w

Straty energii w domu pasywnym

Straty energii w domu pasywnym

Każdy dom do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje obiegu energii. W tradycyjnym budownictwie energia ta jest wykorzystywana do zapewnienia odpowiedniej temperatury, funkcjonowania znajdujących w domu urządzeń, ale przede wszystkim – do zrównoważenia energetycznych strat. Domy pasywne zaprojektowane są w taki sposób, aby straty były możliwie zminimalizowane, a więc energia potrzebna do zapewnienia odpowiedniej temperatury możliwie ograniczona do tego, co w sposób pasywny można pozyskać z otoczenia.

Dom pasywny – ograniczenie strat energii przez ściany

W budownictwie pasywnym dąży się do jak najmniejszych strat ciepła przez zewnętrze przegrody – to jest ściany.

Najprościej uzyskać można to przez zastosowanie odpowiednio grubej warstwy materiału izolacyjnego. Współcześnie najczęściej jest to styropian, a w przypadku poddaszy, czy stropów piwnicy, lub fundamentów – pianka poliuretanowa, albo wełna mineralna.

Warstwa izolacyjna powinna w przypadku tego rodzaju budownictwa znacznie ograniczyć, lub prawie całkowicie wyeliminować straty ciepła tą drogą.

W wielu nowoczesnych projektach ściany zewnętrzne wykonywane są z materiału, który nie tylko izoluje termicznie, ale również kumuluje ciepło. Dzięki temu o wiele łatwiej można uzyskać swego rodzaju termiczną równowagę. Ściany oddają nagromadzone ciepło kiedy jest to potrzebne, a straty energii spadają.

Drzwi i okna pasywne jako sposób na znaczne zmniejszenie strat energetycznych

Jednym z najważniejszych punktów, w jakich w tradycyjnym domu następuje strata ciepła są drzwi i okna. Co więcej, w budownictwie tradycyjnym nie da się tego uniknąć, bo – zwłaszcza okna – pełnią ważną funkcję w wentylacji domu.

W budownictwie pasywnym stosuje się drzwi i okna pasywne. Dzięki specjalnej konstrukcji zapewniają całkowitą izolację. Okno pasywne nie pełni żadnej funkcji w wentylacji, a więc konieczne jest zastosowanie bardziej wydajnych systemów wymiany powietrza w domu.

Zastosowanie okien i drzwi tego rodzaju pozwala na zmniejszenie strat ciepła o od kilkunastu do nawet pięćdziesięciu procent.

Artykuł dostarczył producent okien w Gdańsku Okna.gd


 

Biophilic design: roślinne kompozycje dla każdego

biodegradowalne-opakowania-co-musisz-o-nich-wiedziec

Opakowania biodegradowalne – co musisz o nich wiedzieć