w

Jak kiedyś tworzono perfum?

Nazwa perfumy wywodzi się od łacińskich słów “per fumum”. Tłumaczymy to jako “przez dym”, co może od razu sugerować, jak powstawały pierwsze kompozycje zapachowe. Prawdopodobnie pierwsze kompozycje uzyskiwane były poprzez palenie naturalnie występujących żywic czy drewna. To dzięki pachnącemu dymowi, człowiek zainteresował się dalszą eksploracją intrygujących zapachów.

Powstanie perfum

Pierwsze udokumentowane fakty dotyczące zapachów, sięgają starożytności. Kompozycje zapachowe były używane w życiu codziennym. Często stosowano je w rytuałach religijnych. W starożytnym Egipcie istniało przekonanie, iż tylko zmarły, który został uperfumowany, mógł żyć wiecznie. W celach mumifikacyjnych wykorzystywano przede wszystkim mirrę, balsam oraz olejki perfumowane. W Egipcie powstała kompozycja, znana pod nazwą ‘kyphi’. Było to zapachowe połączenie jałowca, rodzynek, mirry, wina, miodu i terpentyny. Taką kompozycję stosowano w różnoraki sposób. Używano ją nie tylko jako pachnidło ale również do odświeżenia oddechu czy leczenia chorób płuc. Starożytny Egipt był kolebką powstania wonnych pomad do włosów. “Roztaczały one piękny zapach i utrzymywały się na włosach nawet przez kilka dni” – mówi Łukasz Twardowski z Perfumyświata.pl. Również Grecy korzystali z zapachowych kompozycji. Przede wszystkim smarowali ciała olejkami aromatycznymi. Najczęściej miało to miejsce po kąpielach w publicznych łaźniach. W Chinach zaś, istniała tradycja stosowania proszków perfumowanych, które przechowywane w niewielkich saszetkach wkładano do pościeli, aby zachować jej świeżość i wzmocnić jej piękny zapach. Stosowano również wyjątkowo pachnące kadzidła oraz aromatyczne kąpiele.

Przepisy na kompozycje zapachowe

W starożytności wszystkie substancje zapachowe wytwarzane były wyłącznie z surowców o naturalnym pochodzeniu. Ich wysoka cena świadczyła o bogactwie. Ekskluzywny zapach uzyskiwany z ambry sprawił, że ambra uzyskała wartość porównywalną ze złotem. Różnorodne przepisy na kompozycje zapachowe zostały spisane i zawarte w pismach takich jak Stary Testament czy Talmuda. Świat zapachów został zrewolucjonizowany dzięki arabskiej metodzie destylacji alkoholowej. To właśnie arabscy alchemicy specjalizowali się w wytwarzaniu wyjątkowych perfum. Jak nikt inny znali się na korzennych przyprawach, dzięki którym tworzyli orientalne kompozycje. W Koranie odnajdziemy pochwały dla pięknych zapachów, których można było używać zarówno do celów religijnych jak i do własnego użytku. W momencie, gdy upadło Cesarstwo Rzymskie, używanie kompozycji zapachowych zostało surowo zabronione. Wszystko przez ich działanie, które mogło intensywnie działać na zmysły. Przez ten zakaz, w Europie przestało się tworzyć perfumy. Dopiero XII wiek i Wyprawy Krzyżowe sprawiły, że przywrócono w Europie możliwość stosowania pięknych kompozycji zapachowych.

Współczesne wcielenie perfum

Pod koniec wieku XIV pojawiły się perfumy we wcieleniu, które znamy do dziś. Rozpoczęto tworzenie roztworów olejków eterycznych w alkoholu. Pierwsze perfumy w takim wcieleniu należały do Elżbiety, Królowej Węgier. Było to połączenie zapachów kwiatu pomarańczy, róży, mięty, melisy, cytryny i rozmarynu. Zapach ten był tak popularny, że można było znaleźć go na rynku przez kilka kolejnych stuleci. Dopiero w czasach renesansu nastąpił rozwój nowoczesnych technik tworzenia perfum. Alchemia została zastąpiona chemią. Zajęto się poprawianiem procesów destylacji oraz ekstrakcji. To niosło za sobą podwyższenie jakości tworzonych perfum. Współczesne flakoniki, w których ukryte są zapachy, powstały pierwotnie w Wenecji. To właśnie tam produkowano flakoniki ze szkła dmuchanego. XIX wiek przyniósł ze sobą kolejną rewolucję w świecie perfum. Dostępna synteza chemiczna sprawiła, że cena perfum drastycznie spadła i były one bardziej dostępne dla społeczeństwa. Wtedy też zaczęły pojawiać się światowe domy mody, które sygnowały swoją marką wyjątkowe zapachy.

Originally posted 2016-11-15 08:42:26.

Lokal z sokami, czyli jak wykorzystać aktualne trendy

Pomysły oraz inspiracje mebli w ogrodzie