w

Czym są zdjęcia makro i jak robić je poprawnie?

Typów zdjęć w świecie fotografii jest całe mnóstwo. Rozpoczynając swoją przygodę z aparatem warto przynajmniej nauczyć się kompozycji kadru i techniki robienia przy pomocy wybranego urządzenia kilku podstawowych rodzajów zdjęć. Zaraz obok fotografii nocnej, panoramy, pejzażu, portretu oraz fotografii artystycznej, wykorzystującej światło, kształt i perspektywę, warto również zainteresować się tzw. makro, czyli zdjęciami małych przedmiotów, ukazujących ich detal (np. zamiast choinki, na której wiszą bombki, robimy samą bombkę i znajdujące się w jej pobliżu igły lub szczegół ze zdobienia tychże świątecznych ozdób).

 

Efektowności takiego podejścia do fotografii jest zadziwiająca i przykuwa oko, gdyż na co dzień, aż tak bardzo nie przyglądamy się szczegółom skóry żaby, kociej łapki, czy płatka śniegu – z makro jest to możliwe, ale trzeba wiedzieć, jak się do tego zabrać.

Ciekawość świata pomaga

Niektórzy idąc na sesję w plener czy też spontanicznie robiąc swoje zdjęcia myślą głównie w kategorii detalu. Dla nich forma ta, która skupia się na szczegółach zamiast na wszystkim wokoło, jest najbardziej szlachetna i ciekawa. By robić dobre makro trzeba wyćwiczyć w sobie podobny tok skojarzeń i spostrzegawczość, gdyż to właśnie one cechują ludzi ciekawych świata i odkrywców. Umiejętność dostrzeżenia miniaturowego piękna i harmonii bardzo pomaga osiągnąć satysfakcję oraz wyciszyć się, gdyż zrobienie dobrego makro wymaga nie lada opanowania, zwłaszcza, jeśli obiektem są żywe istoty (żaby, jaszczurki, owady itd.).Dzięki umiejętnemu posługiwaniu się swoim aparatem możemy bowiem zajrzeć im niemal do oka, a następnie w powiększeniu obejrzeć każdy szczegół tego, czego ludzkie oko nie dostrzega lub musiało by się bardzo wytężyć by zobaczyć.

Podstawy robienia makro

Najważniejsza podczas robienia makro jest stabilizacja. Cierpliwy fotograf potrafi bardzo długo ustawiać kadr nim wykona zdjęcie jakiegoś detalu, a to właśnie ze względu na konieczność perfekcyjnego ustawienia światła, które uwypukli każdy szczegół. Wszelkie poruszenie przy tak małych obiektach może spowodować nieestetyczne rozmycie i właściwie psuje cały efekt. Fakt, że można je wykonać nawet smartfonem sprawia, że nie jest to rodzaj fotografii zarezerwowany jedynie dla specjalistów, ale jeśli poważnie myślimy o tego typu zdjęciach i odkrywaniu piękna otaczającego nas świata, to dobrze było by zainwestować przynajmniej w dobry aparat kompaktowy. Precyzyjna matryca, tryby pomocnicze oraz naturalność kolorów na pewno sprawią, że już niedługo będziemy mogli cieszyć się ze swoich pierwszych mały dzieł. Koszt sprzętu do tego celu to jednak wydatek rzędu 500-700 zł, w zależności od marki i innych parametrów aparatu.

Szczegółu – czyli tuż przed wciśnięciem przycisku

Makro to ten tryb fotografii, który niektórzy określają jako zaglądanie w głąb duszy wszechświata. Im większe zbliżenie i detal tym ciekawszy efekt, pewnie dlatego mikroskopowa fotografia kości jest tak świetnym obrazem tego, co uwielbiają wątki SF. Początkująca osoba zdecyduje się jednak raczej na zdjęcia detalu tarczy słonecznika, czy też przeciętej kapusty, gdyż ograniczając tło i pozbawiając takie fotografie szerszego kontekstu można stworzyć iluzję innego świata, nad którym inni będą zastanawiali się przez dłuższy czas nim dotrą do tego, na co tak naprawdę patrzą. Nim jednak wciśniemy przycisk i potwierdzimy uwiecznienie kadru trzeba by zatroszczyć się o:
– dobre oświetlenie umożliwiające wydobycie całości detalu,
– ustawienie punktu ostrości centralnie (efekt rozmycia dookoła wygląda bardzo estetycznie),
– odpowiednią odległość od fotografowanego obiektu (pomocny jest tu dobry zoom).

Portal RafalRusek.pl  pomógł nam przy pisaniu tego artykułu

Originally posted 2016-11-04 12:40:30.

Napisane przez Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jakie znamy rodzaje ogrodów?

Lokal z sokami, czyli jak wykorzystać aktualne trendy