w

Ogrody działkowe – co sadzić na małej powierzchni?

ogrody działkowe
ogrody działkowe

Ogrody działkowe zazwyczaj usytuowane są na małej powierzchni i „rządzą” się w swoimi prawami. Posiadają mniej elementów małej architektury, natomiast każda wolna przestrzeń jest niekiedy obsadzana zielenią. Co warto uprawiać w takim miejscu?

Mały ogród i działka ROD nie dają dużych możliwości budowy elementów stałych. Najczęściej w skład małej architektury wchodzi niewielka altana lub taras i na tym koniec. Niekiedy – zwłaszcza w przypadku amatorów zdrowej żywności – instalowany jest także tunel foliowy lub nieogrzewana szklarnia (np.: zbudowana z materiałów odpadowych). Ogrody działkowe zwykle pełnią dwie zasadnicze funkcje: rekreacyjną (do spotkań z rodziną, znajomymi, grillowania, aktywnego spędzania wolnego czasu) oraz praktyczną (pozyskiwanie plonów z warzyw i owoców). Dlatego potrzeba tutaj żelaznej konsekwencji, zmysłu przestrzennego i dobrego planowania – podaje zielonyogrodek.pl. W jaki sposób aranżować ogród i działkę, jeśli mamy do dyspozycji niewielką powierzchnię?

Podstawowe wytyczne – mały ogród i działka zaplanowane w każdym szczególe

Pierwsza zasada aranżacji na niewielkiej powierzchni to wzorowe utrzymanie porządku. W przypadku ogrodu działkowego pewnym ułatwieniem jest fakt, że zazwyczaj nie przechowuje się w nim droższych urządzeń (zajmują dużo miejsca i są narażone na kradzież). Te drobniejsze warto trzymać zgromadzone w domku lub dobudowanej narzędziowni. Poszczególne konstrukcje – nawet jeśli jest ich niewiele – trzeba budować w takim obszarze, aby nie przeszkadzały przy poruszaniu się po ogrodzie. Oczywiście należy spełnić także podstawowe warunki dla nich – np.: tunel foliowy powinien być zamontowany w miejscu dobrze nasłonecznionych. Warto korzystać z różnych źródeł: pytać ogrodników, czytać fachową prasę, portale i blogi, np.: Nowy działkowiec, – porady często są bezcenne. Ogrodzeniem w ogrodzie działkowym jest zazwyczaj siatka – kolejny warunek zostaje więc spełniony (nie zajmuje dużo miejsca, nie jest masywne ani toporne). Poszczególne części ogrodu można oddzielić za pomocą niskich murków z kamienia lub niskich żywopłotów (np.: z bukszpanu, pigwowca).

Aranżacja zieleni – porady działkowca

Liczba sadzonych drzew i krzewów powinna być niewielka – ogród i działka nadmiernie zacienione nie spełniają swojej funkcji. Mniejsza zieleń zostanie zagłuszona a poza tym wzrasta problem z chorobami grzybowymi oraz…komarami. Każdorazowo więc warto dowiedzieć się, jaką finalną wysokość i jaką siłą wzrostu odznacza się dany gatunek.

Wiele popularnych drzew i krzewów nadaje się do uprawy w małym ogrodzie, pod warunkiem, że zdecydujemy się na odmiany niskie. Należy przy tym unikać gatunków ekspansywnych, które mogą zagłuszyć słabsze egzemplarze.

Ze względu na ograniczoną przestrzeń ogród i działka często są aranżowane przez rośliny, które jednocześnie są ozdobą i dostarczają jadalnego plonu. Takim sposobem ozdobą altany może być aktinidia i winorośl, na wysokie żywopłoty wykorzystuje się bez czarny, czeremchę, aronię a na niskie pigwowiec.

Jako soliter można posadzić dereń jadalny, głóg (różne gatunki) lub rokitnik. Oczywiście oprócz tego warto uprawiać kilka tradycyjnych drzew i krzewów (jabłonie, śliwki, porzeczki, maliny) oraz wyznaczyć obszar na warzywniak. W tunelach i szklarniach zazwyczaj uprawia się podstawowe ciepłolubne warzywa – paprykę, pomidory i ogórki. Z zieleni ozdobnej stawia się na byliny ogrodowe oraz niskie odmiany drzew i krzewów (zarówno liściastych jak i iglaków).

Większa różnorodność – gdy misz-masz nie jest problemem

Ogród i działka wynajęte w mieście w przeciwieństwie do przydomowego zielonego zakątka mogą być bardziej różnorodne pod względem roślinności. W przydomowym ogrodzie gatunki dopasowuje się do stylu i jednocześnie kieruje zasadą „nie wprowadzać dużej liczby gatunków – zamiast tego lepiej posadzić te same odmiany poszczególnych roślin”. Tutaj nie ma to takiego znaczenia – istotny jest nie tyle dobór gatunkowy co dobre zaplanowanie nasadzeń i wybór roślin niskich. Poszczególne rośliny działkowe mają swoiste wymagania, dlatego warto wcześniej sprawdzić czy jesteśmy w stanie im je zapewnić. Zabiegi pielęgnacyjne warto przeprowadzać w oparciu o ich indywidualne preferencje oraz kalendarz działkowca.


  1. .Prace ogrodowe w grudniu
  2. Prace ogrodowe w lipcu – zadbaj umiejętnie o swój warzywnik i sad
  3. Prace ogrodowe w maju

Originally posted 2017-08-08 05:25:25.

choroby drzew owocowych

Choroby drzewek owocowych: objawy i zwalczanie

Letnie weekendy w ogrodzie – czym urozmaicić przestrzeń?