, jakie można zaobserwować w starych sadach. Powstaje ono zwykle zimą, gdy w dzień kora nagrzewa się, a nocą marznie. Zarówno wapniowanie trawnika i bielenie drzew wykonujemy w zimniejszej części roku. To pierwsze wczesną wiosną, drugie można zrobić jeszcze w grudniu.

Od białej powierzchni wapnia odbija się światło. Dlatego podobnie jak w modzie, gdzie nosimy białe ubrania latem, by nie było nam zbyt gorąco, tak i w ogrodzie „ubieramy” na słoneczne, zimowe dni drzewa w biel, by nie nagrzewały się zbyt mocno na słońcu. Wapnowanie drzew wykonuje się co najmniej do połowy wysokości.


  1. Żywopłot z tui – jakie odmiany tui najlepsze na żywopłot?
  2. Roboty koszące – czy są warte zakupu?
  3. Własne warzywa na balkonie – to łatwe i przyjemne!

Originally posted 2018-04-03 12:35:38.

Jak pozbyć się kreta z ogródka?

W ZGODZIE Z NATURĄ DOM I OGRÓD

Wchodzimy w relacje z naturą