w ,

Opakowania biodegradowalne – co musisz o nich wiedzieć

biodegradowalne-opakowania-co-musisz-o-nich-wiedziec

Opakowania produktów mają wiele różnych funkcji. Niektórym osobom zdarza się nawet twierdzić, że sprzedaje się nie samym produktem, ale właśnie opakowaniem. Jego wygląd rzeczywiście w istotny sposób wpływa na decyzje zakupowe konsumentów. Musi to przyznać każdy, kto choć raz wybierał prezent okolicznościowy i zależało mu, by ten prezentował się wyjątkowo. Jednak estetyka produktów ma znaczenie nie tylko przy wyborze prezentów. Większość z nas przyzna, że lubi efektownie zapakowane towary, które często podświadomie traktujemy jako lepsze pod względem jakości.

Opakowania stanowią zewnętrzną warstwę dostępnych w sklepach towarów. Ich najważniejszym zadaniem jest ochrona sprzedawanych produktów przed kurzem, pyłem, wilgocią oraz ewentualnym uszkodzeniem. Towar do rąk nabywcy ma trafić w stanie nieskazitelnym, co pomaga w budowaniu pozytywnego wizerunku sprzedawcy i producenta.

Opakowania mają jeszcze inne, ważne funkcje. Po pierwsze ułatwiają przechowywanie towarów, a po drugie ich transportowanie. Jest jeszcze jeden cel, w jakim są tworzone, a o którym dość dużo mogą powiedzieć specjaliści od marketingu. Opakowanie ma za zadanie sprzedać towar – wyglądać atrakcyjnie dla potencjalnego nabywcy i oddziaływać na jego wyobraźnię. Jeśli właściwie wypełnia swoje zadanie, firma może odnotować znaczny wzrost dochodów i o to przecież chodzi.

Opakowania a ekologia

W pewnym momencie ludzie zaczęli zdawać sobie sprawę, że konsumpcyjne podejście do życia, wzrost liczby towarów na sklepowych półkach i coraz chętniej kupowane przez nas estetycznie zapakowane produkty mogą stanowić poważne zagrożenie dla środowiska. Rosnąca w zastraszającym tempie liczba odpadów zaczęła przerażać nie tylko ekologów. Dlatego w procesie produkcji opakowań zaczęto uwzględniać możliwość ich ponownego wykorzystania.

Takie podejście doprowadziło do wyodrębnienia wśród opakowań dwóch grup, z których jedną określamy jako opakowania trwałe, a drugie jako nietrwałe. Do opakowań trwałych zaliczamy te, które są niewrażliwe na enzymy organizmów rozkładających związki złożone do czynników prostych (chodzi tu o destruentów, takich jak bakterie, grzyby i glony), a zatem nie ulegają recyklingowi biologicznemu. Możemy wśród nich wymienić: szkło, stal, aluminium, polichlorek winylu (PVC),  polistyren, poliester oraz poliolefiny.

Z kolei do opakowań nietrwałych zaliczamy takie, które mogą być biodegradowalne. W tej grupie wyróżniamy:

  • tekturę,
  • drewno,
  • papier
  • celofan.

Warto zwrócić w tym miejscu uwagę, że biodegradacji ulegają te opakowania, które w procesie produkcji nie były powlekane i uszlachetniane.

Kompostowanie odpadów opakowaniowych

Jedną z metod biodegradacji odpadów opakowaniowych jest ich kompostowanie. Jest to biochemiczny proces rozpadu związków organicznych prowadzony przez mikroorganizmy. W efekcie tego rozpadu powstaje woda, dwutlenek węgla oraz biomasa. Wśród opakowań kompostowaniu podlega między innymi drewno oraz celofan. O ile biodegradacja tego pierwszego raczej nie dziwi, o tyle w przypadku celofanu może jednak trochę zaskakiwać. Warto jednak zwrócić uwagę na surowiec, z którego powstaje celofan. Jest to nic innego jak folia celulozowa, która powstaje w procesie produkcji z regenerowanej celulozy.

Celofan jest materiałem pochodzenia naturalnego i jaki taki podlega recyklingowi organicznemu.

Celuloza jest głównym składnikiem celofanu, co sprawia, że ten stanowi obecnie doskonałą alternatywę dla folii, które wytwarzane są z tworzyw sztucznych. Opakowania celofanowe jako odpady biodegradowalne mogą być wyrzucane do pojemnika z odpadami mokrymi. Nie ma potrzeby składowania ich w pojemniku przeznaczonym dla odpadów plastikowych.

Ocena przydatności opakowań do kompostowania możliwa jest dzięki opracowaniu specjalnych norm. W Unii Europejskiej jest to zharmonizowana z dyrektywą 94/62/EC3 norma EN 13432:2002. Jej wymagania są bardzo wysokie, dzięki czemu można mieć pewność, że w przypadku pozytywnej oceny powstały kompost odznacza się dobrą jakością i nie powinien zagrażać jakości upraw, a w konsekwencji i zdrowiu człowieka. Testy, które prowadzą do oceny przydatności materiałów do kompostowania, przeprowadza się w odpowiednio do tego celu przygotowanych, upoważnionych laboratoriach. W ramach tych badań przeprowadza się między innymi: laboratoryjny test rozkładu, test wzrostu roślin na uzyskanym kompoście oraz analizę zawartości metali ciężkich.

Dzięki takim testom mamy pewność, że wiele z dostępnych na rynku opakowań jest przyjaznych środowisku i podlega biodegradacji. Do tej grupy należy również tak pożądany i ceniony na rynku celofan. Choć z pozoru może wydawać się materiałem niebiodegradowalnym, w rzeczywistości ulega rozkładowi i nie stanowi zagrożenia dla środowiska.

Więcej na temat celofanu można przeczytań na stronie https://opakowania24.eu/produkt/arkusz-foliowy-ppbg-100×140-cm-celofan-opakowanie-50-szt.html.


 

Originally posted 2018-12-17 07:34:20.

Straty energii w domu pasywnym

Straty energii w domu pasywnym

technorattanowe meble ogrodowe

Technorattanowe meble ogrodowe