w ,

Kreatywny recykling w ogrodzie

Warto wykorzystać w ogrodzie stary sprzęt i rozmaite materiały odpadowe. Można za ich pomocą zbudować bardzo wiele interesujących konstrukcji i dekoracji, dzięki którym przestrzeń nabierze oryginalności.

Ogród w stylu ekologicznym

Ekologia i recykling w ogrodzie

Trendy ekologiczne są obecnie bardzo wyraźne. Można się z nimi spotkać praktycznie na każdym kroku, a dyskusje na ten temat prowadzone są w telewizji, radiu czy internecie. W przypadku ogrodów, ekologiczne podejście jest bardzo dobrze uzasadnione. Najważniejszym aspektem jest przede wszystkim coraz popularniejsza uprawa roślin całkowicie naturalnymi sposobami, bez żadnych dodatków chemicznych. Pośrednio jest z tym związany również recykling, czyli umiejętne wykorzystanie starych sprzętów i innych materiałów odpadowych. Zużyte rzeczy stosowane w budynkach gospodarczych nadają się do ponownego zastosowania, dzięki czemu znów okażą się przydatne. Warto jednak zachować przy tym umiar i zdrowy rozsądek. Nawet niewielka ilość tego typu elementów może znacząco wzbogacić każdy ogród. Dlatego nie jest wskazane nadmierne zagracanie miejsca, które powinno zachować jak największą naturalność.

Palety drewniane

Stare drewniane palety przez bardzo długi czas spotkać można było jedynie w zagraconych magazynach i na wysypiskach śmieci. Mogły być stosowane w najlepszym wypadku na opał, jednak zazwyczaj jedynie gniły i marnowały się. Obecnie coraz częściej tego typu palety znajdują bardzo uniwersalne zastosowanie w ogrodzie. Trend ten jest na tyle zauważalny, że palety przestały być uznawane za bezużyteczny produkt odpadowy. Recykling pozwala na wykorzystanie ich do tworzenia rozmaitych mebli. Można za ich pomocą zbudować praktycznie każdego rodzaju stół, leżak czy ławkę. Nadają się również do tworzenia ogrodów pod uprawę pionową oraz tarasów. Dzięki odpowiedniej impregnacji lub przemalowaniu, mogą bardzo skutecznie podnieść estetykę wielu ogrodów. Ich zaletą jest również fakt, że pasują do wielu popularnych stylów.

Wykorzystanie starych mebli

Coraz popularniejsze staje się również odkurzanie starych i nieużywanych od lat mebli, które zagracają piwnice i strychy. Do ponownego wykorzystania nadają się m.in.

 • zużyte kredensy
 • wiekowe komody
 • krzesła i ławy
 • stoliki pod maszyny do szycia

Warto je zakonserwować i odpowiednio odnowić. Jeżeli są w wystarczająco dobrym stanie, mogą posłużyć jako kwietniki. Najlepiej prezentują się w miejscach osłoniętych, takich jak np.

 • zadaszony taras
 • poddasze budynku gospodarczego
 • przestronna altana

Poszczególne szafki czy szuflady powinny być dobrze zabezpieczone, dzięki czemu sprawdzą się do ustawiania roślin doniczkowych. Meble drewniane najlepiej komponują się w ogrodach miejskich i wiejskich. Natomiast wyposażeniem z metalu warto udekorować ogród klasyczny lub industrialny.

Narzędzia, sprzęt i wyposażenie gospodarcze

Stare wozy drabiniaste

Ratunkiem dla starych wozów drabiniastych zalegających w stodołach okazał się być recykling. Mogą one posłużyć jako wyjątkowo piękne kwietniki, które doskonale podkreślają stylistykę wiejskiego ogrodu. Wozy drabiniaste montowane są obecnie nawet na specjalne zamówienie. Warto przyozdobić ogród również kwietnikami wykonanymi z innych pomysłowych elementów wyposażenia, takich jak np.

 • stare beczki
 • sieczkarnie
 • wózki z drewna
 • zużyte taczki
 • stare rowery

W najbardziej wystylizowanych ogrodach, na ścianach architektury nierzadko montowane są stare koła, które razem z glinianymi naczyniami i maselnicami tworzą wyjątkowy klimat. Nawet jeżeli naczynia te są popękane, mogą bez problemu zostać wykorzystane do ozdoby. Moda na donice z defektami jest obecnie bardzo rozpowszechniona, a charakterystyczne zniszczenia dodają im charakteru.

Szklane butelki w ogrodzie

Szkło nie ma aż tak praktycznego zastosowania jak drewno czy metal, jednak również można za jego pomocą odświeżyć ogród na wiosnę. Szklane butelki można na przykład wykorzystać do zbudowania nawierzchni. Należy je gęsto wkopać obok siebie, z szyjkami skierowanymi ku dołowi. W podobny sposób bardzo tanio zbudować można również ogrodowe ścieżki. Szklane butelki nadają się także do zastosowania w formie niskiej palisady, która oddzieli rabaty od trawnika. W niektórych przypadkach można je też wykorzystać do uprawy roślin. Zieleń uprawia się od dołu, wycinając dno butelki.

Wykorzystanie zużytych opon i starych okien

Zużyte opony są bardzo popularnym sposobem dekoracji ogrodu,  Ponieważ recykling tego typu jest niezwykle rozpowszechniony, warto umiejętnie udekorować i wykorzystać opony, żeby wyróżnić nimi własny ogród. Można je przemalować kolorowymi farbami i wykorzystać w celu stworzenia dekoracji czy kwietników. Praktycznym i pomysłowym zastosowaniem, może być również wykorzystanie opony traktora do wykonania niedużego oczka wodnego. Nie warto wyrzucać również starych okien, które pozostały po wymianie. Mogą się bardzo przydać, nawet jeżeli nie jest ich zbyt dużo. Warto zastosować je do budowy inspektu lub nawet szklarni. Wszystko zależy tak naprawdę od pomysłowości i umiejętności majsterkowicza. Konstrukcje tego typu nie są tak profesjonalne jak sklepowe, jednak z powodzeniem mogą spełniać swoje zadanie. Są przy tym nieco bardziej zacienione, ale wymagają zdecydowanie mniejszych nakładów finansowych. Można je z powodzeniem zainstalować w rzadziej uczęszczanych obszarach ogrodu.

Autor artykułu:
Artykuł przygotowała Ogrodolandia – internetowy sklep meblowy. Sklep oferuje min. szeroki wybór mebli ogrodowych, pergoli, donic ogrodowych i architektury ogrodowej.

Originally posted 2017-05-11 10:32:39.

zioła

Zdrowie na wyciągnięcie ręki, uprawa roślin leczniczych

Park jurajski w Twoim ogrodzie