w

Jak pielęgnować drzewko bonsai?

Drzewo na parapecie? To możliwe! Drzewko Bonsai, dzięki miniaturowym kształtom, można hodować w domowych warunkach. Jak pielęgnować drzewko bonsai? Wystarczy płaska doniczka i odpowiednie nożyczki. 

Każdy kto chce hodować drzewko bonsai, powinien liczyć się z tym, że trzeba będzie je przycinać. Do domu wybierz bonsai liściaste, ponieważ iglaste potrzebują zimowych warunków, które w domu są niemożliwe do spełnienia. Eksperci w dziedzinie hodowli bonsai uważają, że drzewko, od którego zaczynamy, jest pierwszym krokiem ku przygodzie z bonsai, pójdzie na straty. Chyba, że nie planujesz tworzyć rzeźb z bonsai.

Drzewka bonsai najbardziej lubią parapet jednak nie za bardzo nasłoneczniony. Żeby korzenie drzewka nie przysychały, co może się zadziać ze względu na małą ilość ziemi w doniczce. Żeby tego uniknąć, najlepiej zapewnić drzewku odpowiednie podłoże. Bonsai najlepiej będą czuły się w mieszance gliny, torfu i grubego piasku. Jeśli zdecydujesz się przesadzić drzewko do innej doniczki, niż ta, w której zostało kupione, zadbaj, żeby miało taką właśnie mieszankę jako podłoże. Upewnij się także, że doniczka ma na spodzie dziury odprowadzające wodę.

Jak pielęgnować drzewko bonsai

Jak podlewać drzewko bonsai?

Podlewanie jest najważniejsze przy pielęgnacji drzewek bonsai. Bardzo niewiele trzeba, żeby przesuszyć te delikatne drzewka. Trzeba podlewać bonsai codziennie, poza okresem spoczynku czyli zimą. Ważne, żeby podłoże nigdy nie wysychało, tylko było ciągle wilgotne. Z drugiej strony, trzeba wylewać nadmiar wody z podstawki, żeby nie dopuścić do rozwoju grzybicy.

Jak pielęgnować drzewko bonsai

Jak przycinać drzewko bonsai?

Regularnie – to najważniejsza zasada. Nie bój się podcinania drzewka często lecz po trochę. Bonsai nie lubi rzadkiego podcinania, ale od razu na krótko. Dzięki częstemu podcinaniu bonsai zyskuje na gęstości. Poza tym, podcinanie po kawałeczku, da ci większe pole do popisu, jest większa szansa, że unikniesz rażących błędów.

Drutowanie, co to takiego? 

Drutowanie jest metodą, która pozwala na formowanie drzewek w pożądane formy. Niestety, nie jest to metoda, której można się samemu w domu nauczyć. Jeśli chcesz samemu formować bonsai w domu, najlepiej wybierz się na kurs, gdzie nauczysz się profesjonalnego drutowania, żeby niepotrzebnie nie uszkadzać drzewka.

Jak pielęgnować drzewko bonsai

Jak przesadzać drzewko bonsai?

Bonsai nie lubię być przesadzane, dlatego te dosyć młode, przesadzamy mniej więcej, raz na dwa lata. Te stare, raz na pięć lat. Aby drzewka zdrowo się chowały, najlepiej podcinać im korzenie o jedną trzecią, przy każdym przesadzaniu.

Najlepszym sposobem na piękne bonsai jest kupienie wyhodowanego już drzewka w sklepie i odpowiednia pielęgnacja. Nie trzeba będzie go drutować, wystarczy przycinanie, podlewanie i przesadzanie a drzewko bonsai, zamieszka w twoim domu na długie lata.
[related_posts_by_tax]

Originally posted 2015-10-16 13:28:00.

Jak pielęgnować wrzosy jesienią?

Miód rzepakowy – co warto wiedzieć?